Як швидко визначити вагітність: усі доступні методи

Усе про симптоми, аналізи і тести для визначення вагітності

Як швидко визначити вагітність: усі доступні методи
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

Важлива частина сімейного життя – планування дітей, але не завжди вагітність настає за бажанням одного або обох батьків. У сучасному світі настання вагітності можна контролювати. Якщо якихось двадцять років тому єдиним методом вважався звичайний календар, в якому робили відмітки про менструації, то сьогодні про вагітність можна дізнатися іншими способами. Визначити цікаве становище реально на мінімальних термінах. Про те, як це можна зробити, які маркери використовуються і скільки часу потрібно чекати, розповість “Народна правда”.

Як запідозрити “недобре”: симптоми вагітності

З точністю на 100% визначити вагітність за симптомами неможливо. Але зміни в самопочутті треба розцінювати як заклик до дії: перевірити припущення. На основі багаторічних спостережень, було створено своєрідну пам’ятку для жінок, в яку зібрані всі самі ймовірні ознаки вагітності. Водночас, кожен з них може виявитися не з причин, пов’язаних із вагітністю.

Loading...

Чутливість грудей. З’являється вже через декілька днів після зачаття. Так, висока чутливість насамперед на сосках, можуть боліти і самі груди. Але аналогічні відчуття жінки спостерігають і під час овуляції або перед менструацією. За два тижні у вагітної груди вже набухають, а ареола сосків темнішає. До речі, останнє може відбуватися також у разі деяких гормональних змін, не пов’язаних із цікавим становищем.

Як швидко визначити вагітність: усі доступні методи
Визначити вагітність лише за симптомами неможливо

Затримка менструації, менструація під час вагітності. Затримка – головна ознака того, що наступила вагітність, але зрушення циклу в ту або іншу сторону можуть бути внаслідок маси причин. Наприклад, унаслідок: зміни клімату, гормонального збою, стресу, прийому лікарських препаратів, гінекологічної хвороби тощо. Навіть п’ятиденне коливання вважається нормою. Трапляється і навпаки – у вагітної жінки продовжують йти менструації. Насправді це не вони, це – невеликі маткові кровотечі, причину яких необхідно встановлювати додатково. Це може бути відшарування плодового яйця, низьке прикріплення плаценти і тощо. Затримка менструації – розповсюджене явище для жінок із нерегулярним менструальним циклом.

Зміна загального фізичного стану (сонливість і швидка стомлюваність, головний біль, запаморочення, безсоння, нудота та блювання). У вагітних погіршення самопочуття є наслідком перебудови організму. Існує думка, що нудота і блювота – вірогідні ознаки вагітності. Але ці симптоми з’являються практично при всіх захворюваннях шлунково-кишкового тракту і ротової порожнини, переїданні, отруєнні. Як наслідок вагітності проявляється лише на 3-8-й тиждень. Здуття живота – ще один поширений супутник вагітних, адже стінки кишківника набрякають і він стає “ледачим”. Сонливість можна “списати” на елементарну втому, швидка стомлюваність з’являється навіть від спеки, зниження імунітету. Запаморочення і головний біль – супутники проблем із серцево-судинною системою, нервовою системою.

Підвищення температури тіла. У вагітних дійсно трохи піднімається температура тіла, і може досягати 37-37,5 С. Але навіть під час застуди температура тіла підвищується до цієї позначки.

Як швидко визначити вагітність: усі доступні методи
Настання вагітності можна контролювати

Часте сечовипускання. Зазвичай, вагітні вже з ранніх термінів (через 2 тижні після зачаття) і аж до пологів відчувають часті позиви до сечовипускання. Симптом проявляється внаслідок розтягнення стінок матки і росту плоду, який тисне на зовнішні оболонки сечового міхура. Але і у жінок, які не виношують дитину, симптом може з’явитися внаслідок переохолодження, стресів, захворювань сечостатевої системи.

Болі в попереку або спині. Можуть проявитися на будь-якому терміні вагітності, починаючи від 4 тижнів.

Визначення вагітності в домашніх умовах: від стріп-тестів до електронних

Всі тести на вагітність можна розділити на два види — ті, які визначають концентрацію гормону вагітності — хронічного гонадотропіну людини (ХГЛ) в крові і визначають рівень ХГЛ в сечі. Останній – найпопулярніший, а головне – доступний метод визначення вагітності. От лише за кілька днів після зачаття тест-смужки нічого не покажуть. За класикою: перші результати можна побачити не раніше, ніж за тиждень до початку передбачуваної менструації. Тест-смужки бувають різних типів, і навіть найдешевші з найближчого супермаркету, здатні показати реальну картину вже з першого дня затримки (точність вище 90%). У деяких тестів навіть є можливість визначити передбачувану дату пологів.

Як швидко визначити вагітність: усі доступні методи
Тести на вагітність: стрип-тест, планшетний, струменевий, цифровий

Тести на вагітність, які визначають рівень ХГЛ у сечі поділяються на:

 • тест-смужки або стрип-тести (занурюють в ємність із сечею);
 • планшетні тести (спеціальний прилад у пластиковій упаковці з футляром для забору сечі);
 • струменеві тести (прилад, який підставляють під струмінь сечі);
 • цифрові тести (принцип дії аналогічний попереднім, лише замість смужок, визначник пише літерами “вагітна”, “не вагітна”).

Будь-який тест на вагітність вловлює “гормон вагітності” – ХГЧ, який виділяється плацентою під час прикріплення ембріона до стінок матки. Він блокує функцію яєчників і інші яйцеклітини вже не виробляються. Відповідно, якщо немає плаценти, отже немає і ХГЛ, а тест покаже негативний результат. Варто знати, що ХГЛ проявляється в організмі жінки на 7-10 день після імплантації ембріона до стінок матки, тому тестування на ранньому терміні може нічого не показати. Рівень ХГЛ зростає з кожним днем, а отже за 2-3 дні тест треба повторювати.

При купівлі тесту на вагітність, слід звертати увагу на його чутливість, яку виробник вказує на упаковці. Чутливість може бути від 10 до 25 Mme/ml.: чим менша цифра, тим чутливіший тест, а отже рівень діагностики вищий.

Як швидко визначити вагітність: усі доступні методи
На ранньому терміні тест може нічого не показати, тому його доводиться повторювати пізніше

В ідеалі тест робиться вранці, після нічного сну, – тоді концентрація гормонів вища. Краще, якщо вночі сечовий міхур не опорожнювався. Невірний результат тест-смужки можуть показати у випадку, якщо жінка не дотримувалася інструкції забору матеріалу або у разі змін в організмі, які не пов’язані з вагітністю.

Як визначити вагітність у лабораторних умовах

Ще один ефективний метод визначення вагітності – лабораторне дослідження концентрації ХГЛ в крові. Аналіз крові на ХГЛ проводить більшість діагностичних центрів. Жінка може здати:

  • Загальний ХГЛ. Здатний визначити вагітність на дуже ранніх термінах, коли тест-смужка зробити цього не може. У перші тижні вагітності ХГЛ подвоюється кожні 2 дні, досягаючи максимуму в 10-11 тижнів. Далі концентрація починає знижуватися.
  • Вільний ХГЛ. Призначають при скринінгу першого (8-13 тижнів) і другого (15-20 тиждень) триместру вагітності. Аналіз виявляє ризики появи у плоду різних патологій розвитку.

У перший раз ХГЛ краще здати на 4-5 день затримки, через 2 дні повторити. Зазвичай, аналіз крові на ХГЛ вважається лабораторним експрес-тестом і результати можна отримати вже за годину.

Як швидко визначити вагітність: усі доступні методи
Аналіз крові на ХГЛ можна проводити на 4-й день затримки, повторюючи кожні 2 дні

Здавати аналіз крові на ХГЛ рекомендується в ранковий час натщесерце.

Результати загального ХГЛ у вагітних:

 • 1 тиждень – від 20 до 150 мЕд/мл;
 • на 2-3-му тижні – від 100 до 4870 мЕд/мл;
 • на 4-му тижні – 2500-82 000 мЕд/мл;
 • на 5-му тижні – 151 000 мЕд/мл;
 • на 6-му тижні – 233 000 мЕд/мл;
 • показники 7-10 тижнів — 20 900-291 000 мЕд/мл

Визначення вагітності за допомогою УЗД

Ультразвукове дослідження – точний метод визначення вагітності. Але на ранніх термінах – даремний. Якщо ви хочете дізнатися, чи вагітні за 2-3 тижні після передбачуваного зачаття, то відправлятися на УЗД не варто. Точність УЗД залежить від методу дослідження, якості апаратури, кваліфікації лікаря, місця прикріплення плідного яйця.

Як швидко визначити вагітність: усі доступні методи
Раніше, ніж за 5 тижнів, методом УЗД визначити вагітність не можна

УЗД може проводиться трансвагінальним датчиком. У цьому випадку плідне яйце видно досить добре вже на 5-6-й тиждень вагітності. Також проводять абдомінальне дослідження – через передню стінку черевної порожнини. Побачити плодове яйце, використовуючи цей метод УЗД, можна лише на 9-12-му тижнях.

Хочете читати новини в іншому форматі?
Підписуйтесь на телеграм-канал НАРОДНА ПРАВДА
Підписатись можна ТУТ
Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...