Як точно проголосувати на виборах: шість важливих речей

Як змінити місце голосування на виборах і не провести цілий день у черзі

Як точно проголосувати на виборах: шість важливих речей
Автор Желізняк Олександр в Новини/Політична правда

Перед відділами ведення Державного реєстру виборців знову вишиковуються черги охочих змінити місце голосування перед другим туром виборів президента, який відбудеться 21 квітня. Процедура одноразова, і щоб проголосувати не за місцем офіційної реєстрації, документи треба подати до 15 квітня, навіть якщо Ви вже робили це перед першим туром. НАРОДНА ПРАВДА нагадує, що для цього потрібно і як не витратити весь день на стояння в черзі.

Як проголосувати не вдома

Для того, щоб проголосувати не за місцем офіційної реєстрації, треба навідатися до найближчого відділу ведення реєстру виборців. Є два варіанти візиту до чиновників. Перший – піти до відділу за пропискою. Це буде зручно тим, хто живе там, де зареєстрований, але у день виборів буде не вдома.

Другий варіант – для тих, хто постійно мешкає не за місцем реєстрації. Ви можете піти до відділу ведення реєстру біля дому. Зазвичай відділи ведення реєстру виборців – це місцеві державні адміністрації чи виконкоми міських рад (адреси відділів ведення реєстру можна знайти за цим посиланням).

Які документи треба подати?

З собою треба взяти паспорт і, про всяк випадок, копію перших двох його розворотів і сторінки з реєстрацією (якщо Ви не власник ID-карти). Підійдуть також тимчасове посвідчення громадянина України або військовий квиток.

Головне – мотивувати зміну місця голосування. Для цього потрібен документ, який пояснить і підтвердить, що у день виборів, 21 квітня, Ви фізично не зможете бути там, де зареєстровані. Це можуть бути довідка з місця роботи або навчання, договір про оренду житла, документ про відрядження, квитки на потяг чи літак, свідоцтво про одруження і навіть путівка на відпочинок.

У відділі потрібно заповнити заяву, де вказати дільницю чи адресу, за якою Вам зручно буде проголосувати. Після цього Вам видадуть довідку про тимчасову зміну місця голосування. В день виборів її потрібно буде взяти з собою на дільницю разом із паспортом.

Читайте також: На виборах українці будуть голосувати не за Зеленського чи Порошенка – соціолог

Що робити переселенцям?

Переселенці, як і всі громадяни, мають право голосувати на виборах президента і на виборах до парламенту за партійними списками. Щоб проголосувати за фактичним місцем проживання, потрібно до 15 квітня просто з паспортом прийти до найближчого органу ведення реєстру виборців. Якщо Ваша адреса – на тимчасово окупованих територіях, жодних мотивуючих документів про необхідність змінити місце голосування не потрібно. Тобто вимагати будь-що із перерахованих вище документів чиновники не можуть.

Відеоінструкція з тимчасової зміни виборчої адреси для внутрішньо переміщених осіб

У обраному відділі Ви маєте заповнити заяву, у якій вказати дільницю чи адресу, за якою Ви будете голосувати. Після цього орган ведення реєстру змінює Ваше місце голосування та видає відповідну довідку. Не забудьте її і паспорт, вирушаючи на дільницю.

Що робити, якщо Ви за кордоном?

Дільниці для голосування українців за кордоном, як і 31 березня, відкриються у приміщеннях посольств та консульств України. Виняток – Російська Федерація. Дільниці з Москви, Санкт-Петербурга, Ростова-на-Дону, Єкатеринбурга та Новосибірська перенесли до українських посольств у Грузію, Казахстан і Фінляндію. Тож якщо Вас не буде в Україні 21 квітня, ви все одно можете проголосувати.

Якщо Ви їдете з країни ненадовго, то можете піти у найближчий відділ ведення реєстру виборців і тимчасово змінити місце голосування. Знову ж таки, потрібен документ, який підтвердить і мотивує вашу відсутність в Україні. Крім того, треба буде вказати, в якій саме державі і на якій дільниці Ви плануєте голосувати. Після цього Вас включать до списку на відповідній закордонній дільниці.

Якщо ж Ви мешкаєте за кордоном постійно, то опиняєтеся у списках виборців на закордонних дільницях автоматично. Це відбувається одразу після того, як Ви стаєте на консульський облік. Якщо ж на обліку Вас іще немає, а проголосувати хочеться, доведеться прийти до дипломатичної установи та написати заяву про зміну місця голосування. Документ передадуть у відділ ведення реєстру при Міністерстві закордонних справ, і Ви не втратите можливості проголосувати.

А якщо я не голосував у першому турі?

Якщо Ви не голосували 31 березня, ніхто не забороняє прийти на дільницю 21 квітня. Щоб уникнути непорозумінь у день голосування, краще заздалегідь перевірити себе у списках виборців. Для цього треба зайти на сайт Державного реєстру виборців. У правому верхньому куті потрібно обрати “Кабінет виборця”, а далі – опцію “Перевірка включення” (перейти на сторінку можна за цим посиланням).

Щоб дізнатися, за якою дільницею Ви закріплені, введіть прізвище, ім’я, по батькові, дату народження, адресу прописки та електронну адресу. Саме на неї пришлють код підтвердження. Коли Ви його введете, сервіс відповість, чи є Ви у списках і за якою саме дільницею закріплені.

Перевірка у списку виборців

Якщо система Вас не знайшла, доведеться йти до відділу ведення реєстру виборців (їхні адреси дивіться вище).

З собою треба взяти паспорт і його копію. Щоб Вас включили до переліку виборців у Вашому районі, достатньо лише заяви. Пам’ятайте: чим ближче до виборів, тим більше охочих перевірити себе в списках і змінити місце голосування, тож поспішайте.

Як уникнути черг?

Перед першим туром виборів президента місце голосування тимчасово змінили 315 тисяч громадян. При цьому в останній день процедуру пройшли більше 46 тисяч українців, а в черзі можна було провести ледь не цілий день.

Як максимально зменшити час очікування? По-перше, заздалегідь запланувати візит, а, по-друге, самостійно роздрукувати наведену нижче заяву про зміну місця голосування та заповнити її вдома. Тоді не доведеться стояти в черзі за бланком чи його заповненням, як це часто трапляється у вітчизняних держустановах.

Як точно проголосувати на виборах: шість важливих речей

Черги біля відділу ведення Держреєстру виборців

У розпал черг під час зміни місця голосування перед першим туром у Держреєстрі виборців запевнили: якщо раптом у Вас немає з собою копії паспорта, чиновники не можуть відмовитися прийняти заяву про зміну місця голосування. Втім, знаючи вітчизняний держапарат, про копію паспорта ліпше потурбуватися заздалегідь.

Марина Євтушок

Джерело: Народна Правда