Олександр Савченко: Дефолту не буде. Ні в цьому році, ні в наступному

Український бізнес сьогодні – збитковий і неконкурентоспроможний, а Нафтогаз – у прибутках

Олександр Савченко: Дефолту не буде. Ні в цьому році, ні в наступному
Автор Желізняк Олександр в Новини/Політична правда

У період з 6 по 19 вересня цього року Київ відвідає місія Міжнародного валютного фонду. Чи означає це, що МВФ точно надасть Україні черговий транш у майже 2 мільярди доларів США вже цього року? А якщо не надасть, як економіка України почуватиметься в такому випадку?

Ці та інші моменти, пов’язані з приїздом в Україну місії МВФ, ексклюзивно для НАРОДНОЇ ПРАВДИ, прокоментував колишній заступник голови НБУ, екс-заступник Міністра фінансів України, доктор економічних наук, професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.

За його словами, «у МВФ таки є бажання нам надати цей транш. Але, для цього Україні потрібно вирішити дві з трьох актуальних проблем. Першу ми вирішили – ніби створили де-юре Антикорупційний суд. Далі нам залишилося ще дві: збалансувати ціни на газ для населення та бізнесу і збалансувати Державний бюджет».

Нині Державний бюджет – розбалансований. «Ми недоотримали суттєві надходження від планованих інвестицій. Так само ми не зреалізували, як це планувалося, програму приватизації. Отже, для МВФ дуже важливо, щоб Україна сьогодні збалансувала ціни на газ для населення та бізнесу, а також збалансувала Держбюджет», – каже Олександр Савченко.

«Я думаю, що в уряду є можливість вирішити проблему цін на газ шляхом компромісу. Я пропоную Гройсману – зменшити ціни на газ для промисловості, суттєво зменшити, і на досить невелику суму, відсотків на 10, збільшити ціну на газ для населення. Зараз же, як ми знаємо, йдеться про збільшення ціни на газ для населення на 30 – 40 відсотків, що, на мою думку, є абсолютно неправильно», – каже економіст.

«Нафтогаз, Укргазвидобування сьогодні просто купаються в прибутках. Вони сьогодні більш прибуткові, аніж російський Газпром. І цей прибуток вони заробляють саме за рахунок бюджету «маленьких українців» і українського бізнесу. Тому український бізнес сьогодні – збитковий і неконкурентоспроможний, а Нафтогаз – у прибутках. Саме тому логічно буде зменшити ціни на газ для бізнесу, щоб зробити нашу промисловість конкурентоспроможною, а для людей нехай і підняти ціни, але на досить незначний відсоток».

Щодо збалансування Держбюджету, то тут в Олександра Савченка позиція наступна. «Перший варіант, який може застосувати Уряд – анонсувати, що жодного підвищення мінімальної зарплати і пенсій не буде. Бюджет нині виконаний десь приблизно на 96 відсотків. Так, дійсно, за такого сценарію постраждають найбільш вразливі категорії: пенсіонери і мало оплачувані державні чиновники.

Є другий варіант – зробити по-чесному: скоротити наддоходи державних чиновників, які сягають інколи 1 мільйона гривень на місяць, скоротити наддоходи менеджерів державних підприємств, які подекуди сягають мільйона доларів на місяць. Тож, ще й таким чином можна вирішити питання збалансування Держбюджету.
Тож, давайте разом подивимось, який варіант обере уряд», – каже Олександр Савченко.

«В цьому році ми можемо обійтися без нинішнього траншу МВФ. Наступного року буде набагато важче, адже наступного року виплати будуть досить суттєвими і ми наберемо ще нових боргів. Там ще ж і вибори… Тому, краще мати, як кажуть, «запас жиру» у вигляді цього траншу МВФ. Але, в будь-якому випадку, дефолту не буде. Ні в цьому році, ні в наступному!», – резюмував Олександр Савченко.

Джерело: Народна Правда