Повноваження нового глави держави Володимира Зеленського далеко не безмежні, оскільки Україна – парламентсько-президентська республіка. .
Про це повідомляє НАРОДНА ПРАВДА з посиланням на OBOZREVATEL.
Для призначення на ключові топ-посади в країні своїх людей гаранту знадобиться дозвіл Верховної Ради
Президент – гарант державного суверенітету, територіальної цілісності України, дотримання її Конституції, прав і свобод людини і громадянина.
Також президент є гарантом реалізації стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі і в Організації Північноатлантичного договору.
Тобто Зеленський відповідає за:
- Безпеку. Він головнокомандувач;
- Міжнародну політику. Він є обличчям країни;
- Координацію роботи з іншими органами: може подавати пропозиції, кандидатури законодавчої, судової та виконавчої влади.
Якщо відштовхуватися від цих повноважень, то Зеленський може почати відразу з декількох кроків, зокрема:
- Зайнятися вирішенням конфлікту на Донбасі і поверненням Криму.
- Реформувати Адміністрацію президента. На думку команди Зе, АП повинна виконувати дві функції: канцелярії і органу, який “напрацьовує нові ідеї і дає поштовх”.
- Внести законопроекти в парламент, а також пропозиції щодо главам СБУ, ГПУ, МЗС і Міноборони.
А що ж обіцяв Зеленський? Цілий ряд нових законів:
- про зняття депутатської, президентської та суддівської недоторканності.
- новий Виборчий кодекс.
- про народовладдя (референдуми тощо);
- про медіацію (альтернатива вирішення окремих питань через суд);
- економічний блок (п’ятивідсоткова податкова амністія, податок на виведений капітал і Служба фінансових розслідувань).
Так кого ж може призначити Зеленський:
- Глава держави може відразу ж призначити нового главу Адміністрації президента. Заступники голови АП, радники, керівник прес-служби також не потребують будь-яких погоджень з нардепами.
- Зеленський може призначити секретаря Ради національної безпеки і оборони України, який безпосередньо йому підпорядковується. Склад РНБО формує президент, крім кількох керівників силових відомств, які входять туди за посадою (міністри внутрішніх і закордонних справ, глава СБУ тощо).
- Також президент може самостійно призначити главу Управління державної охорони та керівника Служби зовнішньої розвідки.
А ось для призначення інших топ-чиновників Зеленському доведеться домовлятися з Верховною Радою або Кабміном:
- Глава СБУ, генеральний прокурор і міністр закордонних справ призначаються і звільняються Верховною Радою за поданням президента.
- Призначити нових голів обласних державних адміністрацій Зеленський зможе після узгодження їх кандидатур з Кабінетом міністрів.
- Перезапустити Кабмін Зеленський також не зможе без згоди парламенту. Звільняти і призначати членів уряду може тільки Верховна Рада.
Глава держави призначає третину складу Конституційного суду, однак повноваження суддів тривають 9 років без права переобрання.
Кандидатуру на посаду голови Національного банку України вносить президент, однак за законом глава регулятора призначається на 7 років, а Яків Смолій пропрацював на цій посаді всього один рік.