Ми з точністю до міліметрів знаємо, що відбувається з Кримським мостом – Георгій Тука

Заступник міністра про полонених українських моряків, воєнний стан і те, що відбувається на Донбасі

Ми з точністю до міліметрів знаємо, що відбувається з Кримським мостом – Георгій Тука Фото: "Главред"
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука  розповів НАРОДНІЙ ПРАВДІ, як не потрапити в путінську пастку у справі військовополонених моряків, чому на Донбасі нічого не змінилося після введення воєнного стану та звідки Україна з точністю до міліметрів знає про проблеми Кримського мосту.

Loading...

– 6 грудня збирався урядовий комітет, розкажіть, будь ласка, що там відбувалося?

– Обговорювалися нові санкції, які Україна готує для Російської Федерації. Більше сказати не можу, вся процедура введення санкцій загрифована, це секретна інформація.

– Нещодавно Україна нагадала країнам, які підписали Будапештський меморандум, про їх зобов’язання. На вашу думку, які міжнародні кроки потрібно робити після захоплення українських моряків у Чорному морі?

– Зараз ми займаємося тим, щоб отримати доступ до наших моряків і домогтися їх звільнення (розмова відбулася до того, як український консул зустрівся із захопленими моряками, – НП).

Україні важливо не потрапити в путінську пастку в справі полонених моряків. Пастка полягає в тому, що наших хлопців збираються судити як порушників російського кордону. Нещодавно у Путіна заявили: Росія наших моряків розглядає тільки як порушників кордону, Росія не отримала ще жодного офіційного звернення з боку України, моряки можуть бути засуджені фактично як кримінальні злочинці

Ми будемо наполягати на тому, що наші хлопці – військовополонені, до них повинні ставитися згідно з нормами Женевської конвенції, можливо, ми задіємо міжнародний комітет Червоного хреста, щоб почати переговори про їх звільнення.

Я думаю, наш МЗС задіяв усі канали, напрямки, щоб пояснити світові, що сталося під час інциденту біля Керченського мосту. Мені навіть важко уявити, де ми зараз не проявляємо активності.

Ось тільки-но отримав повідомлення «надтерміново» від Міністерства закордонних справ: за тиждень приблизно в Брюсселі готується великий міжнародний захід, присвячений посиленню конфронтації. Доведеться туди їхати, відстоювати наші інтереси. Пояснювати нашим зарубіжним партнерам, «хто кому Рабинович»!

– Введення воєнного стану на Донбасі – які особливості? Що змінилося на пунктах пропуску, що змінилося для місцевих жителів і для військових?

– Абсолютно нічого не змінилося, всі КПВВ (контрольні пункти в’їзду-виїзду, – НП) працюють в стаціонарному режимі, так само, як і до введення воєнного стану. Про Луганську і Донецьку області взагалі не можна сказати, що там щось змінилося. Луганчани і донеччани вже звикли жити в умовах військово-цивільних адміністрацій.

– Який сенс у введенні воєнного стану на цих територіях?

– Є один нюанс. Військово-цивільні адміністрації здійснювали керівництво на рівні Луганської і Донецької областей, але були населені пункти, на які їх влада не поширювалася.

– Чи існують інструкції: як реагувати на провокації ворога в умовах воєнного стану? Адже від однієї іскри може розгорітися велика війна.

– Цими питаннями серед інших займаються штаби в тих областях, де введено воєнний стан.

Я розмовляв на урядовому комітеті з заступником міністра юстиції Денисом Чернишовим.

Він жартома розповів, як був присутній на засіданні одного з обласних штабів, і виявилося, що найбільш підготовленими до воєнного стану є заклади пенітенціарної системи – виправні колонії.

Насправді в колоній як у специфічних закритих установ давно розроблені чіткі вимоги, як реагувати на надзвичайні обставини, починаючи з бунту на зоні. У разі потреби вони знають, як швидко евакуювати колонію.

– Як у “ЛНР-ДНР” відреагували на воєнний стан?

– Їхня пропаганда відповіла бреднями та фейками: в Україні поліція ловить всіх чоловіків призовного віку на вулицях, усіх заганяють у військкомати; дітей змушують рити протитанкові окопи; також тепер не можна скористатися безвізом без печатки воєнкома.

– Нашої минулої зустрічі ви розкрили багато фактів із розвідданих. Що зараз, яка головна інтрига в «молодих республіках»? Чи тривають після “виборів” розборки?

– Щодо внутрішньої кухні – жодних. Після проведення так званих “виборів” розборок поки немає. Швидше краще сформулювати так: всі розборки відбулися «до», а «вибори» стали результатом попередніх розборок.

– Нещодавно ваше міністерство повідомило про дослідження щодо стану Кримського мосту, проведені з космосу. Там були вказані просідання ділянок мосту буквально в сантиметрах – що викликало критику і сміх в мережі. Як ваші фахівці проводили ці дослідження?

– Це не перші знімки. Ми вже публікували знімки і докази, що Крим перетворюється на пустелю, та щодо підприємства «Кримський титан».

Робили їх не ми, нам ці результати прийшли від західних партнерів. Супутники постійно моніторять цей район і за нашими заявками проводять вимірювання. До висновків про стан Кримського мосту дослідники дійшли на основі інтерферометричного методу – після дослідження критичних ділянок. Цей аналіз дозволяє проводити виміри з точністю до міліметрів і робити точні прогнози.

Метод описаний, він не є якимось «супер-пупер» секретним. Так що нехай собі сміються.

Розмовляв Ярослав Гребенюк

Джерело: Народна Правда