Неврологи показали, чим насправді небезпечний стрес

Хронічний стрес викликає смерть стовбурових клітин

Неврологи показали, чим насправді небезпечний стрес
Автор Желізняк Олександр в Новини/Правда про здоров'я

Хронічний стрес запускає процес аутофагії, повного самознищення клітин.

Про це повідомляє НАРОДНА ПРАВДА з посиланням на Medical Express

Loading...

Хронічний стрес сумно відомий своїм зв’язком з психічними захворюваннями, такими як депресія і шизофренія, підвищеним ризиком нейродегенеративних захворювань на зразок хвороби Альцгеймера. Проте до недавнього часу не було відомо про справжній підставі цього взаємозв’язку.

Вчені з’ясували, що хронічний стрес запускає процес аутофагії в стовбурових клітинах дорослого гіпокампу. Аутофагия — процес, призначений для виживання клітин у важких умовах. Клітини здають на переробку свої частини, щоб тим самим отримати поживні речовини і метаболіти для виживання. Однак при певних умовах аутофагия запускає процес повного самознищення клітин.

Цей процес допомагає клітинам позбуватися власних непотрібних складових частин, але іноді вона може приводити до смерті. Було доведено: при видаленні одного з ключових генів аутофагії (Atg7) клітини гіпокампа не вмирали в умовах стресу і тіло не демонструвало характерних для стресу симптомів.

Зупинити запуск небезпечною для клітин реакції допомагало і видалення гена SGK3. Він відповідає за саму ініціацію аутофагії. Вчені вважають, що якщо розробити генну терапію, вдасться впоратися не тільки з депресією і тривогою, але і деменцією.

Варто відзначити, що раніше аутофагию пов’язували в основному з клітинним голодуванням — просто, з браком їжі. Але судячи з усього, «важкими умовами» для клітини може стати і наш хронічний стрес.

Нагадаємо, що під час двофазного дослідження вчені довели: ігри на смартфонах або комп’ютерах ефективніше знімають стрес, ніж додатки для розслаблення.

Також повідомлялося, що під час нервової напруги виробляються гормони стресу, в тому числі адреналін. Це може призвести до підвищення тиску, почастішання серцебиття, підвищення тонусу, спазм шлунка.

Джерело: Народна Правда
загрузка...