Кабмін змінив правила українського правопису: що треба знати

Всі прийняті і відхилені норми можна подивитися на сайті Міносвіти

Кабмін змінив правила українського правопису: що треба знати
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

У середу, 22 травня, Кабінет міністрів України на своєму засіданні затвердив нову редакцію українського правопису, остання редакція якого залишалась чинною з 1992 року.

Loading...

Як передає НАРОДНА ПРАВДА, про це повідомляє “Страна“.

Сучасна редакція повернула деякі особливості 1928 року. На думку мовознавців, нові норми потрібно було запровадити, аби відобразити існуючі зміни і тенденції живої мови, що відбулися за останні 17 років. Також новий правопис орієнтований на зменшення кількості російськомовних слів і заміну їх на більш українські варіанти.

В цілому якихось кардинальних змін не відбулося – змінилися лише окремі норми, тому новації можна назвати “косметичними”. Також з’явилося більше варіацій написання, тобто ,в деяких словах допустимими вважаються відразу кілька форм.

Одне з найбільш помітних змін – включення в норми правопису фемінітивів – слів жіночого роду аналогічні поняттям чоловічого роду. Найчастіше вони пов’язані з позначенням роду діяльності. Наприклад, -поетка, -членкиня, -докторка, -критикеса. При цьому чітких правил не прописали, а вживання фемінітівов допустимо, але не обов’язково. Поки таким чином просто відбили існуючу тенденцію в мові.

Слово -пів, що позначає половину чого-небудь тепер пишеться окремо, хоча раніше було допустимо написання через дефіс, злите, або через апостроф. Наприклад, пів Києва, пів яблука.

Слова з префіксами анти-, віце-, екс-, контр- тепер будуть писатися разом, хоча раніше писалися через дефіс: екс-президент, віце-спікер.

Також затверджено написання назв сайтів, яких не існувало станом на 1992 рік. Якщо поруч стоїть слово в родовому відмінку – назва пишеться в лапках і з великої літери. Наприклад, сайт “Вікіпедія”, мережа “Фейсбук”, канал “Ютуб”. Але якщо назва вживається окремо, то пишеться з маленької літери і без лапок: твітер, фейсбук, інстаграм, гугл.

У словах грецького походження буквосполучення th, яке раніше офіційно передавала тільки літера ф, тепер відображає і буква т. Тобто можна писати і так, і так:  міф – міт, ефір – етер, кафедра – катедра, Афіни- Атени.

Дозволені два варіанти закінчення слів в давальному відмінку: -ові, -еві або у, ю. Наприклад, -хлопцеві-хлопцю, Місяцеві-Місяцю.

У родовому відмінку таких слів як  совість, повість, мужність, смерть дозволили закінчення з -і і з -и:  совісті -совісти, повісті – повісти, мужності – мужности, смерті – смерти. Правда, закінчення -і краще для художніх текстів.

Ряд змін стосується написання слів іншомовного походження. Наприклад, звук, який в англійській мові позначається літерою -g в прізвищах та іменах тепер можна передати двома способами: літерою р або літерою  ґ.

А тим часом президент України  Володимир Зеленський зробив свої перші важливі призначення:

Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...