Паралельна корупційна реальність: у фокусі уваги головні фіскали України

Паралельна корупційна реальність: у фокусі уваги головні фіскали України
Автор Желізняк Олександр в Новини/Політична правда/Публікації

Майже кожен пересічний українець зіштовхується із тим, що по телевізору він бачить одну реальність, а у житті зіштовхується із зовсім іншою.  

Приміром, низка високопосадовців останнім часом активно віщають з екрану, що вони  вийшли на непримириму боротьбу із контрабандою, сірими схемами ввозу в Україну товарів, що нібито вже призвело до суттєвого збільшення платежів до бюджету. І за словами вказаних борців, єдине що їм заважає – це протидія причетних до контрабанди політиків, корумпованих митників та старої правоохоронної системи. Бородату фразу про танцюриста згадувати тут не будемо… Ще Сократ говорив, що той хто хоче – шукає способи, а то, хто не хоче – причини.  

У пресі багато написано про корупційне гніздо, яке звив Мирослав Продан у Державній фіскальній службі України – тут і кричущий розгул контрабанди в Одесі і торгівля «на крові» з так званими «ДНР/ЛНР». Маленькі зозуленята, яких дбайливо вскормлював пан Продан  поступово перетворились на відкормлених стерв’ятників, які із задоволенням  шматують тіло українського бюджету. Особливе місце серед них займають пани Власов та Халковський. Проте, про них вже багато написано. Додамо лише, що за нашою інформацією Олександр Халковський під час роботи у спецпідрозділі «Фантом» під керівництвом Олександра Власова, організував ефективну схему незаконного перевезення продуктів в Донецьк під виглядом гуманітарної допомоги,  а ще – забезпечував безперебійне постачання туди медичних препаратів (які купувались в тому числі і для бойовиків).  

Несподівано, ми вирішили звернути увагу на інше крило угрупування Продана – західні митниці, які стали суттєвим джерелом збагачення для окремих високопосадовців Фіскальної служби. 

Так, за даними ДФС на території України перебуває 315 тисяч автомобілів на іноземній реєстрації з них 215 тисяч – з порушенням термінів перебування (так звані «євробляхи»). 

І було б вершиною довірливості вважати, що українські прикордонні митниці пропустили б в Україну таку кількість «сумнівних» автомобілів із порушенням національного законодавства без отримання прямих вказівок від керівників Фіскальної служби. 

Головним куратором «євробляхових» схем отримання надприбутків є новопризначений в.о. заступника Голови ДФС України Віктор Кривіцький, до цього  начальник Волинської митниці. На новій посаді Кривіцький займатиметься митним напрямом діяльності фіскальної служби. Те, що  Кривіцький як і Продан є яскравим представником «команди Гройсмана» не викликає сумнівів. І хоча він родом з Хмельниччини, основні кар’єрні щаблі в податкових органах здолав саме у Вінниці. У квітні 2016 року екс-мер Вінниці Володимир Гройсман став прем’єр-міністром України, а вже в липні 2016-го ще один “великий” вінницький податковець Мирослав Продан очолив всю Державну фіскальну службу. Незабаром, у грудні 2016 року Віктор Кривіцький очолив Волинську митницю, якою й керував до нинішнього призначення. 

Ще за час керівництва В. Кривіцьким Волинською митницею ДФС, там (за його безпосереднім «кураторством») було запроваджено найбільш розповсюджені схеми ввезення в Україну «євроблях» (одна з яких – ввезення автомобіля на календарний рік шляхом фіктивного вивезення-ввезення його підставним громадянином іншої країни, при чому вказаний автомобіль «розвертається» на нейтральній території і у митних органах сусідньої держави не фіксується). Зокрема, за прямої вказівки В. Кривіцького Волинською митницею не здійснювались звірки із митними органами Польщі та Білорусі щодо автомобілів, які перетнули кордони вказаних країн, не було запроваджено систему виявлення «ризикових» автомобілів, їх предметної перевірки в межах повноважень митного органу, не складались відповідні адмінпротоколи, не повідомлялись про виявлені випадки правоохоронні органи тощо. 

У схемі ввезення нерозмитнених автомобілів з європейською реєстрацією через митні пости на україно-білоруському кордоні масово використвують громадян Білорусі. При цьому білоруси за невелику плату виконують лише роль водія-нерезидента, але це дає змогу українському покупцю рік користуватись автомобілем, не сплачуючи митні платежі в бюджет країни. Лише за травень 2018 року через митний пост Доманове (Волинська область) заїхало майже три тисячі таких нерозмитнених автомобілів з європейською реєстрацією, у яких були саме громадяни Білорусі. 

Злочинна схема виявилась настільки прибутковою, що після підвищення В. Кривіцького, керівником Волинської митниці було призначено його креатуру – Євгена Шелігацького, який достойно продовжив починання свого «шефа». 

Зараз в окремих ЗМІ інспірується “хвиля підтримки” В. Кривіцького, начебто він став заручником ситуації, і його провина у вказаному механізмі не доведена…. 

Наразі,  Кривіцький фактично виступає “смотрящим” від Гройсмана за всіма напрямками діяльності Фіскальної служби держави. Одним з його пріоритетних напрямків діяльності є блокування роботи одеського «Авто хабу» (комерційний термінал, який надає послуги по ввезенню в Україну автомобілів з аукціонів США). Так, діяльність вказаного «Авто хабу», мабуть також не ідеальна, але маніпулювання із автомобілями, які ввозяться легально, офіційно, із сплатою всіх митних та супутніх платежів досить ускладнене. Імпортовані через «Авто хаб» легковики є досить новими, відповідають екологічним стандартам, проходять сертифікацію тощо. 

Але вказане не завадило В. Кривіцькому та його підлеглим організовувати чисельні та довготривалі перевірки діяльності терміналу. При цьому похвалитися виявленням конкретних порушень вказані, організовані керівництвом української митниці, перевірки не можуть, натомість ввезені але не оформлені Одеською митницею автомобілі місяцями простоюють у порту, їх власники сплачують порту додаткові кошти тощо. Але вказана ситуація ніяким чином не впливає на розмір митних платежів та наповнення бюджету (про який нам розповідають представники митниці через ЗМІ). 

Як приклад, середній розрахунок недоборів митних платежів до державного бюджету, які потрібно було б сплатити згідно діючого законодавства, за розмитнення автомобілів з «євробляхами» становить близько 315 мільйонів доларів США. 

Щуку кинули у ріку, а Крівицького на боротьбу з «євробляхами»… Ось така паралельна реальність у боротьбі з контрабандою. 

Джерело: Народна Правда