Медовий Спас: що треба робити у цей день

Медовий Спас: що треба робити у цей день
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

Медовий Спас відзначається 14 серпня. Цей день пов’язаний з традиціями і прикметами, про які потрібно знати, щоб правильно провести це свято.

Про це повідомляє НАРОДНА ПРАВДА з посиланням на Апостроф.

Медовий Спас встановлений на честь винесення чесних древ Животворящого Хреста Господнього, він знаменує початок Успенського посту.

Другим назвою свята є Маковей, воно відбулося в пам’ять семи мучеників, яких згадують в Старому Завіті – Маккавеях. В народі ж етимологія свята була переосмислена – її пов’язали з маком, який дозріває в середині серпня.

Традиції свята

В день Медового Спаса починається Успенський піст. Він стоїть календарі християнських свят перед Преображенням Господнім і Успінням Божої Матері. Триває піст до 28 серпня.

Починаючи з першого дня посту, віруючі люди дотримуються заборон у їжі. Не можна їсти молочні продукти, м’ясо, рибу і яйця. В деякі заборона поширюється на гарячу варену їжу і рослинне масло.

У день Макового Спасу церквах проходить служба, на якій бажаючі освячують мед, мак і воду, а також букети з польових квітів, народна назва яких “маковійчики”. Вважається, що такі букети є оберегом для всієї родини від хвороб і від бід протягом року. У оберіг повинні входити такі трави: чебрець, аконіт, чорнобривці і мак. Крім цього у нього часто додають лікарські трави.

Головки маку, які освячують у церкві, прийнято використовувати від охорони двору й худоби від нечистої сили. Їх також кладуть маленьким дітям, які погано сплять, під подушку.

Освяченою водою прийнято окропити кути будинку – для позбавлення від пристріту і лікування від хвороб.

У народі у цей день прийнято підносити гостям страви з маком та з медом. Також в цей свято печуть булочки з маком, рулети і пироги. Ця традиція обіцяє багатий урожай меду в наступному році і достаток.

Прикмети свята

  • Якщо на Медовий Спас піде дощ, то буде мало пожеж.
  • Кажуть, що на Маковія літо закінчується, осінь починається.
  • У цей день наші предки допомагали по господарству нужденним і приносили їжу, щоб привернути щастя до себе. Традиція називалася “удовині та сирітські помочі”.
  • Після Маковія перестають купатися у водоймах, щоб не захворіти, так як вода стає холодною і цвіте.
  • У цей день збирають мак.
  • А тим, хто боїться відьом, на Медовий Спас потрібно знайти насіння дикого маку і обсипати ним будинок. Так проникнути нечиста сила не зможе.

Раніше НАРОДНА ПРАВДА писала, які свята відзначаються 12 серпня.

Джерело: Народна Правда