Ігор Мазепа. Капітальні схеми інвестиційного махінатора

Как Игорь Мазепа, основатель инвестиционной компании «Конкорд Капитал», обкрадывает украинских инвесторов. Теневые схемы и финансовые пирамиды бизнесмена

Ігор Мазепа. Капітальні схеми інвестиційного махінатора
Автор Желізняк Олександр в Публікації

Незважаючи на юний вік сучасної української держави, в ній вже встиг сформуватися досить стійкий пласт фінансової еліти. Сьогодні ми поговоримо про одного з її представників, власника інвестиційної компанії «Конкорд Капітал» (КК) – Ігоря Олександровича Мазепу, який здобув репутацію фігуранта великих фінансових скандалів, організатора афер і «мутних» схем.

Народження фінансового «генія»

Ігор Мазепа народився в 1976 році в звичайній київській родині. Дитинство і юність провів у Дарницькому провулку столиці, де до сих пір прописані його батьки. У 1998-му закінчив Київський національний інститут економіки, на 4 курсі якого влаштувався на роботу в компанію «Prospect Investments».

Незважаючи на пафосну назву, фірма займалася звичайної скупкою приватизаційних ваучерів у населення, а до завдань «інвестиційного банкіра» Ігоря Мазепи входило робити це за якомога нижчою ціною. Трудовим колективам в ті лихі часи зарплату не платили місяцями, тому багато хто, не роздумуючи, розлучався зі своїми акціями за сущі копійки.

Отримуючи хороші комісійні, Ігор Мазепа так само легко витрачав гроші, як і заробляв їх. Але «смітити» по справжньому великими сумами почав лише через три роки, коли з рядового, але завзятого працівника перетворився на керуючого директора компанії «Foyil Securities New Europe». Займалася вона тим же, що і попередня, але на більш високому рівні – скупкою активів українських підприємств на замовлення іноземних інвестфондів. Володів компанією американський бізнесмен Доріан Фоїл, з яким Мазепа познайомився в 1998 році, займаючись оформленням спільних угод.

Амбіційний хлопець, виправдовуючи горде прізвище знаменитого тезки, проявив весь талант красномовства, щоб переконати Фойла взяти його до себе на роботу. Але «дружба» тривала недовго, в 2002 році Фоїл звільнив Мазепу, розчарувавшись в результатах його роботи. Ігор Олександрович відверто не впорався з поставленими завданнями, програвши боротьбу за активи Обленерго в рамках «великої приватизації», розпочатої Ющенком.

Втім, без роботи Ігор Мазепа не залишився, і повернувся до свого попереднього боса Ігоря Левченка, але не в «Prospect Investments», а в новостворену компанію «МФІ», де пропрацював 2 роки на посаді директора департаменту інвестиційного банкінгу.

Зліт «Конкорда»

А потім настав 2004-й, рік помаранчевої революції, а з ним великий переділ власності. Ігор Мазепа звільнився з МФІ і відкрив власну інвестиційну компанію «Конкорд Капітал» з вельми скромним статутним фондом у 50 тисяч доларів. Нібито, це були всі гроші, які на той момент мав брокер. Однак, наступний стрімкий зліт «Конкорда» навів багатьох на думку, що Ігор Олександрович створював компанію вже під готові угоди, так як менше, ніж за два роки загальний дохід «Конкорд Капітал» виріс до чверті мільярда доларів. Просто гіпершвидкісний стрибок до успіху. Погодьтеся.

Пізніше, в 2015 році, з’ясується, що бенефіціарами компанії, окрім самого Мазепи, є жителі Великобританії і Австралії, а також один з численних безликих кіпрських офшорів, що поставить під сумнів самостійність Ігоря Олександровича, як підприємця. Але це буде потім, а поки бізнесмен, окрилений успіхом, встигає захопитися парочкою сект, розлучитися з дружиною, залишивши її та дитину без спадщини на копійчаних аліментах, а також засвітитися в ряді сумнівних угод, афер і скандалів.

Брудна робота Ігоря Мазепи

Ігор Мазепа. Капітальні схеми інвестиційного махінатора

Ігор Мазепа ніколи не приховував, що займався придбанням активів українських підприємств для олігархів. У 2005-2007-му роках його Конкорд успішно скуповував для Ріната Ахметова акції Бурштинської ТЕС, Донецького облгазу і «Укртелекому», а для «смотрящего» Одеси Сергія Учителя – акції ПАТ «Одесагаз».

У 2006 році компанія Мазепи активно віджимала Дніпропетровський лакофарбовий завод і навіть ввела в його Правління на пост Голови свою людину, а саме, старшого брата Ігоря Олександровича – Сергія. Все це робилося лише з однією метою – довести до банкрутства підприємство і задешево продати київському  конкуренту, що в результаті увінчалося успіхом.

У 2007 році Ігор Мазепа створив компанію з управління активами «Конкорд Ессет Менеджмент», яка під виглядом бурхливої ​​діяльності трьох інвестиційних фондів «Достаток», «Перспектива» і «Стабільність» фактично знецінювала прибуток, а іноді і вклади інвесторів. Навіть після кризи в 2008 році, коли справи компанії пішли відверто на спад, Мазепа продовжував закликати вкладати в неї. У підсумку «лавочку» згорнули, а багатьох інвесторів залишили з серйозними збитками.

Крах фінансової піраміди Мазепи-Кримова

Втім, це мало кого з них зупинило, коли через три роки в 2015-му, «Конкорд Капітал» викупив компанію «Форекс Тренд», яка розорилася і закликав вкладати в її реінкарнацію – «PrivateFX». Успішний, як спочатку здавалося, форекс-брокер, пропрацювавши 5 років, просто соскамився, «кинувши» тисячі інвесторів на мільйони доларів. Тоді менеджмент «Форекс Тренд» звинуватили в пособництві тероризму і відмиванні грошей невизнаних республік “ЛНР” і “ДНР”, що автоматично робило будь-які спроби інвесторів повернути свої вклади абсолютно нереальним завданням.

Тут то і вийшла на сцену PrivаteFX, яка запропонувала інвесторам «Форекс Тренд» «рятівну» акцію «1 + 1» – внеси суму, рівну втраченій в ФТ, і отримай подвоєний депозит. Багато колишніх інвестори ФТ довірилися репутації Ігоря Мазепи і його «Конкорду», адже компанія більше 11 років успішно існувала на інвестиційному ринку, але результат виявився плачевним.

PrivateFX, яка фактично представляла собою банальну фінансову піраміду і кальку з «Форекс Тренд», тільки з іншою адресою сайту і картинкою, соскамилася менше ніж за два роки. Виплати припинилися, а всі гнівні коментарі ошуканих клієнтів на форумі компанії активно зачищаються. У результаті завбачливий Мазепа, щоб уникнути інвесторського гніву, продав «PrivateFX» офшорній компанії «PrimeBroker», оголосивши проект «таким, що не виправдав очікування», чим зняв з себе всі раніше взяті з нього зобов’язання.

Виникає два питання: навіщо Ігор Мазепа «повівся» на свідомо провальний проект, викупивши «мертву» компанію у Павла Кримова, людини з репутацією махінатора і шахрая, і скільки з цього отримав? За офіційними даними, від афери постраждали 25 тисяч клієнтів «PrivateFX» Ігоря Мазепи, втративши вклади на суму понад 20 млн доларів.

Очевидно, справи у «Конкорд Капітал» з кожним роком стають все гіршими, якщо Ігор Олександрович дозволяє собі участь в таких ризикованих в репутаційному сенсі заходах.

Заробіток на ОРДЛО

Правда, сумнівні «прожекти» у Мазепи траплялися і раніше. У 2014 році КК викупив акції компанії «ОМП-2013», якими частково володіла російська платіжна система «Qiwi». Після конфлікту на Донбасі, саме Qiwi обслуговувала грошові перекази між окупованими територіями і Україною, тому покупка акцій «ОМП-2013» компанією Мазепи викликала резонанс в суспільстві, а СБУ і прокуратура навіть почали обшуки в Конкорді. Але галас швидко стих, і справа зам’ялася. Подейкують, що не без втручання Бориса Ложкіна, тодішнього глави адміністрації Президента України.

Тут важливо відзначити, що роком раніше Ігор Мазепа допоміг Ложкіну продати його медіа-холдинг UMH майже в три рази дорожче реальної вартості олігарху, наближеному до сім’ї Януковича, Сергію Курченку. За операцію шляхом хитрих махінацій в результаті заплатив рядовий український платник податків, так як гроші на покупку активу були взяті в кредит у державному «Укрексімбанку».

Природно, після такої послуги Ложкін просто не міг не допомогти Мазепі в справі з «ОМП-2013». Дивно вчасно президент Порошенко підписує указ про заборону функціонування на території України російських платіжних систем, зокрема, Webmoney та Qiwi. Компанія Мазепи дуже швидко перетворюється на окрему платіжну систему TYME, яка продовжує займатися переказами з ОРДЛО в Росію і Україну і навпаки, але вже не безпосередньо, а через турецьку компанію «UPT». Не зупинили Мазепу і вимоги турецької сторони пояснити, чому її використовують у фінансуванні окупованих територій. TYME легко вийшла з ситуації, замінивши турецького посередника на … кувейтського. Особливо наглядові експерти відзначають, що угода TYME з Кувейтом дивним чином збіглася з відвідуванням цієї країни президентом Порошенком. Знову збіг? Можливо.

Фінансові «Бермуди» Ігоря Мазепи

До збігів і випадковостей можна було б зарахувати і інші перипетії, які відбувалися за ці роки з Ігорем Мазепою та його компаніями, якби не їхня постійність і однотипність – українські інвестори втрачають, Мазепа знаходить.

Так, «спритний» підприємець заснував дочірню компанію КК «Concorde Bermuda», яка, використовуючи інсайдерську інформацію, здобуту хакерами, займалася спекуляцією акціями американських компаній. Однак, музика грала недовго. Американці швидко відстежили шахрайську схему, за що «Concorde Bermuda» довелося заплатити за судовими позовами 3.4 млн доларів. І це чергове підтвердження того, що українські «успішні» схеми в країнах, де панує закон, а не кумівство, не працюють.

У кожному бізнесі важлива репутація. Незважаючи на масу критичних моментів в репутації Ігоря Мазепи, він продовжує вважати себе героєм українського фондового ринку і випромінювати оптимізм. Його регулярні виходи в світ і виступи в ролі експерта українського ринку, не можуть не насторожувати. А деякі інтерв’ю зайвий раз підтверджують побоювання – бізнесмен всерйоз задумався про політичну кар’єру. Адже в Україні посада чиновника дає владу і силу, а це мабуть, єдине, чого сьогодні не вистачає Ігорю Мазепі, щоб стати повноправним гетьманом великих фінансових потоків.

Джерело: Народна Правда