Росія готується до життя після Путіна, і він це розуміє – Лілія Шевцова

Російський політолог про санкції і те, коли можуть бути ліквідовані "ДНР-ЛНР"

Росія готується до життя після Путіна, і він це розуміє – Лілія Шевцова
Автор Желізняк Олександр в Закордонна правда/Новини

Про те, чи готується Володимир Путін до моменту, коли він залишиться без влади, чому нинішній кремлівський режим не допустить ліквідації так званих “ДНР-ЛНР” і які санкції можуть бути введені проти Росії наступного року, в інтерв’ю НАРОДНІЙ ПРАВДІ розповіла російський політолог Лілія Шевцова.

– Чому Путін уникає розмов з Петром Порошенком, як це було, наприклад, під час інциденту біля Керченської протоки?

– А про що, скажіть, президенту Путіну розмовляти з президентом Порошенком? В Путіна, очевидно, немає відповідей на ті питання, які йому може поставити Порошенко. В нього немає відповідей і на ті питання, швидше за все, ідентичні, які йому можуть поставити Меркель або Макрон. А оскільки немає відповідей і поки незрозуміло, що робити з російським «керченським гамбітом», краще взагалі відмовлятися від розмов.

Ми вступили в епоху, коли дипломатія та переговори на вищому рівні між Росією і навколишнім світом перестали мати минуле значення… Нещодавно переговори були формою подвійного мислення або двозначності. Російську позицію можна було зрозуміти так. А можна і так… А тепер значення має те, хто перший і кому розіб’є вікна…

– Наскільки ймовірним є посилення санкцій США, успішне голосування за існуючі законопроекти на тлі інциденту біля Керченської протоки?

– Зараз всі «пікейні жилети» в Росії та за її межами обговорюють новий раунд санкцій проти Росії. І яким він буде – просто примочкою або смертельною ін’єкцією.

В мене складається враження, що у Вашингтоні вже заплуталися з безліччю санкційних пакетів проти Росії. Очевидно ось що. На початку наступного року, коли оновлений Конгрес США вийде на роботу, почнеться обговорення другого санкційного «траншу», який був відкладений, по «справі Скрипалів». Там міститься низка болючих для Росії обмежень, зокрема зниження рівня дипломатичних відносин.

Крім того, на порядку денному стоїть кілька проектів, підготовлених групами конгресменів. Основних законопроектів чотири. Але до них можуть додатися й нові. Наприклад, «Азовські санкції». Поки найбільші шанси бути ухваленим має законопроект, який називається «Defending American Security from Kremlin Aggression Act of 2018», або DESKAA. В цілому, основні санкції, запропоновані Конгресом, концентруються на декількох проблемах – енергетика, “Північний потік-2”, SWIFT і суверенний борг Росії.

Поки важко сказати, якою мірою новий пакет буде містити реально жорсткі обмеження щодо Росії. Поки більшість спостерігачів вважають, що в результаті з’явиться відносно помірний варіант, в якому не буде заборони SWIFT. Вже очевидно, що європейці жорстко боротимуться проти санкцій щодо “Північного потоку-2”. А самі американці зіткнуться зі своїм енергетичним лобі, яке хоче повернутися до співпраці з Росією в енергетиці.

Але підсумкові пакети залежатимуть від того, що станеться до січня 2019 року. Так, не можна виключати й нових пакетів санкцій. Зокрема, санкцій, які є наслідком звинувачень Росії в порушенні РСМД (Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності, – НП). А якщо прокурор Мюллер представить нові докази змови команди Трампа і Кремля, то вже точно з’явиться й новий санкційний пакет.

Слід додати, що в Росії чекають на санкції. Навіть прокремлівські спостерігачі впевнені, що санкції будуть. Але поки Росія адаптується і до санкцій, і до життя в ситуації стагнації.

– Чи можна назвати пенсійну реформу і підвищення ПДВ результатом перебування РФ під режимом санкцій?

– Частково так. Санкції щодо Росії, звичайно, є зашморгом на російській шиї. Але, крім санкцій, стан економіки залежить і від роздутого військового бюджету, і від величезних витрат на утримання апарату. Російська економіка стагнує і через відсутність гарантій приватної власності та права. Ось тому й знадобилися кошти, які влада витягує з народної кишені, зокрема, через пенсійну реформу та податки. Але, звичайно, санкції і той факт, що вони надовго, є надважливим чинником, який змушує владу збирати гроші в бюджеті – на всяк випадок. На випадок подальшого погіршення становища.

– Чи є зв’язок між економічною ситуацією в РФ і рейтингом Володимира Путіна?

– Зрозуміло, тут прямий зв’язок. Економіка, яка стагнує, і падіння життєвого рівня б’ють по путінському рейтингу. Втім, відчувається втома від одного і того ж обличчя в Кремлі. Причому падіння рейтингу серйозне – у квітні 2018 року 82% схвалювали діяльність Путіна, а в листопаді – 66%. Бачите, достатньо різке падіння за короткий період часу.

– Наскільки взагалі «ритуальна демократія» в авторитарному режимі сприйнятлива до якоїсь соціальної чи електоральної реальності?

– Ви, мабуть, говорите про імітаційні інститути, які в Росії перестали працювати. «Ритуальна демократія» все ще сприймається, як необхідні символи. Як же без них? Хоча ритуали – вибори, парламент – втратили значення для істотної частини суспільства. Люди їх ігнорують. Але ж інших каналів артикуляції немає. Тому частина населення намагається заявити про свої потреби через ритуал. Наприклад, це сталося в ході виборів у чотирьох регіонах Росії, де народ прокотив кандидатів від «Єдиної Росії». Всі розуміють, що крім формальних інститутів є тільки вулиця. І не всі готові вийти на вулицю.

– Що буде з рейтингом Путіна, якщо будуть виконані всі пункти «Мінська-2»?

– Я сумніваюся, що «Мінськ» буде виконаний в українській і західній інтерпретації. Я просто не уявляю повернення українського контролю над кордоном між Росією і Україною під час президентства Путіна. Не уявляю ліквідацію ОРДЛО в період його правління! Адже, пішовши на такий крок, він втратить обличчя. Він втратить відчуття сили і стане уособленням поразки! Ні, це за нинішнього російського лідера неможливо. А тому не будемо говорити про те, що неможливо. Потрібно думати, як виходити з цього глухого кута вже за нового керівництва.

– Чи може Путін піти у 2024 році?

– Ніхто не знає. Та й сам Путін, мабуть, не знає, як він розпорядиться своєю долею в 2024 році. З одного боку, механізму мирного транзиту немає. З іншого, Путін явно готується до цього моменту. І країна готується до життя після Путіна. Він, мабуть, це розуміє… І це зовсім не приємне відчуття – знати, що країна готується до життя після тебе…

Олександр Куриленко

Джерело: Народна Правда