Навіть ватажкам “ДНР-ЛНР” важко брехати: що відбувається на Донбасі

Що відбувається з економікою окупованого Донбасу?

Навіть ватажкам “ДНР-ЛНР” важко брехати: що відбувається на Донбасі
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

На російських сайтах, лояльних до сепаратистів Донбасу, з’являються новини з обнадійливими заголовками – “В “ЛНР” зросло поголів’я великої рогатої худоби та птиці”, “В “ДНР” у 2019 році відкриються два нових заводи”, “В “ЛНР” металургійне виробництво зросло в 16,4 рази”, “ДНР” і “ЛНР” налагодять товарообіг із Сирією за посередництва Криму”.

Loading...

На Донбасі, як раніше з’ясувала НАРОДНА ПРАВДА, працює сервісний центр, що займається реєстрацією фірм для легалізації їх роботи через «прокладки» у невизнаній Південній Осетії. Але чи свідчить це про активізацію економіки на окупованих територіях за лінією розмежування? Крім «гуманітарної допомоги», чи допомагає Росія ОРДЛО, налагоджуючи торговельні зв’язки?

Між тим, в соціальних мережах мешканці окупованих територій стабільно скаржаться на низький рівень життя, безробіття і дорожнечу.

НАРОДНА ПРАВДА розібралася, що насправді відбувається в економіці окупованого Донбасу і як навіть ватажкам бойовиків стало складно приховувати проблеми.

Ринку збуту немає – але ви працюйте!

Відомий журналіст і блогер Денис Казанський висловив НАРОДНІЙ ПРАВДІ свою думку щодо джерел фінансування ОРДЛО. Він зазначив, що точна статистика йому невідома, але висновки щодо економічного становища окупованих територій можна зробити за непрямими ознаками – наприклад, ватажки “ДНР” не здатні навіть домовитися з Росією про постачання газу і електроенергії.

«Не думаю, що можна скласти точну картину щодо джерел фінансування “ЛНР-ДНР”. Там цензура, немає аналітики відносно стану економіки. Але, навіть читаючи їхні “офіційні джерела”, можна уявити, що там відбувається. Щоб відкрити нові підприємства або запустити старі, потрібно мати ринки збуту – Росія їх зараз не може забезпечити», – розповів Казанський виданню.

Він також навів у якості прикладу дуже важке становище, в якому опинився горлівський завод «Стирол», колись лідер хімічної галузі України.

«Пушилін (ватажок “ДНР”, – НП) у публічних виступах говорить про це (відсутність ринків збуту, – НП) якось побіжно. А на початку лютого він дав інтерв’ю офіційному сайту “ДНР”, розповів, що горлівський завод «Стирол» все-таки не буде запускатися – а відродити його обіцяли останні кілька років. Він офіційно підтвердив, що завод консервується, залишається мінімум співробітників.

Пушилін все списує на бойові дії: мовляв, завод не зможе працювати з міркувань безпеки, щоб не сталося викиду аміаку та техногенної катастрофи. Це очевидна брехня, район заводу – поза зоною обстрілу, туди не прилітають снаряди. І покійний Захарченко обіцяв відкриття «Стиролу», його не лякали обстріли й теракти.

І тут же Пушилін розкрився: розповів про труднощі з постачанням газу й електрики. Як бачимо, справа не в аміаку, а в природному газі – тому завод з 2014 року й не працює. Виникає закономірне питання – «Стирол» завжди працював на російському газі, Україна продовжувала отримувати газ із РФ, що ж ви, «російські брати», не забезпечуєте паливом «Стирол» – містоутворююче підприємство Горлівки?” – зауважив журналіст.

“Далі Пушилін скаржиться, що на Горлівку залишилося тільки три високовольтні лінії, а лише на «Стирол» потрібно вісім – так було до війни. Але в Донецькій області є дві електростанції, що належали ДТЕК – Зугрес та Старобешівська ТЕС в Новому Світі, на території, підконтрольній сепаратистам. Протягніть високовольтні лінії з наших електростанцій, проведіть з Росії – там точно немає проблем з електрикою. Загалом, Росія не допомогла, звідси проблеми з роботою у горлівчан, заборгованість із зарплати – і люди непритомніють від голоду», – пояснив він.

Денис Казанський розповів, що на підприємствах, де робота не зупинилася, також кризова ситуація – вберегли завод, але не можуть продати продукцію.

«А от ситуація в Луганській «антинародній» республіці. Леонід Пасічник (ватажок “ЛНР”, – НП) нещодавно відвідав Антрацит. Місцевий керівник звернув його увагу, що немає ринку збуту в Антрацитівського трубопрокатного заводу. Завод цілий, його не розпиляли на метал, він працює, але збувати труби немає куди. Але, вибачте, Антрацит розташований на українсько-російському кордоні, там потрібно проїхати кілометрів п’ятдесят, щоб опинитися на «ринку збуту», в чому ж справа? Це черговий яскравий приклад, як під гаслами звільнення і захисту російськомовного населення відбувається вбивство Донбасу», – каже журналіст.

Змилися з “ЛНР” всім заводом

Блогер Казанський також розповів, як в Алчевську зараз влаштовують «евакуацію» заводу і співробітників на територію, підконтрольну Україні.

«Говорять про блокаду з боку України. Зрозуміло, Україна не купуватиме продукцію в людей, які стріляють в українських солдатів. Але ось який вихід знайшли в Алчевську, “ЛНР”. Завод «Метипол» у травні запускає в експлуатацію виробництво прокату з полімерним покриттям – алчевці всією командою переїжджають до Миколаївської області, де й буде відкрито виробництво. Директор заводу Денис Рисухін сказав, що це будуть ті ж самі люди, те ж обладнання, нічого не змінилося.

Я пам’ятаю, як навесні 2014-го виходили на мітинги божевільні оратори і кричали, що ми не потрібні Євросоюзу, що промисловість Донбасу загине, якщо підпишемо асоціацію з ЄС – адже промисловість Донбасу розрахована тільки на російський ринок! І ось бачимо – з “ЛНР” виїхав цілий завод разом з людьми», – резюмував Казанський.

Торгівля з РФ йде – по-чорному

Георгій Тука, заступник голови Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, раніше розповів в інтерв’ю НАРОДНІЙ ПРАВДІ, що Росія скуповує в ОРДЛО вугілля, але вивозить його через чорні схеми. Про це свідчить розслідування, проведене чиновником – з відкритих джерел йому вдалося дізнатися, що з Таганрозького морського порту (РФ) на рік вивозиться близько півтора мільйона тонн донбаського вугілля.

«Почав вивчати Таганрог, використовуючи відкриті джерела. Відразу виявив факт: у 2017 році Таганрозький морський порт збільшив обсяги вантажоперевалки в півтора рази. На 48%! Що за квантовий стрибок?

Продовжив пошук. У федеральних ЗМІ РФ писали, що обсяг збільшився на мільйон шістсот тисяч тонн за рахунок вантажів з Туреччини. Я став вивчати місцеві ЗМІ та натрапив на фінансовий звіт АТ «Таганрозький морський торговельний порт», там йшлося, що на турецькі вантажі відводиться близько ста тисяч тонн. А де ж ще півтора мільйона?

Продовжую копати далі. Знайшов сайт газети «Таганрозький портовик», вони розкрили таку інформацію: порт освоїв перевалку вугілля, а до цього подібним вони не займалися. Звідки ж, любі друзі, у вас таке стрімке зростання видобутку вугілля? Невже запрацювали всі закриті шахти Ростовської області? Подивимося на карту: це може бути тільки вугілля з окупованих територій», – розповів Тука в розмові з НП.

Читайте також: Росія закінчує на Донбасі те, що почала ще до вбивства Захарченка – Георгій Тука

Також заступник міністра, посилаючись на розвіддані, зазначав, що РФ оголосила ОРДЛО режим найсуворішої економії, урізавши багато витрат. Крім того, росіяни контролюють витрати в «республіках» аж до дрібниць.

«Я вважаю: «ЛНР-ДНР» повністю несамостійні. Сільгоспроботи, постачання добрив, обсяги споживання води, рухомий склад Донецької залізниці, зарплата бюджетників, користування природними копалинами – ці питання куратори з Росії вирішують навіть не на території «молодих республік», це все вирішується за поребриком», – впевнений Георгій Тука.

Ярослав Гребенюк

Джерело: Народна Правда