Путіну готують серйозний удар, Україна отримає нову зброю – Андрій Піонтковський

Андрій Піонтковський про отруєння Скрипалів і те, як за це покарають Росію.

Путіну готують серйозний удар, Україна отримає нову зброю – Андрій Піонтковський
Автор Желізняк Олександр в Закордонна правда/Новини

Про ймовірні наслідки для Москви розслідування отруєння Сергія і Юлії Скрипалів у британському Солсбері, те, чому Кремль не піде на співпрацю із Заходом в питанні хімічної зброї, які санкції американців будуть найбільш болючими для режиму Володимира Путіна та чому Україна отримає нову військову допомогу від США, в інтерв’ю “Народній правді” розповів відомий російський політолог і публіцист Андрій Піонтковський.

– Які можливі наслідки звинувачення британцями ГУР Міноборони РФ в отруєнні Сергія і Юлії Скрипалів у Солсбері, особливо з урахуванням ймовірних санкцій США?

– У мене таке відчуття, що англійці поки не викладали всю наявну в них інформацію. Зрозуміло, звідки в них імена, паспорти (підозрюваних в отруєнні Скрипалів Руслана Боширова і Олександра Петрова, – НП). Вони відстежили, що за люди прилітали. Але ось чому вони так твердо говорять, що це співробітники ГРУ? Чому саме ГРУ, а не ФСБ, Росгвардії або ще чогось? Можливо, в них є справжні імена вбивць. Адже “Петров” і “Боширов” – це дані фальшивих паспортів. У всякому разі, навіть в Росії для громадської думки стає абсолютно зрозуміло, що злочин скоїли саме ті люди, які показані в записах.

Це робить більш ймовірним застосування американцями другого етапу санкцій, передбачених давно існуючим законом 1992 року. Там мова йде про покарання держави, що порушує Конвенцію про заборону хімічної зброї. Перший етап санкцій був введений 27 серпня. За цим законом Кремлю дається три місяці, щоб визнати провину, вибачитися, відшкодувати збиток і дозволити експертам відвідати свої об’єкти, щоб переконатися в припиненні виробництва “Новичка”.

– Кремль на це піде?

– Зрозуміло, що нічого подібного Росія не зробить. Загалом-то, і раніше передбачалося, що 27 листопада американці введуть другий тип санкцій. Більше того, вже зараз у США це обговорюється, наприклад, в Сенаті вже кажуть: чому потрібно чекати до 27 листопада, давайте вводити зараз. Адже Росія вже визначилася. Так що це не мій прогноз, а констатація факту, що будуть санкції другого етапу, а вони дуже жорсткі. Вони не точно сформульовані, там можна варіювати.

– Наприклад?

– Наприклад, зниження статусу дипломатичних відносин. Таке формулювання передбачає багато прийомів – від відкликання послів до припинення дипломатичних відносин. Там чітко є припинення імпорту-експорту не тільки товарів подвійного призначення, а майже всього. Заборона польотів на територію США, тобто заборона “Аерофлоту” літати в США. Припинення фінансових транзакцій, що може тлумачитися як відключення РФ від SWIFT. Це набір вже ухвалених заходів, для цього не потрібно ніяких рішень. Адміністрація Трампа може це якось гальмувати, але в умовах того, що Трамп ізольований, а його власна адміністрація налаштована проти його путінофильских захоплень, йому це буде дуже складно зробити. Крім цього, обговорюється ціла низка санкцій щодо законопроекту декількох сенаторів, включаючи покійного Маккейна, а там визнання Росії спонсором тероризму і, що буде дуже болісно, публікація американською фінансовою розвідкою даних про особисті статки Путіна.

– Путін може почати гру в допуск інспекторів, але не туди, куди вони хочуть?

– Ні, він нагнітає. Адже йому дали можливість відступити. Є персональні дані двох обвинувачених. Можна за п’ять хвилин доставити в прайм-тайм телебачення цих людей, які розкажуть, що вони робили в Лондоні та Солсбері. Вигадати щось у стилі “народних месників” або “офіцерів у відставці”. У Вашингтоні є найбільший кремлівський агент Дмітрій Саймс (очолює вашингтонський “Центр національних інтересів”, видавець журналу The National Interest, – НП), на мій погляд, найбільший керівник російської зовнішньополітичної пропаганди. Так навіть він своїм господарям підказує, що не можна не визнавати речі, які всім очевидні. Але режим свідомо на це не йде. Чому? Це інше питання – чи по дурості, чи зацікавлений у підвищенні ставок. Але, відповідаючи на ваше питання: ні!

– Що буде з цими двома людьми – Бошировим і Петровим?

– Ось Дмитро Ковтун та Андрій Луговий колись врятувалися тим, що прибігли на “Ехо Москви”, де стали все спростовувати, щоб їх не ліквідували. Вийшли в паблік (Ковтун і Луговий – ймовірні вбивці Олександра Литвиненка, Луговий зараз депутат Держдуми РФ від ЛДПР, – НП). Якщо в найближчі дні ці “Петров” і “Боширов” не прибіжать на “Ехо”, то значить, вони вже мертві.

Москва в дурному положенні. І, напевно, у британців є ще якісь карти, напевно, вони знають реальні імена і прізвища. Можливо, швидкість реакції та підтримка Британії Канадою, Францією і Німеччиною свідчать, що Тереза Мей могла поділитися з ними якоюсь інформацією. У Москви немає ходів, крім ганьби та можливості далі йти шляхом цієї ганьби.

– А навіщо це Путіну? На Заході й так упередження є.

– Знаєте, це система така. Не факт, що він віддавав цю команду. Є дві гіпотези. По-перше, вони дізналися, що останнім часом Скрипаль співпрацював з британськими спецслужбами в питанні іспанських злочинних угруповань. Вони, як відомо, є спільним підприємством путінської влади та кримінального світу. І Олександра Литвиненка, збіг це чи ні, ліквідували після того, як він почав співпрацювати з британцями з питання кримінальних угруповань на Заході. Відповідь на це питання не важлива, важливо, що буде відбуватися.

Справа не тільки в одному вбивстві, а у всій агресивній політиці Кремля, в тому числі й щодо України. Захід спочатку реагував обережно, але ось уже чотири роки підвищує рівень санкцій. Не тому, що на Заході люблять Україну, а тому, що розуміють: якщо не відповісти, то на черзі Прибалтика. Тоді не вийде сказати, як це зробили Барак Обама і генсек НАТО після анексії Криму, що ми не беремо участі військовим чином, оскільки Україна – не член НАТО. Так що санкції – це підтримка України. Але і пряма підтримка – технологічна допомога, поставки зброї – теж буде наростати.

Олександр Куриленко

Джерело: Народна Правда