“ПриватБанк” та інші проблеми – що буде з грошима українців після виборів

Сергій Фурса про те, що може статися в економіці України після виборів президента

”ПриватБанк” та інші проблеми – що буде з грошима українців після виборів
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

Що буде з курсом гривні й українською економікою в цілому після виборів президента, чого не варто робити з “ПриватБанком” і чому зараз немає приводів для паніки, а головне для України – зберегти співробітництво з МВФ, в інтерв’ю НАРОДНІЙ ПРАВДІ розповів інвестиційний банкір, спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса.

Loading...

Гривня і вибори

Курс національної валюти не реагуватиме на самі вибори й те, хто на них переможе. Скажімо так, політичного впливу на гривню не буде. Існують сезонні коливання: навесні нацвалюта завжди посилюється, а десь в середині літа вона буде слабшати. Тому самі по собі вибори ніяк не вплинуть на курс гривні.

Читайте також: Чому в першому турі переміг Зеленський і що далі

Разом із тим, важливо розуміти, що курс національної валюти залежить від макроекономічної стабільності. Що може вплинути на неї? Ситуація, коли після виборів співпраця з Міжнародним валютним фондом буде поставлена під загрозу.

Загрози національній валюті

Загрожувати співпраці з МВФ може, перш за все, історія з “ПриватБанком” (МВФ наполягав на націоналізації фінустанови, яка відбулася в 2016 році; зараз Окружний адмінсуд Києва розглядає справу за позовом олігарха Ігоря Коломойського про націоналізацію “ПриватБанку”, а Господарський суд – позов Коломойського про повернення йому акцій “ПриватБанку”. Раніше колишній власник банку заявив, що йому потрібні 2 млрд доларів компенсації за капітал, який знаходився там під час націоналізації, – НП).

Інша небезпека – історія з можливим тиском на Національний банк. Про неї свідчить заява щодо аудиту НБУ від одного з речників штабу кандидата Володимира Зеленського (спікер його передвиборчого штабу Дмитро Разумков заявив про необхідність проведення аудиту Нацбанку, на основі якого можуть бути ухвалені кадрові рішення, – НП). Олександр Данилюк (екс-міністр фінансів та один із радників команди Володимира Зеленського, – НП) дезавуював це твердження, але якщо такі ризики будуть, це матиме вплив на гривню.

Так чи інакше, гривня почне реагувати, якщо Україна тривалий час перебуватиме поза програмою МВФ. Поки не буде проблем, говорити про реакцію нацвалюти немає сенсу. Хоча зараз, наприклад, ми можемо не отримати транш через невиконання низки вимог кредиторів.

Чи потрібен аудит НБУ?

Національний банк – це незалежна інституція. Зараз, згідно із законом, аудит Нацбанку проводиться кожного року авторитетною аудиторською компанією “Делойт”. Будь-які розмови про інший політично вмотивований аудит будуть сприйматися однозначно – як тиск на Національний банк і намагання зменшити незалежність регулятора.

Економіка після виборів

Зараз ми можемо говорити про будь-які економічні кроки, лише починаючи з 2020 року, коли буде створена нова коаліція в новому парламенті (в результаті виборів до Верховної Ради восени 2019 року, – НП). Хто б не переміг на виборах президента, я очікую від нього запровадження, наприклад, ринку землі.

Є варіант, що як президент Порошенко, так і президент Зеленський просуватимуть податок на виведений капітал. Це створить дірку на два мільярди доларів у бюджеті і суперечитиме вимогам Міжнародного валютного фонду. У Володимира Зеленського є ідея податкової амністії, але це також суперечить програмі МВФ. Проте самостійно президент не зможе ухвалювати економічні рішення. Головне, щоб глава держави залишався у програмі МВФ і накладав вето, якщо Рада ухвалюватиме якусь дурість.

Марина Євтушок

Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...