Представникам Білоруського Будинку прав людини імені Бориса Звоскова – Тетяні Ревяко і Олегу Мацкевичу разом з правозахисникам з Азербайджану і материкової України вдалося побувати в анексованому Криму і зробити невтішні висновки, як насправді живеться жителям півострова при Росії.
Про це пише НАРОДНА ПРАВДА з посиланням на Крим.Реалії.
Група правозахисників прибула в Крим з дозволу української влади, тобто вони не робили окремого запиту “владі” Криму. Російські прикордонники уточнили у “делегації”, з якою метою вони направляються на півострів, і, перевіривши документи, уточнивши також, чи не журналісти вони, все-таки дозволили пройти.
В самому Криму стеження за правозахисниками не було, крім випадків, коли спецслужби спостерігали за активістами, з якими вони зустрічалися.
У підсумку, правозахисники провели більше 20 зустрічей по всьому Криму, поговоривши приблизно з півсотнею людей, цікавлячись, в основному, питаннями свободи вираження думок, свободи мирних зборів та здійсненням правозахисної діяльності.
Білоруського правозахисника здивувало кількість порушень права на життя і в 18 випадках це були насильницькі зникнення. За останні два роки, зазначив він, “викрадення неугодних” змінилося використанням антиекстремістського законодавства і кримінальним переслідуванням за розпалювання міжнаціональної, расової та соціальної ворожнечі.
Крім того, бувалих білоруських правозахисників здивували випадки позасудового визнання людей екстремістами, коли людина приходить оплачувати комунальные послуги і з’ясовується, що її рахунки заблоковані.
Також Тетяна Ревяко вперше в своїй практиці зіткнулася з тим, що суд може заборонити публічну діяльність і діяльність в Інтернеті, а люди не можуть усвідомити його зміст і ходять під страхом і бояться навіть викласти фотографію в соціальну мережу, щоб їх знову не почали “тиснути”.
Повна доповідь щодо ситуації з правами людини в Криму буде підготовлена у жовтні.
Нагадаємо, російські спецслужби в окупованому Криму вербують проукраїнськи налаштовану молодь побиттям, залякуванням і шантажем.