Лікарі розповіли, як відігнати від себе сонливість: прості поради

Відкриття вчених допоможе краще вивчити механізми нарколепсії

Лікарі розповіли, як відігнати від себе сонливість: прості поради
Автор Желізняк Олександр в Новини/Правда про здоров'я

Інколи багато хто з нас відчуває напади непереборної сонливості вдень. Однак данські вчені дійшли висновку, що ця сонливість може бути симптомом захворювання нарколепсії, яке характеризується нападами непереборної сонливості в денний час і катаплексією (раптовою втратою м’язового тонусу при ясній свідомості). До того ж, за даними вчених, нарколепсія насправді є  аутоімунним захворюванням, а не хворобою нервової системи, як це вважалося раніше.


Як передає НАРОДНА ПРАВДА, про це пише портал “Рубежі здоров’я”.

Loading...

Припущення про те, що нарколепсія є захворюванням імунної системи не раз висловлювалася в медичних колах, однак доказової бази було недостатньо. Дослідники з університету охорони здоров’я і медичних наук Копенгагена знайшли підтвердження цієї гіпотези. Нові результати досліджень були опубліковані в науковому журналі Nature Communications.

Імунна система людини призначена для розпізнавання вірусів і бактерій. Якщо вона розпізнає власні клітини і атакує їх, то це аутоімунне захворювання, в процесі якого утворюються аутореактивні клітини. Результати дослідження показали, що у більшості людей з нарколепсією нейрони, які виробляють гіпокретин і таким чином контролюють наш стан неспання, були зруйновані.

«Ми виявили аутореактивні CD8 Т-клітини в крові пацієнтів з нарколепсією. Це означає, що клітини розпізнають і атакують нейрони, які виробляють гіпокретин – нейропептид, який регулює неспання», – розповіла доцент кафедри нейробіології Копенгагенського університету Біргітте Рахбек Корнум.

В ході дослідження вчені проаналізували зразки крові 20 нарколептиков. Паралельно вони вивчили зразки крові контрольної групи з 52 здорових людей. Дослідники виявили аутореактивні CD8 Т-клітини майже у всіх 20 нарколептиків. Втім, вони виявили аутореактивні клітини не тільки у пацієнтів з нарколепсією.

«Ми також знайшли аутореактивні клітини у здорових людей, але ці клітини, ймовірно, не були активовані. Це означає, що у всіх людей є прихований аутоімунітет – він просто не активується у всіх. Наступна фундаментальна задача – з’ясувати, що активує аутоімунітет », – каже Біргітте Рахбек Корнум.

Те, що аутореактивні клітини виявлені в організмі здорових людей, також підкреслює, що існує певний механізм, який викликає нарколепсію і ініціює аутореактивні клітини. Поки цей механізм неясний. Передбачається, що це комбінація генетики, аутореактивних клітин і збудника, який дає початку захворювання, наприклад, вірусна інфекція.

Вчені впевнені, що результати їх дослідження приведуть до розробки методів лікування нарколепсії на основі ліків, які регулюють імунну систему.

Зазначимо, є цілий список причин, чому постійно хочеться спати. Багато з цих причин можна самостійно усунути, поліпшивши тим самим свій стан. Причини, через які люди постійно хочуть спати – що робити, щоб добре висипатися.

Дослідницька група на чолі з китайським вченим Чжуанши Вангом провела масштабний аналіз сну. Виявилося, що люди, які сплять більше 8 годин на добу, знаходяться в групі ризику по серцево-судинним захворюванням.

Джерело: Народна Правда
загрузка...