В другому турі українець обиратиме між ненавистю і страхом – відомий соціолог

Олексій Антипович про те, що думають люди, голосуючи за Петра Порошенка або Володимира Зеленського

В другому турі українець обиратиме між ненавистю і страхом – відомий соціолог
Автор Желізняк Олександр в Новини/Політична правда

Про те, на основі чого українці обиратимуть президента в другому турі виборів 21 квітня та визначатимуться, голосувати за Петра Порошенка чи Володимира Зеленського, в першій частині інтерв’ю НАРОДНІЙ ПРАВДІ розповів директор соціологічної групи “Рейтинг” Олексій Антипович.

– Про які настрої суспільства свідчить голосування українців у першому турі президентських виборів?

– Український виборець обирає зміни. Його дістали політики, залишається запит на зміни – і його уособив Володимир Зеленський, по-перше, як неполітик, а, по-друге, як яскравий образ, створений серіалом “Слуга народу”.

– Чи підтримка дещо віртуального образу – привід для галасу і паніки, які розгорнулися в соцмережах, мовляв, усе розвалиться і так далі?

– В другому турі українець обиратиме між ненавистю до Петра Порошенка і страхом перед Володимиром Зеленським. Що переважить – те й буде. Чи є це приводом для паніки? Історія, яка зараз відбувається, щонайменше у Facebook, і, думаю, в розмовах між нашими громадянами, – це той самісінький розкол, який був у 2004 році. Тільки тоді поділ був на Схід і Захід, на помаранчевих і біло-синіх, а тепер цей розкол навіть не має територіальної ознаки, бо передбачає різницю в голосуванні.

Це повна дурня. Давайте зважати на те, що виборами життя не закінчується, це по-перше. А, по-друге, в нас парламентсько-президентська форма правління. Тож президент не може так вже й сильно розвернути курс держави. Та й в принципі зробити це неможливо, адже три чверті співвітчизників вважають Росію агресором. То, перепрошую, чого треба боятися?

В другому турі українець обиратиме між ненавистю і страхом – відомий соціолог

Олексій Антипович

– Володимира Зеленського підтримали як російськомовні, так і україномовні. Чи можна говорити, що розколу виборців зразка 2004 року, про який ви згадали, більше немає?

– Підозрюю, штаб Петра Порошенка витягає тему мови, і той же Володимир Зеленський так само підігрує цьому якимись речами, але це абсолютна дурниця. Українець спілкується тією мовою, якою йому зручно, але українська мова – єдина державна, й так вважає абсолютна більшість українців. Немає такого, щоб російськомовні голосували за Зеленського, а україномовні – за Порошенка.

Ситуація передбачає стару владу, яку ніхто не любить, і невідомого Зеленського. На тлі цієї невідомості і формуються міфи про те, що в нас все розвалиться, нічого не працюватиме й так далі. В такій ситуації можна вішати будь-які страхи, й на них все лягатиме.

– Політичні оглядачі до останнього сумнівалися в тому, що молодь прийде на дільниці. Як вдалося її мобілізувати?

– Була така українська традиція: молодь не ходить на виборчі дільниці. З погляду соціології, вона завжди казала, що братиме участь у голосуванні. Але, наприклад, у 2014 році на парламентські вибори прийшла тільки третина виборців у віці від 18 до 29 років. В принципі, так було і в попередні роки, тому й робилися прогнози про не дуже високу явку молоді. Але в неї з’явився свій кандидат, зрозумілий та близький, скажімо так, “кандидат із народу”: популярний, веселий, легкий, зі спрощеним розумінням політики. Він привабив молодих людей своїм образом.

За наявності Зеленського в списку молодь мала причину йти на вибори, і вона це зробила. Участь в крайньому голосуванні взяла кожна друга молода людина, тобто половина категорії 18-29 років. Нагадаю, у 2014-му таких було 36%, тобто відбулося зростання в 1,4 рази.

– Яке перетікання електорату можливе в другому турі виборів?

– Незадовго до першого туру виборів ми робили опитування з цього приводу, зараз воно має приблизний характер. Цифрами тут оперувати не дуже варто, ось із яких причин. Уявімо, що я – виборець Анатолія Гриценка й збираюся проголосувати за нього в першому турі. До мене приходить соціолог і питає, кого я підтримаю в другому турі, якщо там будуть Петро Порошенко та Володимир Зеленський. Виборець Гриценка відповість, що не впевнений, адже до другого туру має вийти його кандидат і так далі. Тому тренди перетікання приблизні.

Коли вже відомо, що в другому турі ми обиратимемо між Володимиром Зеленським і Петром Порошенком, виборець визначатиметься з огляду на доконаний факт. А ці нові цифри ми зараз заміряємо.

Продовження інтерв’ю читайте на НАРОДНІЙ ПРАВДІ найближчим часом.

Марина Євтушок

Джерело: Народна Правда