Чому падіння курсу долара не вплинуло на ціни: експерти дали пояснення

Тенденція зміцнення національної валюти спостерігається вже досить довгий час

Чому падіння курсу долара не вплинуло на ціни: експерти дали пояснення
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

Вартість долара і євро продовжує знижуватися. З середи, 21 серпня, американська і європейська валюти подешевшали на 9 копійок. У п’ятницю, 23 серпня, Національний банк України встановив офіційні курси на рівні 25,04 грн за долар і 27,75 грн за євро. Готівкові банки купують долари в середньому по 24,97 грн, а продають — по 25,24 грн. Середній курс покупки готівкового євро становить 27,58 грн, продажу — 28,01 грн.

Про це повідомляє НАРОДНА ПРАВДА.

«Курс української гривні виріс і з ранку в п’ятницю впритул наблизився до психологічного рівня 25 гривень за долар, — повідомив «ФАКТАМ» керівник відділу аналітики компанії Forex Club Андрій Шевчишин. — Це відбувається на тлі повідомлення про те, що банки України за сім місяців 2019 року отримали 36,7 млрд гривень (більше 1,4 млрд доларів) прибутку, що в 3,7 рази більше, ніж за аналогічний період 2018 року.

Ймовірно, через цю позитивну новину офіційний курс національної валюти в найближчій перспективі може опуститися до рівня нижче 25 гривень за долар”.

Тенденція зміцнення національної валюти спостерігається вже досить довгий час.

«За минулий тиждень офіційний курс долара до гривні знизився у всіх сегментах валютного ринку на 0,5−1,1%, — розповів «ФАКТАМ» старший аналітик компанії «Альпарі» Вадим Иосуб. — Так, з минулої п’ятниці офіційний курс долара США, встановлений НБУ, впав з 25,32 до 25,04 грн (- 1,1%). Попит-пропозиція долара на міжбанку, за даними компанії «Укрділінг», за цей же час знизилися з 25,16−25,19 до 25,04−25,06 (- 0,5%). Середні курси купівлі-продажу готівкового долара в банках впали за тиждень з 25,10−25,39 до 24,97−25,24 (- 0,6%). При цьому різниця між середніми курсами продажу і покупки збереглася на рівні 1,1%.

Долар безперервно дешевшає з 15 серпня і наполегливо «тестує» рівень 25 грн, а середній курс покупки у банках вже опустився нижче. Досить імовірно, що в найближчі дні і курс на міжбанку впаде нижче цього психологічного рівня, якщо тільки НБУ істотно не наростить обсяги купівлі валюти, перешкоджаючи зміцненню гривні.

На найближчий тиждень ми очікуємо помірного зниження курсу долара до гривні. Долар на міжбанку може торгуватися через тиждень близько 24,9 грн, а готівковий долар у банках — близько 24,8−25,1 грн”.

Проте відкритими залишаються питання: як довго може тривати таке зміцнення гривні і чи позначиться це на вартості товарів в Україні?

«Зараз для нас дуже сприятлива ситуація у світі. Справа в тому, що в минулому році Федеральна резервна система США поступово підвищувала базові процентні ставки, — повідомив «ФАКТАМ» економіст, фінансовий аналітик Олексій Кущ. — Відповідно, долар і доларові боргові інструменти, казначейські облігації Міністерства фінансів США були вигідні інвесторам і по ним можна було заробити до 3% річних. В тих умовах гривні було досить важко, і не тільки їй. На ринку країн стався «курсопад». Девальвували і турецьку ліру, і аргентинське песо, і іранський реал.

Але зараз Федеральна резервна система США проводить політику зниження процентних ставок. Європа вже давно знаходиться в пастці політики нульових процентних ставок. Таким чином, нині приватних пенсійних, інвестиційних, страхових фондів куди вигідно вкладати гроші. Тому Україна — як «біла ворона», так як Мінфін випускає облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) на дуже вигідних умовах для зарубіжних інвесторів. Спочатку прибутковість була 20% річних, а зараз це 18% річних. Таких процентних ставок немає ні в одній країні світу.

А ще у нас катастрофічний співвідношення між обліковою ставкою НБУ (17%) та інфляцією (7-8%). Ніде в світі облікова ставка регулятора не перевищує показник інфляції в два рази. Як правило, в країнах ця різниця не більш ніж у півтора рази. Тобто при існуючій інфляції, облікова ставка НБУ повинна бути близько 11%.

Нинішня тенденція в Україні буде зберігатися до тих пір, поки на світових фінансових ринках не станеться обвал, якого всі давно вже чекають. Або поки інвестори не побачать, що ця піраміда короткострокового державного боргу в Україні, у вигляді ОВДП, досягла своєї межі. Є певні розрахунки, згідно з якими при перевищенні певного рівня інвестори почнуть виводити свої капітали. Зараз у них ще спрацьовує жадібність. А потім прийде паніка і втеча з ринку. Коли це станеться, точно сказати складно.

Сьогодні обсяг вкладень нерезидентів наближається до 100 мільярдів гривень. Коли цей обсяг буде перевищено, це стане тривожним попереджувальним сигналом для інвесторів-нерезидентів.

До речі, є ще один фактор негативного впливу на економіку. Нинішня ситуація на вітчизняному фінансовому ринку насамперед відбивається на державному бюджеті. У нас держбюджет штучно підганяється під потрібні параметри, щоб витримати дефіцит бюджету в розмірі 2,5%. Цей показник дефіциту узгоджений з МВФ та іншими міжнародними партнерами. В результаті у нас є як би два бюджети — реальний і штучний, той, що для міжнародних кредиторів. І зараз розрахунковий курс гривні став універсальним інструментом для створення цього штучного бюджету. Наприклад, коли Міністерство фінансів бачить, що не вистачає доходів для того, щоб увійти в рамки прописаних в угоді з МВФ дефіциту, то воно закладає в держбюджет занижений розрахунковий курс гривні. Ось на цей рік закладено курс на рівні 29,4. Це робиться для того, щоб отримати більше податкових надходжень у іноземній валюті. У нас бюджетоутворюючий податок — це ПДВ, що нараховується на імпортні товари. Плюс мито. А ці надходження залежать від курсу гривні. Відповідно, занижуючи в законі про держбюджет курс гривні, ми підвищуємо доходи бюджету від імпорту.

Зараз у нас недовиконання держбюджету як раз через зниження надходжень від податків, що залежать від курсу гривні. Адже через ревальвацію гривні надходження від митниці значно скоротилися. Від зміцнення гривні страждають і вітчизняні експортери, так як їх доходи в національній валюті знижуються.

На жаль, не варто забувати, що у нас внутрішній ринок майже не розвивається, системних реформ немає, переважає експорт простих сировинних товарів. Тому будь-зміцнення гривні відразу негативно позначається на темпах зростання економіки”, — підсумував Олексій Кущ.

Нагадаємо, на думку експертів, в короткостроковій перспективі значних ризиків для курсу гривні немає. В умовах гнучкого обмінного курсу на котирування можуть вплинути: зміни умов торгівлі, зниження цін на експортні товари. У разі необхідності регулятор не буде продавати валюту.

Раніше, на понеділок, 19 серпня 2019 року, Національний банк України знизив ціну долара на 18 копійок — до 25,14 гривень за долар. Офіційний курс гривні до долара встановили на такому рівні: 2514,2848 гривень за 100 доларів (-17,8803 гривень).

На четвер, 15 серпня, Національний банк України (НБУ) встановив курс долара на рівні 25,24 грн, таким чином гривня втратила в ціні 10 копійок.

14 серпня офіційний курс гривні до долара підвищився на одну копійку, євро – знизився на шість копійок.

Джерело: Народна Правда