Росія закінчує на Донбасі те, що почала ще до вбивства Захарченка – Георгій Тука

Заступник міністра про вибори, Донбас і те, як змінити ставлення до переселенців

Росія закінчує на Донбасі те, що почала ще до вбивства Захарченка – Георгій Тука
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

Про те, як мешканцям окупованих територій проголосувати на виборах президента України, чому Росія затягне процес звільнення полонених українських моряків і як на Донбасі зачищають людей покійного ватажка “ДНР” Олександра Захарченка, в інтерв’ю НАРОДНІЙ ПРАВДІ розповів заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука.

Loading...

– Минулої осені відбулися «вибори» в так званих “ЛНР-ДНР”. Тоді ж пролунала інформація, що українські спецслужби знають імена всіх, хто там голосував. Ці люди з українськими паспортами зможуть віддати свої голоси на виборах президента?

– Те, що влада не дає можливості голосувати мешканцям окупованих територій, Донбасу і Криму – все це відверта брехня. ЦВК ухвалила безпрецедентне для України рішення – мешканці Криму і Севастополя взагалі без будь-яких додаткових документів, тільки пред’явивши український паспорт, можуть голосувати. Потрібно тільки прийти до регіонального відділення держреєстру виборців і заявити, що вони 31 березня хочуть голосувати саме на цій дільниці. Дані вносять до реєстру, і все – на цьому процедуру закінчено.

– Обговорюється ситуація, коли дільниці планують відкривати в «сірій зоні», у селах, розділених між Україною і бойовиками ОРДЛО (про що писала НАРОДНА ПРАВДА, – ред.). Зокрема, на 51-му виборчому окрузі – дві таких дільниці (з дев’яноста п’яти), одна в селищі Зайцеве, яке до початку конфлікту входило до складу Горлівської міськради, друга – поруч з нинішнім КПВВ “Майорськ”, колишня залізнична станція “Майорське”. Частина Зайцевого — район Жованка — знаходиться під контролем України, інша – під контролем бойовиків. Що це означає?

– Приймає рішення ЦВК на підставі інформації Об’єднаного штабу. Якщо в штабі вважають, що в якомусь населеному пункті щось загрожує безпеці людей під час голосування, то там, природно, ніхто не візьме на себе відповідальність за відкриття виборчої дільниці. Якщо безпека гарантована – то чом би й ні?

– Дві третини українців не бажають допускати до голосування на загальнонаціональних і місцевих виборах переселенців з Донбасу. Про це свідчить нещодавнє опитування “Українське суспільство”, проведене Інститутом соціології НАНУ. Чим ви можете пояснити таку статистику?

– Я був на презентації цих досліджень. На жаль, так – цифри невтішні. Вважаю, це наслідок інформаційної політики, якої наші ЗМІ дотримувалися в 2014-2016 роках. Наприкінці 2016-го нам вдалося збити «антипереселенчеську риторику», але наслідки дають про себе знати.

– Чому тоді вдалося збити й чому зараз такий показник?

– Наприкінці 2016 року ми проводили разом з громадськими організаціями велику кампанію, виявляли «антипереселенчеські тенденції» у наших ЗМІ. Пояснювали та показували, чому такий підхід неприпустимий. Тоді так подавалося: переселенець вкрав велосипед. Такий заголовок ставили. І ніхто не казав, що в цей період викрадено ще сто велосипедів – але вже зовсім не переселенцями! Головне – підкреслити, що вкрав переселенець. Таких випадків було по кілька на день. Все ж, на жаль, це дається взнаки й зараз.

– Що коїться зараз в ОРДО, чи правда, що люди Сергія Курченка, «гаманця Януковича», прибирають останніх людей Олександра Захарченка?

– Так, йде заміна містечкових князьків на людей… Я б не сказав навіть – на людей, більш лояльних Кремлю… Там триває процес централізації системи управління регіоном. За моїми оцінками, це почало відбуватися взимку 2015-го року. Перші прояви були під час обміну полоненими – тоді представники ФСБ, присутні на Донбасі, зробили спробу повністю підпорядкувати собі весь процес.

З тих пір все й триває. Після того, як прибрали Плотницького й Захарченка, йде загальна заміна – аж до комендантів населених пунктів, “керівників” комунальних підприємств.

Так що казати зараз хоч про якусь самостійність усіх цих квазіреспублік – це абсолютно несерйозно. Їхня присутність у тристоронній групі (в Мінську, – НП) абсолютно ні на що не впливає – переговори йдуть безпосередньо з Росією.

– Два місяці минуло з того часу, як були захоплені українські моряки в Чорному морі. Ви тоді сказали, що потрібно домагатися визнання їх військовополоненими

– Думаю, буде посилюватися тиск з боку світової спільноти, але в мене немає оптимістичних прогнозів щодо звільнення наших хлопців. Думаю, процес буде затягнутий Кремлем до закінчення виборів президента в Україні.

Путін і Лавров неодноразово озвучували думку, що після виборів до України прийде керівник, з яким їм буде легше домовлятися.

– Прозвучала цифра, що у Донбас потрібно вливати 50 млрд грн на рік – тоді з’являться видимі результати. А ви нещодавно розповіли, що Луганська область не змогла освоїти 800 мільйонів гривень у 2018 році. Гроші виділяють і повертають наприкінці року. Що там взагалі коїться – управлінський параліч?

– На Луганщині є ще шахта «Першотравнева», куди державою на термінове відкачування води було виділено 130 мільйонів гривень. Проте стан об’єкта в результаті було визнано незадовільним.

У сусідній Донеччині ситуація трохи краща: там вже чи не третій рік не можуть освоїти мільярд гривень екологічного фонду.

Думаємо провести за два-три тижні нараду разом з керівництвом Луганської і Донецької ВЦА. Важливо також пояснити все на рівні районів і населених пунктів, щоб навчити людей, як правильно готувати проекти для того, щоб своєчасно освоювати виділені гроші.

Потрібно працювати з кадрами на місцях, навчати. Проблема з кадрами на низовому рівні владної піраміди, вона, взагалі, властива всій території нашої країни – це абсолютно не проблема лише східних регіонів.

Якщо бути справедливим – то на схід спрямований і найбільший фінансовий ресурс. З іншого боку, ви маєте рацію – там і найнижчі темпи освоєння. У Луганській області в 2018 році найнижчі темпи дорожнього будівництва. І я вважаю це абсолютно неприпустимим.

Розмовляла Світлана Немирович

Джерело: Народна Правда