З Кримом і Донбасом проблеми – як кандидати в президенти хочуть забрати їх в Путіна

Як кандидати в президенти обіцяють припинити війну в Україні?

З Кримом і Донбасом проблеми – як кандидати в президенти хочуть забрати їх в Путіна
Автор Желізняк Олександр в Новини/Політична правда

Війна на Донбасі, згідно із соцопитуваннями, турбує українців найбільше. Тож дуже важливо, що про те, як її припинити та повернути окуповану частину Донецької і Луганської областей, а також Крим, думають кандидати у президенти України.

НАРОДНА ПРАВДА на основі президентських рейтингів, оприлюднених у лютому, обрала найпопулярніших кандидатів і проаналізувала їх програми в частині того, що вони обіцяють для окупованих Донбасу та Криму (cпойлер – обіцяють дуже мало або й зовсім нічого. Загалом із 44-х зареєстрованих кандидатів у президенти у своїх програмах не згадував про повернення окупованих територій кожен п’ятий).

Читайте також: Вибори-2019: всі кандидати в президенти України

Соціологічні дослідження, на основі яких видання обрало кандидатів, програми яких ми аналізуємо, провели Київський міжнародний інститут соціології та група компаній (Центр «Соціальний моніторинг», «Український інститут соціальних досліджень ім. О. Яременка», компанія «Інфо Сапієнс» і Соціологічна група «Рейтинг»).

Мир від Володимира Зеленського

Програма Володимира Зеленського вирізняється з-поміж решти, перш за все, тоном. Переважно короткі речення без державницького пафосу, зате подекуди зі сленгом, загалом доволі влучно відображають побажання пересічного українця. Очевидно, в штабі розуміють запит на мир, тож перша із заявлених цілей кандидата Зеленського – Україна, “де стріляють лише салюти на весіллях та днях народження” (тут варто нагадати, як іще на початку АТО місцева влада у багатьох регіонах заборонила запускати піротехніку до завершення бойових дій).

Слів “Донбас” або “Крим” ані в розділі про безпеку зокрема, ані в програмі Зеленського загалом немає, а натяки на механізм їхнього повернення туманні. “Ми повинні вибороти мир для України”, – заявляє шоумен. Проте з ким для цього потрібно вести (чи не вести) переговори, не уточнює.

Лідер електоральних симпатій не згадує про долю Мінських домовленостей, до яких нині прив’язані антиросійські санкції. Натомість апелює до Будапештського меморандуму та ЄС загалом: “…ми ставитимемо питання підтримки України у прагненні завершити війну, повернути тимчасово окуповані території і змусити агресора відшкодувати завдані збитки”. Але як саме офіційний Київ має завершити війну, чи допускає Володимир Зеленський появу миротворців на Донбасі і де бачить межу допустимих компромісів, з програми не зрозуміло.

Чи не найконкретніше формулювання звучить так: “Здача національних інтересів і територій не може бути предметом жодних перемовин”. Повніше уявлення про ставлення Володимира Зеленського до теми війни можна отримати із його публічних виступів. В них він виключав військове повернення окупованих територій і навіть казав (щоправда, до висунення в президенти), що домовлятися з Росією колись таки доведеться.

“Старий добрий Мінськ” Петра Порошенка

Програма Петра Порошенка – об’ємна й патетична, загалом витримана у стилі його публічних виступів. Він обіцяє – вже за чотири роки Україна подасть заявку на вступ до Європейського Союзу й почне виконувати План дій щодо членства в НАТО (а його іще треба отримати). Порівняно з конкурентами, Порошенко специфічно трактує мир: це не просто припинення бойових дій і відновлення українського суверенітету над Донбасом і Кримом, а й відмова Росії від комплексу “старшого брата”.

Загалом чинний президент обіцяє багато і щедро. Що ж до повернення окупованих територій, то тут він дотримується лінії, розпочатої кілька років тому. Повертати Донбас Петро Порошенко збирається виключно політико-дипломатичним шляхом. Він покладає надії на міжнародних партнерів та економічні санкції проти Росії. Значна їх частина прив’язана до Мінських домовленостей. За чотири роки прогресу у їхньому виконанні практично немає, та відмовлятися від цього формату президент не збирається. Втілити “Мінськ-2”, згідно з програмою, допоможе міжнародна місія ООН, яка має працювати на всій території окупованого Донбасу.

Читайте також: Рішення щодо миротворців на Донбасі буде вже восени – в Україні повідомили сенсацію

Крім того, Петро Порошенко обіцяє добитися відшкодування завданих Росією збитків, а ще – притягнути державу-окупанта до відповідальності за репресії на окупованих територіях. І якщо останнє теоретично можливо здійснити через міжнародні суди, то як Україна може забезпечити ухвалення резолюції ООН, поки незрозуміло, і програма на це питання теж відповіді не дає. Адже Росія може заблокувати невигідний їй текст або змінити до невпізнання поправками.

До речі, якось не дуже співвідносяться з пафосом і результати журналістського розслідування, що показали причетність близьких до Петра Порошенка людей до корупції в українській оборонці.

З Кримом і Донбасом проблеми – як кандидати в президенти хочуть забрати їх в Путіна

Новий курс на старий “Будапешт” від Юлії Тимошенко

Юлія Тимошенко – затятий критик курсу влади у всіх сферах життя, тож обіцяє перебудувати країну “по-новому”. Це стосується і процесу повернення окупованих територій. Лідерка “Батьківщини” обіцяє домогтися “колективних заходів із примусу агресора до миру і повернення Криму і Донбасу”.

Разом із тим, вона обіцяє досягнути там миру військово-дипломатичним шляхом, в тому числі – за допомогою нового формату переговорів. Його учасниками мають бути країни-підписанти Будапештського меморандуму (Україна, США, Росія, та Велика Британія). Восени Юлія Тимошенко пропонувала також посилити його Францією та Китаєм, проте у тексті програми про це не йдеться. Як і про те, які аргументи чи поступки можуть змусити Володимира Путіна згадати про надані Росією гарантії українського суверенітету.

Деокупація і реінтеграція окупованих територій мають відбуватися не послідовно, а паралельно одна одній за альтернативним до “мінської формули” планом. Що це за альтернатива і як вона працюватиме, кандидат у президенти не уточнює. Юлія Тимошенко обіцяє “зруйнувати стіну страху, нерозуміння і ненависті, яка штучно зводиться між Україною і окупованими територіями”. Щоправда, головним завданням програми вона називає виведення людей зі стресу, а не російських військ із території України.

Що ж до відповідальності Росії, тут лідерка “Батьківщини” анонсує інвентаризацію шкоди, за яку потім можна буде стягнути компенсацію, а ще – обіцяє захищати в судах права держави й громадян, порушені країною-агресором.

Секретний план Анатолія Гриценка

Анатолій Гриценко – ще один кандидат, який у своїй програмі обіцяє повертати Донбас не лише політико-дипломатичним, а й воєнним шляхом. Програма колишнього міністра оборони просочена войовничістю. Він відкидає будь-яку можливість “особливого статусу” для Донбасу і обіцяє не поступатися правами на Крим в обмін на будь-які економічні поступки. Анатолій Гриценко заявляє, що півострів буде українським, проте натяків на конкретні механізми реалізації амбітних планів у програмі немає.

В кількох публічних виступах лідер “Громадянської позиції” похвалився, що його запросили до міжнародної групи високого рівня, яка розробляє план повернення Україні окупованих територій. Зокрема, відновити суверенітет над Донбасом, за його словами, можна у два етапи протягом п’яти років. Що ж до повернення Криму, то це питання, на думку Анатолія Гриценка, можна буде вирішити хіба що після Володимира Путіна.

Будапештський формат від Олега Ляшка

Президентська програма Олега Ляшка відповідає духу його публічних виступів, у яких подекуди бракує причинно-наслідкового зв’язку. На думку лідера Радикальної партії, Україна зможе перемогти у війні, коли матиме сильну економіку, адже “ніхто в світі не поважає слабких”. Разом із тим, світ не зацікавлений у сильній Україні, тож неназвані сили намагаються відібрати в українців землю, натомість даючи кредити.

Олег Ляшко обіцяє відстоювати національні інтереси й вимагати від партнерів виконання Будапештського меморандуму, інакше Україна заявляє про відновлення статусу ядерної держави (цікаво, хто нас після цього підтримає). Крім того, переконаний лідер “радикалів”, Україні треба вимагати прямої військової угоди зі Сполученими Штатами Америки.

“План відмежування” Андрія Садового

Президентська програма Андрія Садового в багатьох речах подібна до відповідних документів його конкурентів. Проте є річ, яка значно відрізняє її від інших, і стосується вона саме окупованих територій. Лідер “Самопомочі” не обіцяє їх повертати. Натомість він пропонує затвердити спеціальну національну програму для “забезпечення гідних умов проживання для громадян України, які покинуть окуповані території, виявлять бажання жити та чесно працювати в Україні”.

Що робити з рештою і яким чином Андрій Садовий бачить майбутнє окупованих територій? На ці питання дає відповідь інший пункт його програми. Чинний мер Львова обіцяє розмістити уздовж державного кордону з Росією та уздовж лінії розмежування боєздатні військові частини та бойову техніку. Тобто Андрій Садовий не обіцяє повертати окуповану частину України, зате анонсує укріплення лінії розмежування.

З Кримом і Донбасом проблеми – як кандидати в президенти хочуть забрати їх в Путіна

“Із Росії без любові”

Вихідці з колишньої Партії регіонів, а нині – представники конкуруючих таборів, які прийнято вважати проросійськими, мають схоже бачення повернення Донбасу. Юрій Бойко, Євгеній Мураєв та Олександр Вілкул обіцяють мир будь-якою ціною.

Зокрема, Юрій Бойко та Євгеній Мураєв обіцяють прямі переговори із бойовиками з Донецька та Луганська (Росія – агресор? Ні, не чули), а Олександр Вілкул – миротворців із дружніх нейтральних держав, наприклад, Білорусі, Казахстану, Австрії та Фінляндії. Україна повинна буде виконати міжнародні зобов’язання для встановлення миру й шукати гроші для відновлення зруйнованого регіону.

За планом Олександра Вілкула, вибори на нині окупованих територіях мають відбуватися за спеціальним законом, а контроль над кордоном офіційний Київ відновить разом із оголошенням результатів цих виборів.

Євгеній Мураєв обіцяє повернути Україні нейтралітет і позаблоковий статус, мовляв, тільки так можна припинити війну та повернути втрачені території. При цьому про повернення Криму жоден із висуванців умовного проросійського табору не згадує.

“Шукати, знайти, боротися і не здаватися”

Троє маловідомих кандидатів, які, згідно з кількома останніми соцопитуваннями, все ж долають двохвідсотковий бар’єр, у питаннях Криму й Донбасу настільки ж лаконічні, наскільки й неконкретні. Ветеран спецслужб Ігор Смешко обіцяє повертати їх економіко-дипломатичними заходами, а основним форматом для цього бачить зібрання підписантів Будапештського меморандуму.

Висуванець “УКРОПа” Олександр Шевченко просто обіцяє “боротьбу за повернення окупованих Росією територій на сході України та в Криму”. Напрями й механізми цієї боротьби залишаються в секреті. Подібне бачення має і Юрій Тимошенко (прізвище й ініціали якого “Тимошенко Ю.В.” так “несподівано” збіглися з прізвищем та ініціалами однієї з фаворитів виборів). Він просто обіцяє відновити територіальну цілісність України та повернути Крим. Серед кандидатів, які мають понад 2% підтримки, його програма пропрацьована найслабше.

Отже, як кандидати у президенти повертатимуть Крим і Донбас, з їх програм, чесно кажучи, не дуже зрозуміло. Можливо, конкретика є в інших питаннях, що турбують українське суспільство, наприклад, щодо подолання бідності? Читайте про це в наступних матеріалах НАРОДНОЇ ПРАВДИ.

Марина Євтушок

Джерело: Народна Правда