Росія готується до війни та бере під контроль кораблі НАТО, під загрозою три моря

Михайло Гончар про газопроводи в обхід України й те, як їх можуть використати російські військові

Росія готується до війни та бере під контроль кораблі НАТО, під загрозою три моря
Автор Желізняк Олександр в Закордонна правда/Новини

“Просування інфраструктури НАТО до кордонів Росії являтиме для нас загрозу…”, – заявив президент РФ Володимир Путін на зустрічі з російськими дипломатами 19 липня 2018 року. На це в Європі парирують: “Резонно зміцнювати системи безпеки на кордонах з державою, яка тільки-но захопила чужі території”.

Loading...

“В них же логіка зворотна. Ми захищаємось, а Росія вважає це проявом агресії”, – зауважує Михайло Гончар, президент Центру глобалістики “Стратегія ХХІ”.

В інтерв’ю НАРОДНІЙ ПРАВДІ аналітик розповів про можливе використання Росією газопроводів “Північний потік” і “Турецький потік”, які йдуть або мають йти в обхід України, для військової розвідки та досягнення бойових цілей на Балтиці, у Чорному й Азовському морях.

– Росія має понад 1200 кілометрів чотирьох ниток газопроводів – існуючого «Північного потоку» і ймовірного «Північного потоку-2».

По суті, коридор газопроводів являє собою протяжний майданчик, на якому можна розмістити мобільні потужності для сканування обстановки вздовж узбережжя країн НАТО.

Якщо простими словами, то в зоні трубопроводів встановлюють обладнання подвійного призначення: з одного боку, для захисту газопроводу від несанкціонованого проникнення, з іншого – для збору секретної інформації.

Так, під виглядом робіт на газопроводі на дні можна непомітно встановити автономні донні станції (АДС). Роботизовані АДС ведуть гідроакустичну розвідку, прослуховують навколишній простір. Самі АДС неможливо розсекретити, вони знаходяться в суцільному гідроакустичному полі, під “дахом” системи забезпечення безпеки трубопроводів. На відстані десятків кілометрів АДС фіксує рух об’єктів, визначає їх розміри. Практично це означає контроль РФ над міжнародним судноплавством в Балтиці, над трафіком військових кораблів країн НАТО.

– Це тільки припущення – щодо ймовірності розвідувальної діяльності на Балтиці – чи є докази?

– Коли проектувався “Північний потік”, Росія намагалася замаскувати розвідувальні засоби “під обладнання цивільної інфраструктури”. Тоді на Балтиці збиралися будувати сервісну платформу, в 68 кілометрах від шведського острова Готланд. У 2006 році Агентство з оборонних досліджень і Міноборони Швеції своєчасно розгадали подвійне призначення цієї споруди, зокрема, можливість її використання для розміщення обладнання контролю в інтересах розвідки Балтійського флоту РФ. Шведська сторона відхилила будівництво платформи, Росія переглянула проект і відкоригувала маршрут газопроводу.

Це відомий випадок, що потрапив у міжнародні новини. А ось нещодавній, також пов’язаний зі Швецією. У жовтні 2015 року шведи зафіксували підводні сигнали з проханням про допомогу. Вирішили, що вони надходять з невідомого підводного човна. Два-три тижні тривали пошуки, нічого не виявили. Потім стали аналізувати, а які судна у момент події знаходилися в цьому районі? Два судна привернули увагу. Перше: науково-дослідне судно “Професор “Логачов” (серед завдань судна – геологічна зйомка морського дна, глибоководних зон Світового Океану, – НП). Інше – танкер, який чомусь два тижні бовтався в епіцентрі подій.

Росія готується до війни та бере під контроль кораблі НАТО, під загрозою три моря Науково-дослідне судно «Професор Логачов», фото: photos.fleetmon.com

Танкер цілком міг бути переобладнаний для транспортування і спуску ультрамалих субмарин, їх можна використовувати для перевезення спецназу, для розвідки. Адже ніхто на нафтовий танкер не подумає! І ось є припущення, що танкер непомітно спустив підводний човен, той заліг на дно, сталася НП, і шведи запеленгували сигнали про допомогу. Очевидно, росіяни обійшлися своїми силами, врятували підводний човен.

– Ви згадували про використання для спостереження цивільних об’єктів на шельфі Чорного моря. Це що, про “вишки Бойка”?

– Не тільки про вишки Бойка, адже їх всього дві (дві самопідйомні бурові установки, захоплені РФ разом з іншим майном держкомпанії «Чорноморнафтогаз», – НП). Там багато обладнання, що залишилося у “спадок” від України: морські стаціонарні платформи, бурові установки, блок-кондуктори, центральні технологічні платформи. «Державне унітарне підприємство Республіки Крим «Чорноморнафтогаз» абсолютно офіційно купило системи спостереження – на сорок мільйонів рублів, у 2016 році встановило їх на платформи та бурові установки. Інформація в режимі реального часу надається Прикордонному управлінню ФСБ РФ по Криму, а також потрапляє і до системи розвідки ЧФ Південного військового округу РФ.

Росія готується до війни та бере під контроль кораблі НАТО, під загрозою три моря

Бурові установки “Чорноморнафтогазу”, так звані “вишки Бойка”. Фото: Ділова столиця

– Як реагує світ на цю інформацію?

– США акцентували увагу на тому, що “Північний потік-2” може бути використаний Росією для ведення розвідки, Сандра Оудкірк з Державного департаменту США (заступник помічника держсекретаря США з питань енергетичної дипломатії, – НП) в травні цього року заявила: “Росія буде використовувати газопровід для збору розвідувальної та військової інформації про діяльність НАТО в Балтійському морі”. Це сприйняли зі скепсисом у Європі, мовляв, американці перебільшують…

– Очевидно, що в Європі є сили, зацікавлені в “потоках”…

– Є й здорові попередження. Річард Ширрефф, генерал британської армії (був заступником верховного головнокомандувача збройних сил НАТО в Європі з 2011 по 2014 рік, – НП) два роки тому випустив книгу “2017: Війна з Росією: Термінове попередження”. Він зробив прогноз: армії країн НАТО на першому етапі можуть програти, тому що в Балтійському морі росіяни виявляться краще підготовленими, ніж, наприклад, британський загін, відправлений на допомогу. У вирішальну хвилину бою перевагу можуть дати додаткові розвідувальні можливості, про які не здогадується потенційний або реальний супротивник.

Росія готується до війни та бере під контроль кораблі НАТО, під загрозою три моря

Траси газопроводів можуть стати місцем бойового чергування ударних підводних безпілотників. Нафтові танкери або науково-дослідні судна можуть транспортувати підводні човни, непомітно випускати їх у море під час загострення відносин між Росією і НАТО. На Чорному морі системи спостереження можна використовувати для створення casus belli (приводу для початку війни, – НП) заради “превентивного удару”, який буде аргументований “діями у відповідь на спробу диверсії на об’єкті”, наприклад на Керченському мосту. Те ж саме й на Азові.

– Підсумки підіб’ємо!

– Отже, і “Північний потік”, який вже існує, і можливі нові “Північний потік-2” і “Турецький потік” будуть використані як платформи для підвищення розвідувальних можливостей Росії в контексті підготовки до війни на морі. Також логічно припустити, що напередодні години “Ч” у коридорах газопроводів можуть приховано розміщуватися й засоби ураження підводних і надводних цілей, зокрема бойові підводні ударні безпілотники.

Все це вимагає від усіх балтійських країн – членів НАТО і ЄС – взаємодії перед лицем загрози, адже Балтика — це перш за все море ЄС і НАТО, а не “російське озеро”, на яке обидва альянси дозволили перетворити Чорне море.

Очевидно, з боку НАТО знадобиться розгортання вздовж траси російських потоків систем радіоелектронної та гідроакустичної протидії.

Також можна зазначити, що траса “Турецького потоку”, яка виходить на мілководді біля турецького узбережжя, а також друга нитка, що передбачає відгалуження в бік Болгарії, можуть використовуватися для встановлення засобів контролю над рухом кораблів НАТО через Босфор і їх заходами в порти Болгарії.

Незалежно від цього, найкращим варіантом для Європи буде відмова від “Північного потоку-2”. У разі його реалізації — вимога до РФ з боку НАТО забезпечити повний доступ до траси газопроводу. Така вимога є цілком обґрунтованою, адже Німеччина, Франція, Нідерланди, уряди яких офіційно підтримують проект “Північний потік”, є членами НАТО.

Розмовляв Андрій Завадський

Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...