Коли почнуть дешевшати фрукти та овочі: експерти дали невтішний прогноз

Експерти називають негоду причиною високих цін продукції

Коли почнуть дешевшати фрукти та овочі: експерти дали невтішний прогноз
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

В Україні ціни на овочі та фрукти в нинішньому році виявилися значно вищими, ніж у минулому.

Про це повідомляє НАРОДНА ПРАВДА з посиланням на Апостроф.

Експерти називають негоду причиною високих цін на сезонні овочі та фрукти. Весняні холоди вплинули на кількість і якість практично всього, що вирощується на грядці. Погіршили ситуацію і опади.

Червневі дощі виявилися згубними для фермерських господарств Західної та Південної України. З цієї причини відбулося стрімке подорожчання картоплі на початку літа – збір врожаю довелося призупинити, а, коли його відновили, виявилося, що більша його частина зіпсувалася. Звичайно, це вплинуло на ціни.

За словами виконавчого директора Економічного дискусійного клубу Олега Пендзина, з-за дощів у липні “псується все, що вирощують на грунті”.

“Якщо цибуля дешевшає, але все одно на сьогоднішній день він ще значно дорожче, ніж в минулому році, то картопля подорожчала, і сьогодні вона вдвічі вищою ціною, ніж була в минулому році на цю ж дату. Вона дорожчає, тому що у нас сильно позаливало, і справа дійшла до того, що картопля поїхала до нас з Білорусі”, – зазначив Пендзин.

Але ціни на овочі поступово знижуються. Падіння вартості продукції пояснюється, в першу чергу, її сезонністю – на піку пропозиції ціни, як правило, падають.

Економічний дискусійний клуб на своєму сайті навів дані про оптових цінах на сезонні овочі та фрукти в Україні на середину липня а також за динамікою їх зміни в порівнянні з початком місяця. Цікаво порівняти ціни цих товарів з польськими цінами, які також наведені в таблиці.

Коли почнуть дешевшати фрукти та овочі: експерти дали невтішний прогноз

Попереду серпень, коли жнива в розпалі, а це означає, що ціни у цьому місяці досягнуть мінімуму.

За словами директора Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко, цибуля та капуста, які коштували в квітні по 40 гривень за кілограм, по 10, а то і по 8 гривень/кілограм – п’ятиразове падіння ціни, фантастика, яка можлива тільки в нашій країні, з-за того, що ми не вміємо зберігати, не вміємо рахувати.

“Якщо в Європі є баланс споживання, то у нас чомусь вважають, що ринок – це базар, але ринок – це те, де все пораховано до кілограма, до цента на рік вперед, а то й на всі п’ять років”, – підкреслив Дорошенко.

Вже з вересня почне дорожчати весь “борщовий набір”. За словами Олексій Дорошенко, в грудні, швидше за все, ціна цибулі і капусти складе приблизно 15 гривень/кілограм. “А картопля, сподіваюся, буде трохи дешевше – близько 12 гривень за кілограм, тобто навіть дешевше, ніж зараз”, – зазначив експерт.

Але, швидше за все, серпневого обвалу цін не буде. Адже, згідно з останнім прогнозом погоди, з початку місяця в Україні прогнозуються дощі разом з похолоданням. А це може не кращим чином вплинути на якість врожаю, що, зі зрозумілих причин, позначиться і на цінах.

Нагадаємо, в Україні почали зростати ціни на житло — в середньому, вартість квартири «первинки» за останні шість місяців піднялися на 6%, а на «вторинці» – на 11,9% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Джерело: Народна Правда