На виборах українці будуть голосувати не за Зеленського чи Порошенка – соціолог

Олексій Антипович про другий тур виборів президента і те, на основі чого українці обирають своїх кандидатів

На виборах українці будуть голосувати не за Зеленського чи Порошенка – соціолог
Автор Желізняк Олександр в Новини/Політична правда

Чому в другому турі виборів українці голосуватимуть не за Володимира Зеленського чи Петра Порошенка, а проти них, і чи змінять щось дебати кандидатів у президенти, в другій частині інтерв’ю НАРОДНІЙ ПРАВДІ розповів директор соціологічної групи “Рейтинг” Олексій Антипович.

Першу частину інтерв’ю читайте тут: В другому турі українець обиратиме між ненавистю і страхом – відомий соціолог

– Майже на кожних виборах у нас перемагає опозиція, хіба що в 1999-му переміг Леонід Кучма. Це свідчить про анархічність українців?

– Ніколи не кажи “ніколи”. Молодь ніколи так масово не ходила на вибори, а тут на тобі – і прийшла. Тому казати, що в Україні маятник ходить вліво-вправо, не слід. Наразі в нас була така історія, але чи буде так цього разу? Давайте перевіримо.

Повертаючись до теми перетоків електорату і не називаючи цифр, зрозуміло, що всі кандидати, окрім Петра Порошенка, збирали опозиційний електорат. Частина може перейти до опозиційного кандидата, але частина може злякатися такого варіанту змін і підтримати чинного президента.

– Які теми зараз найбільше хвилюють пересічного виборця?

– Війна на Донбасі, економічне зростання, тарифи, ну і, звичайно, боротьба з корупцією, це традиційна тема. Але нагадаю, що корупція в Україні, на думку громадян, стосується лише вищих ешелонів влади. А от побутовою корупцією люди користуються і визнають її зручним механізмом вирішення власних проблем. Я зараз кажу про більшість, звичайно. Зміни у свідомості потихеньку відбуваються, але не надто швидко.

– Тобто українці толерантні до побутової корупції, але не до політичної?

– Скажімо так, побутова корупція має передбачені вигоди, й на тому рівні це сприймається позитивно. А от така ж самісінька корупція у вищих ешелонах влади (лобізм, заробітки, розподіл бюджетних коштів) сприймається вже як корупція, із якою треба боротися. Ця діалектика залишається в головах українців. Вони розділяють себе і владу, державу і власні сімейні чи містечкові проблеми.

Читайте також: Чому перемагає Зеленський і що далі – Віталій Портников про результати виборів президента

– Чий результат на цих виборах здивував Вас найбільше?

– Справжнім відкриттям для мене, як соціолога, був Ігор Смешко. Ми бачили динаміку його рейтингу, але щоб взяв майже стільки ж, як Анатолій Гриценко (результат Анатолія Гриценка в першому турі виборів – 6,91%, а Ігоря Смешка – 6,04%, – НП)… В чому секрет такого успіху? Мені треба буде ще покопатися в цьому питанні. Сильний образ силовика, який наведе порядок, знає, як тримати владу, міг сприяти успіху. Були ще якісь технологічні речі, як-то підтримка від Дмитра Гордона, каналу “112”, можливо, іще щось. Але факт залишається фактом: кандидат Ігор Смешко відібрав частину голосів у кандидатів Анатолія Гриценка та Петра Порошенка, а ще набрав більше, ніж старожил української політики Олег Ляшко (результат Олега Ляшка – 5,48%, – НП).

– Дехто з політичних оглядачів писав у Facebook, що своїм високим рейтингом Володимир Зеленський завдячує тому, що інші лідери гонки – Юлія Тимошенко й Петро Порошенко – працювали одне проти одного, але не проти нього, бо не сприймали його як справді серйозного конкурента. Ви погоджуєтеся з цим твердженням?

– Я читав такі висновки й не згоден із ними. Володимир Зеленський нарощував підтримку тому, що і Петро Порошенко, і Юлія Тимошенко сприймалися як ті, хто вже були у владі, а ситуація в державі не покращилася. Причому Юлія Тимошенко мала антирейтинг у 30%, а Петро Порошенко – 50%. Володимир Зеленський набирав на тлі усіх інших політиків, а не на тлі їхньої боротьби. Електорат ділився між Тимошенко і Зеленським, а не між Порошенком і Тимошенко.

– Як щодо майбутніх дебатів, яке значення вони матимуть?

– Для виборців Володимира Зеленського – ніякого. Той, хто не любить Петра Порошенка, незалежно від фактів і змісту дебатів, проголосує за його опонента. Дебати, принаймні десь так уявляють собі штаби, підтвердять, що актор – недосвідчений політик, а чинний президент – навпаки, дуже досвідчений. Але ті, хто бояться молодого та непередбачуваного Зеленського, і так за нього не проголосують.

А от щодо шоу, яке робиться навколо всього цього, це вже викликає певне роздратування. Тема дебатів уже перетворилася на заочні обміни роликами, насмішки й жарти, які, чесно кажучи, трохи мають ознаки перегинання палиці.

– Який ефект дебати мають в принципі, якщо відійти від нашої ситуації?

– Коли робиш вдумливий, раціональний вибір, дебати можуть вплинути на нього. Ти слухаєш, що відповідає кандидат, дивишся, як він поводиться, чи відчуває він себе президентом, чи може він ним бути. Але коли ти робиш емоційний вибір, тобі байдуже, що говорять і яким чином збираються вирішувати складні питання. В такому разі зміст дебатів відсутній.

– А український виборець переважно обирає серцем чи розумом?

– Кожна палиця має два кінці, все залежить від людей. Але я вважаю, що люди переважно обирають лідера, а не програму. Якщо вони голосують за лідера, отже, він їм подобається, а якщо він подобається – це емоція і це вибір серцем. Знову ж таки, мова про більшість, а в нас є дуже різні люди. Дехто і справді читає програми, аналізує, як людина збирається вирішувати якісь проблеми. Але в основному сам виборець наділяє свого кандидата позитивними характеристиками. Він вірить, що саме ця людина може вирішити складні питання, і голосує за неї. Потім можна навіть розчаруватися, якщо кандидат не виправдав сподівань. В нас дуже часто, майже завжди, українець розчаровується в тих, кого обирає. “Медовий місяць” влади триває трохи більше півроку, далі рейтинги падають.

– В другому турі виборів президента, на Вашу думку, громадяни голосуватимуть за чи проти когось?

– 21 квітня абсолютна більшість виборців проголосує не за того чи іншого кандидата, а проти опонента. Навіть у першому турі серед 30% голосів за Володимира Зеленського велика частка була голосами проти діючої влади, ситуації в державі та всіх політиків разом узятих. Відповідно, у другому турі цей відсоток зростає за рахунок тих, хто не підтримав у першому Зеленського, але голосуватиме проти Петра Порошенка. Тож йому буде важко наростити достатній рівень підтримки, але треба спостерігати за тим, що відбуватиметься.

Марина Євтушок

Джерело: Народна Правда