Зміни українського правопису: у Міносвіти пояснили навіщо

Український правопис хочуть максимально очистити від спадщини СРСР

Зміни українського правопису: у Міносвіти пояснили навіщо
Автор Романова Марі в Новини/Соціальна правда

Заступник міністра освіти і науки, член Української національної комісії з питань правопису Максим Стріха розповів, які норми хочуть повернути в український правопис.

Loading...

Як передає НАРОДНА ПРАВДА, в інтерв’ю Укрінформу Стріха заявив, що правопис має оновлюватися кожні 20 років, оскільки в живій мові щось відмирає, з’являється нове.

Експерт нагадав, що остання редакція українського правопису вийшла в 1990 році.

Разом з тим, за його словами, в 1927 році всеукраїнська правописная конференція схвалила, а в 1928 затвердили проект правопису, який всі знають, як харківський правопис. Але з 1933 року українізацію згорнули, а з української мови почали прибирати всі норми, які мали відмінності від російських.

Максим Стріха в якості прикладу навів 4 граматичних часи: “Так трапилося, що в українській мові є 4 граматичних часи на відміну від російської, де їх три, у нас є ще давноминуле, як в латині. Тому нам було наказано залишити три граматичних часи, четверте скасували”.

Член національної комісії з питань правопису підкреслив, що зараз в Україні розгардіяш з правописом, оскільки в 1990 році частину харківських норм відновили в правах, частину – ні. У зв’язку з цим, є видавництва, які використовують харківський правопис або взагалі власні правописні системи.

Зараз, за його словами, головне завдання комісії – ревізувати норми харківського правопису, зрозуміти, що варто відроджувати.

Резюмуючи, Стріха повідомив, що 4 норми мови відродили, але як варіативні, тобто збережено діючі норми. На його думку, практика покаже, що має залишитися, а що померти. Також у навчальні програми додали нові положення щодо вживання іншомовних слів.


Нагадаємо, активіст громадського руху «Відсіч» Сергій Оснач раніше повідомив, що проект нової редакції українського правопису покликаний виправити спотворені норми, які штучно були введені в українська мова за часів СРСР.

Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...