Томос для України: у Москві дали УПЦ МП команду

Віктор Єленський про те, як Московський патріархат працює на Росію і чому втрачає парафіян в Україні

Томос для України: у Москві дали УПЦ МП команду
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

Про те, чому УПЦ МП втрачатиме священиків і парафіян і яку команду Московському патріархату дали з Кремля після отримання Україною томосу, в інтерв’ю НАРОДНІЙ ПРАВДІ розповів вчений-релігієзнавець, народний депутат Віктор Єленський.

В УПЦ МП поширюють чутки, що після виборів все буде так, “як раніше”. Що це означає?

Це дуже поширена історія. Московська патріархія скеровує свою українську частину на те, щоб вона не йшла на контакт і діалог (із ПЦУ та владою України, – НП). По багатьох питаннях УПЦ МП могла би знайти спільну мову з українською владою, але з Москви дали команду цього не робити. Треба йти на загострення, конфронтацію та кроки, які зробили б неможливим міжконфесійний мир в Україні. І все це здійснюється з 2014 року.

Навіщо УПЦ МП розповідає про “гоніння” в Україні?

Я знаю, що деякі інтелігентні миряни зверталися до свого священноначалля й казали, що те, що відбувається у відносинах із державою Україна, ніяк не спровоковане. Бо УПЦ МП користувалася і користується всіма привілеями, які дає українське законодавство церковним організаціям, а з 2014-го року вона отримала стільки землі, що вистачить на п’ять Ватиканів, це 220 гектарів. Представники УПЦ МП беруть участь у протокольних заходах і при цьому говорять про безпрецедентні, я підкреслюю, безпрецедентні гоніння, яких вони зазнають в Україні. Крім усього іншого, це просто плювок на могили праведників віри, які були замордовані й розстріляні в 1937-му. Сьогодні предстоятель сходить із вертольота на червону доріжку, до нього стоїть черга на благословення, а він починає розповідати про безпрецедентні гоніння!

Читайте також: Томос: в Україні дали прогноз щодо захоплення Києво-Печерської лаври

Зрозуміло, що це ні в які ворота не лізе, так само, як і поведінка загалом. Я зараз не згадую про історію з війною, в якій вони (представники Московського патріархату, – НП) зайняли ту позицію, яку зайняли. Відомі випадки, коли вони намагалися зірвати мобілізацію, не кажучи вже про тих, хто брав у руки зброю й так далі.

Як Московський патріархат зривав євроінтеграцію України

Промовистий приклад. Перед референдумом у Нідерландах (консультативний референдум щодо Угоди про асоціацію України з ЄС. Відбувся 6 квітня 2016 року, мешканці Нідерландів виступили проти асоціації для України, – НП) туди виїхали представники української Ради церков та релігійних організацій, щоб комунікувати з релігійним і культурним середовищем, доводити, що Україна варта Угоди про асоціацію і так далі. В ці ж дні священноначалля (Московського патріархату, – НП) запрошує до себе в Лавру комісара з прав людини Нідерландів і розповідає йому про гоніння й те, як українська влада порушує фундаментальні принципи свободи совісті. Тобто вони повністю діють у тому коридорі, який їм визначив Кремль.

Як Московський патріархат втрачає людей

Звичайно, десятки тисяч священиків (УПЦ МП, – НП) – це абсолютно нормальні патріоти й добрі люди, але їхнє священноначалля, провід церкви, зайняв ось таку позицію. Тому не дивно, що всі президенти України, крім Віктора Януковича, хотіли унезалежнення православної церкви України. Але саме зараз це питання стало руба, ця залежність стала нестерпною.

У 2014-2015 роках близько 70 парафій перейшли з Московського патріархату в Київський, бо не могли сьогодні ховати бійця з фронту, а завтра в тому ж храмі підносити за літургією ім’я патріарха Кирила, який, по суті справи, благословляє цю війну. Тому я думаю, що переходи триватимуть (з Московського патріархату до ПЦУ, – НП). Я бачу, що деякі священнослужителі навіть намагаються саботувати укази начальства, спрямовані на конфронтацію з українською владою.

Повний текст інтерв’ю читайте на НАРОДНІЙ ПРАВДІ найближчим часом.

Марина Євтушок

Джерело: Народна Правда