Механізм стародавнього глобального потепління мільярди років тому запустила сама Земля

Палеоцен-еоценовий термічний максимум стався близько 55 мільйонів років тому

Механізм стародавнього глобального потепління мільярди років тому запустила сама Земля
Автор Романова Марі в Наука/Новини

Одне з найбільш катастрофічних глобальних потеплінь, яке в науці отримало назву палеоцен-еоценовий термічний максимум, пов’язали із змінами орбіти Землі.

Як передає НАРОДНА ПРАВДА, про це з посиланням на журнал Science пише Naked science.

Loading...

Як відомо, траєкторія нашої планети не ідеально кругова і стабільна. Її ексцентриситет (витягнутість) змінюється з часом, слідуючи довгим циклам коливань.

Вчені кажуть, що навіть слабкі зміни орбіти позначаються на земному кліматі.

Напередодні, зібравши і проаналізувавши найдавніші осадові породи з дна Південної Атлантики, вчені простежили за такими регулярними коливаннями протягом останніх 100 мільйонів років (найбільш помітне з них припало на період паолеоцен-еоценового максимуму).

Виявилося, що більш видовжена (еліптична) орбіта Землі призводить до того, що на неї надходить більше сонячного випромінювання. Крім того, і сама Земля 55-56 мільйонів років тому була тепліше звичайного – додатковий приплив енергії запустив механізм стрімкого глобального потепління. Можливо, він і викликав танення крижаних кристалогідратів під дном океанів. З них вивільнявся метан (потужний парниковий газ), який потім запустив зростання температури і нове танення. І так до настання глобальної катастрофа.

Нагадаємо, палеоцен-еоценовий термічний максимум стався близько 55 мільйонів років тому. Температура підвищилася 5-8 °C, через це полярні шапки Землі повністю розтанули, а тропіки розширилися далеко за межі екваторіальних зон. Масове вимирання видів призвело до поширення сучасних ссавців. Різкий стрибок температури супроводжувався підвищенням вмісту вуглекислого газу в атмосфері.

Нагадаємо, біологи виявили бактерії, які борються з глобальним потеплінням. Бактерії, що населяють морські осадові відкладення, здатні виділяти молекули, що стимулюють ріст хмар і охолодження клімату. Як стверджують вчені, вплив «корисної» молекули на клімат виявився недооціненим, а тому нове дослідження відкриває перспективу подолання глобального потепління.

Джерело: Народна Правда
загрузка...