В Україні з’явиться новий трудовий кодекс: що потрібно знати

У новому трудовому кодексі пропонують збільшити відпустки і дозволити дистанційну роботу

В Україні з’явиться новий трудовий кодекс: що потрібно знати
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

Нещодавно у Міністерстві соціальної політики України знову заговорили про те, що необхідно приймати новий трудовий кодекс. Його проект був прийнятий у першому читанні Верховною Радою ще в 2015 р., з тих пір в документ внесли безліч правок, але в Раді, як і раніше, не поспішають виносити його на порядок денний.

Про це повідомляє НАРОДНА ПРАВДА з посиланням на “Сьогодні“.

Трудовий кодекс в Україні давним-давно застарів. За весь час його існування в нього вносилося чимало правок, але, тим не менш, масштабного оновлення так і не відбулося. У Міністерстві соціальної політики запевняють, що сучасна система принципів трудового права не цілком відповідає потребам часу, цілям і завданням незалежної України, а тому її потрібно переглянути з урахуванням змін у суспільстві, а також з урахуванням економічних реалій.

Проект нового трудового кодексу № 1658 в Раді був зареєстрований ще в кінці 2014 р. через Рік – в листопаді 2015 р. – законопроект прийняли у першому читанні. Після чого для доопрацювання документа створили робочу групу.

“Робочою групою було проведено близько 40 засідань, на яких відпрацьовувалися питання вдосконалення положень законопроекту № 1658, розглянуті та прийняті рішення по більш ніж 1700 пропозицій. У той же час, ці пропозиції спрямовані в першу чергу на підвищення соціального захисту працівника”, – пишуть на сайті Мінсоцполітики і додають, що особливу увагу приділяли зауваженням, які отримали від міжнародної організації праці.

Роботу з законопроектом закінчили ще в травні 2017 р., але з тих пір документ так і не винесли на розгляд. Незважаючи на це, в Раді розглядають законопроекти, які спрямовані на точкові зміни в трудовому законодавстві. Наприклад, в кінці травня Рада відхилила законопроект №7113, який передбачав скорочення робочого дня для вагітних.

Зараз в уряді знову поновилися розмови про необхідність прийняття нового трудового кодексу. В оновленому варіанті пропонується чимало змін, адже кодекс складається з 385 статей.

Проблема чинного Кзпп у тому, що він абсолютно не відповідає сучасним реаліям і встиг застаріти кілька десятків років тому, так як був прийнятий ще в минулому столітті.

“Головна проблема чинного Кодексу законів про працю України, який був прийнятий ще у 1971 році – в його застарілість та невідповідність сучасним умовам. Говорячи про удосконалення трудового законодавства, першочерговим бачиться завдання створення дієвих механізмів контролю за виконанням вже встановлених норм, визначення штрафних санкцій за недотримання цих норм для роботодавців, спрощення та прозорість механізмів захисту соціально-економічних прав та інтересів працівників”, – пояснила керівник експертно-аналітичного центру рекрутингової компанії HeadHunter Юлія Дрожжина.

Експерт з працевлаштування Тетяна Пашкіна додає, що чинний кодекс просто “розповзається по швах”, а кількість виправлень у ньому вже давно обчислюється не одним десятком.

“Минулий кодекс ми брали на початку 70-х і йому вже сто років в обід. Ухвалювався він в іншій державі, під іншу реалізацію, під інші скіли (від англійського skill – вміння, навички – Ред.). І його адекватність, і актуальність оцінюється тією кількістю латочок, які були для нього застосовані в останні 3-5 років. Їх рахунок вже на десятки, тому що він не відповідає нинішнім реаліям і розповзається по швах. Цей кодекс треба було міняти ще раніше, щоб закріпити на законодавчому рівні те, що вже давно намагаються виконувати роботодавці”, – зазначила Пашкіна.

Правда, справа не тільки в Кзпп. Експерт пояснює, що існує величезна кількість підзаконних актів, інструкцій, списків і т. д. Тим не менш, розпочати всі зміни в сфері праці потрібно саме з Кзпп, адже це центральна законодавча база, на якій все тримається.

“Минулий Кзпп не розумів ні аутсорсингу (передача організацією на підставі договору певних видів або функцій виробничої підприємницької діяльності іншої компанії, що діє в потрібній області – Ред.), ні фрилансинга (робота на якусь фірму або приватна особа без зарахування працівника в штат підприємства – Ред.), ні аутстафінгу (висновок співробітника за штат компанії-замовника і оформлення його в штат компанії-підрядника – Ред.). Тому досить велика частина бізнесу, яка скрізь по світу працює нормально, і не перший рік, у нас виявлялася на пташиних правах, адже такого в нашому законодавстві не прописано”, – розповіла Пашкіна.

У HeadHunter додають, що у проекті Трудового кодексу передбачається введення механізмів врегулювання праці дистанційних працівників. Хоча, згідно аналізу бази вакансій hh.ua/grc такий графік роботи не є пріоритетним для роботодавців, інтерес до дистанційної роботи з боку пошукових систем постійно зростає. Так, якщо станом на 2011 рік таку роботу розглядали лише 1% претендентів, які розмістили своє резюме на hh.ua/grc, то за останні 12 місяців цей показник зріс до 15%. Цей попит і загальна тенденція відходу від “класичних” форм працевлаштування говорять нам про те, що норми трудового законодавства повинні бути адаптовані під таку ситуацію.

“Головне питання – це запровадження саме дієвих механізмів контролю над тими нормами, які вже діють і які будуть введені з Трудовим кодексом. Про це йдеться в повідомленні Міністерства соціальної політики, де зазначають, що повноваження державних інспекторів праці будуть регламентовані, що не дозволить роботодавцю уникнути відповідальності за порушення трудових прав працівників. І цей регламент повинен бути фактичним, а не номінальним – це головний виклик для робочої групи з доопрацювання проекту Трудового кодексу”, – коментує Дрожжина.

Тетяна Пашкіна підсумувала, що новий Кзпп повинен поставити в законодавчі рамки ті речі, які довели свою життєздатність і адекватність. Які треба легітимізувати, щоб люди змогли нормально працювати.

“Кодекс треба прийняти, але зупинятися на цьому не можна. Адже це тільки перша ластівка, а далі потрібен перегляд багатьох норм. Чим більш зрозуміле, просте і однозначне законодавство у нас буде – тим краще”, – сказала Пашкіна.

Одним з найбільш очікуваних нововведень став збільшений відпустку. Зараз стандартний відпустка в Україні становить 24 дні, більше він тільки у деяких професій, наприклад, у шахтарів, вчителів, або ж у багатодітних батьків малолітніх дітей. У законопроекті ж пропонують збільшити його до 28 днів. При цьому, розмір допустимого відпустки за свій рахунок залишиться колишнім – 30 днів в році.

Дистанційна робота, яка вже давно зайняла затребувану нішу на ринку праці, досі ніяк не регламентується українським законодавством. В новому варіанті кодексу дистанційна робота стає цілком законною і легальною.

“При укладенні трудового договору або пізніше сторони можуть домовитися про виконання працівником роботи вдома (надомну працю), якщо він має для цього необхідні умови, що відповідають вимогам охорони праці, пожежної безпеки і санітарії”, – написано в законопроекті.

Список причин через які працівника можуть звільнити значно зріс: наприклад, у новому кодексі є згадка про те, що можуть звільнити за розголошення комерційної таємниці або ж через незадовільний стан здоров’я.

Причини для звільнення тепер оформлені так:

 • За угодою сторін
 • По закінченню строку трудового контракту
 • Призов на військову службу
 • У зв’язку з скороченням штату
 • Розірвання трудового договору з ініціативи працівника
 • Набуття чинності вироку суду, яким працівник засуджений до позбавлення волі
 • Виявлення невідповідності працівника займаній посаді
 • Систематичне невиконання працівником обов’язків без поважних причин
 • Прогул (в тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин
 • Неявка на роботу протягом більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності, не рахуючи відпустки по вагітності і пологах
 • Поява на роботі в нетверезому стані
 • Вчинення розкрадання за місцем роботи
 • Захист прав вагітних

Зараз у трудовому законодавстві прописано, що вагітних жінок не можуть залучати до понаднормової або нічної роботи. У новій редакції також пропонується на час проведення медичних обстежень звільняти жінок від виконання роботи і зберігати за ними середню зарплату.

“Роботодавець зобов’язаний звільнити вагітну жінку від виконання роботи на період проходження рекомендованих лікарем медичних обстежень, проведених у зв’язку з вагітністю, якщо такі обстеження повинні проводитися в робочий час. На час проведення медичного обстеження за вагітною жінкою зберігається середня заробітна плата”, – сказано в трудовому кодексі.

Згідно з новим Трудовим кодексом, випробувальний термін повинен становити не більше трьох місяців, а для робочих спеціальностей всього один місяць. Якщо працівник все ж не підходить компанії і роботодавець хоче його звільнити, він повинен попередити його як мінімум за три дні.

Щодо випробування при прийнятті на роботу – стаття 39 вказує перелік осіб, для яких не встановлюється випробувальний термін:

 • неповнолітні;
 • звільнені з військової чи альтернативної (невійськової) служби, які вперше стають до роботи протягом року після такого звільнення;
 • обрані на посаду;
 • переможці конкурсного відбору на заміщення вакантної посади;
 • ті, які пройшли стажування під час прийняття на роботу з відривом від основної роботи;
 • ті, які закінчили професійно-технічні чи вищі навчальні заклади і вперше стають до роботи за здобутою професією (спеціальністю);
 • вагітні жінки, працівники з сімейними обов’язками, які мають дітей віком до трьох років;
 • інваліди, направлені на роботу відповідно до рекомендацій медико-соціальної експертизи.
 • ті, з якими укладається трудовий договір строком до двох місяців.

У законопроекті також прописали можливість репатріації співробітників. Нагадаємо, що репатріація – це повернення працівника, який перебуває за межами України у відрядженні для виконання монтажних, налагоджувальних, ремонтних, будівельних робіт або робіт, виконуваних вахтовим методом, або ж навчання з відривом від роботи.

Репатріація організовується роботодавцем, або ж компетентним органом державної влади, який вибирає Кабінет Міністрів, і який компенсує всі витрати за рахунок роботодавця.

Право на репатріацію є у членів морського екіпажу, річкового, повітряного судна або поїзної бригади, працівники, які зайняті на міжнародних перевезеннях і т. д.

Репатріація можлива і потрібна в разі:

 • закінчення строку трудового договору або трудового договору на конкретний рейс, який закінчився за кордоном;
 • захворювання, травми або з інших причин, що підтверджено медичним висновком, якщо працівник за медичним висновком є транспортабельним;
 • катастрофи транспортного засобу, на якому працював працівник;
 • якщо власник транспортного засобу не може виконувати обов’язки роботодавця в результаті банкрутства, продажу транспортного засобу, зміни реєстрації, арешту транспортного засобу або з інших причин;
 • якщо транспортний засіб без згоди працівника направляється в зону військових дій.

У новому документі більш детально прописали механізм правонаступництва трудових відносин у разі зміни власника юридичної особи, передачі цілісних майнових комплексів юридичної особи, її структурних підрозділів в оренду, реорганізації юридичної особи роботодавця (злиття, приєднання, поділ, перетворення).

Якщо все це відбувається, трудові відносини з працівниками продовжуються, а роботодавець зобов’язаний у тижневий термін поінформувати про факт правонаступництва працівників та виборний орган первинної профспілкової організації (профспілкового представника), а у разі її відсутності – вільно обраних представників працівників.

Правонаступник (тобто новий начальник) може звільнити працівників лише на підставах, передбачених цим кодексом.

Нагадаємо, що стало відомо, скільки вихідних очікується на початку літа, які свята в цей період будуть відзначати в Україні та світі. У червні 2019 для працівників з п’ятиденним робочим тижнем буде 12 вихідних днів і 18 робітників.

Джерело: Народна Правда