Влада готує революційні рішення у сфері фінансів і оподаткування: чого чекати українцям

Нова влада готує податкові новації

Влада готує революційні рішення у сфері фінансів і оподаткування: чого чекати українцям
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

За перші дні роботи нового парламенту зареєстровано 57 законопроектів, що стосуються публічних фінансів, податкової та митної політики. З них 25 ініціювала партія влади, один поданий президентом. 12 податкових законопроектів визначені президентом як невідкладні. У їх числі президентський проект про відстрочку штрафів для власників “евроблях” і 11 – подані депутатами від його фракції. Саме ці законопроекти будуть розглянуті парламентом у першу чергу. А враховуючи, що вони подані найбільшою фракцією, в тому, що вони будуть прийняті, сумніватися не доводиться.

Як передає НАРОДНА ПРАВДА, глава парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев розмістив на своїй сторінці в Facebook лінки на невідкладні податкові законопроекти і запросив всіх, кому небайдужа ця тема, залишати коментарі та пропонувати правки в проекти законів.

Loading...

“Інформаційний ресурс Taxlink розмістив законопроекти з питань публічних фінансів. Ресурс дозволяє коментувати акти та вносити пропозиції в режимі он-лайн. Зі свого боку зобов’язуюсь пропозиції розглянути і відреагувати. Запрошую взяти участь в обговоренні”, – написав він.

Про те, до яких же змін варто готуватися платникам податків найближчим часом, пише сайт “Сегодня”.

З’явиться єдиний рахунок платника податків

Законопроектами №№1049 і 1051 передбачено введення єдиного рахунку для сплати податків і зборів, а також внеску на обов’язкове державне соціальне страхування. Передбачається, що єдиний рахунок буде відкриватися за бажанням платника податків Державною казначейською службою. Всі податки і збори (крім ПДВ та акцизу на бензин і спирт) можна буде сплатити з цього рахунку через електронний кабінет. Передбачається, що підприємцям так простіше буде розраховуватися з державою, скоротиться ймовірність помилково або надмірно нарахованих податків та інших обов’язкових платежів.

Врегулюють ринок небанківських фінансових послуг

На думку багатьох економістів, в тому числі і зарубіжних, на відміну від ринку банківських послуг, який за останній час зазнав багато позитивних змін, ринок небанківських фінансових послуг досі залишається непрозорим і не дуже цивілізованим, а клієнти цих послуг – незахищеними. І при цьому складна система дозвільної документації призводить до істотного подорожчання небанківських послуг. Законопроект №1069, що стосується удосконалення функцій з державного регулювання ринків небанківських фінансових послуг, намагається вирішити тільки частину проблем цього ринку: “припинення дублювання функцій національних регуляторів з ліцензування, контролю і нагляду, спрощення та прозорості прийняття управлінських рішень в цій сфері, поліпшення умов ведення бізнесу з одночасним посиленням відповідальності суб’єктів ринку “, як йдеться у пояснювальній записці.

Зокрема, законопроект нарешті скасовує Нацкомісію, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг (про доцільність такого кроку говорилося давно). Функції цього регулятора будуть розділені між НБУ і Нацкомісією з цінних паперів та фондового ринку.

Істотно збільшуються штрафи для учасників ринку. Наприклад, за нерозкриття інформації (неповне, несвоєчасне і т.д.) тепер будуть штрафувати не на 20-50, а на 200-500 неоподатковуваних мінімумів. За порушення ринкового законодавства – на 2000-5000 неоподатковуваних мінімумів, і т.д.

Одночасно цим законопроектом готується грунт для введення накопичувального пенсійного страхування – згадкою про такий вид пенсійного забезпечення доповнюються відповідні закони, на нього поширюються багато норм, що діють для фондового ринку.

Введуть інститут авторизованих економічних операторів (АЕО)

Проект закону №1048 “Про внесення змін до Митного кодексу України щодо деяких питань функціонування авторизованих економічних операторів” передбачає, що підприємства, задіяні в міжнародному ланцюжку поставки товарів (виробники, перевізники та експедитори, митні брокери тощо), які зуміли довести свою законослухняність і надійність, зможуть отримувати “авторизацію АЕО”, яка буде давати їм право на спрощені митні процедури.

“Статус АЕО підтверджує високий рівень довіри митниці до підприємства і, як наслідок, дає можливість застосовувати найбільший перелік спеціальних спрощень і користуватися перевагами при здійсненні митних формальностей щодо товарів, які переміщуються такими підприємствами”, – йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.

Авторизація буде проводитися (тобто безкоштовно і безстроково) тим підприємствам, які зможуть довести, що в своїй діяльності дотримуються вимог митного і податкового законодавства, що ведуть належний бухгалтерський облік і документообіг, посадові особи мають достатній рівень компетенції, а саме підприємство фінансово стійко і відповідає стандартам безпеки і надійності.

Інститут авторизованого економічного оператора існує в країнах Євросоюзу. Введення АЕО в Україні було передбачено Угодою між Україною і ЄС, але до сих пір не реалізовано.

Від Португалії до України – з одного “папірцем”

Законопроект №1082 “Про режим загального транзиту і введення національної електронної транзитної системи” повинен допомогти гармонізувати українське митне законодавство з стандартамм ЄС і спростити українським імпортерам та експортерам митне оформлення.

“Коли він буде прийнятий, він дозволить бізнесу з одним уніфікованим документом їхати, умовно кажучи, від Португалії до України. І це не тільки прискорює і спрощує роботу для бізнесу, оскільки не треба міняти папірці кожен раз, але і дає велику можливість контролю. Щоб не було такого, що з Польщі виїхали айфони, а в Україні доїхав пластилін або керамічна плитка. Якщо у вас єдина декларація, яка простежується на всьому протязі маршруту, з такими порушеннями боротися, звичайно, значно простіше “, – сказав тоді, зокрема, Макс Нефьодов.

Після прийняття цього закону і запуску національного модуля нової комп’ютеризованої транзитної системи підприємці зможуть переміщувати товари, використовуючи єдину митну декларацію і єдину гарантію, від країни-відправника до країни призначення через все держави, які підписали Конвенцію про процедуру загального транзиту без затримок.

Змусять продавців вийти з тіні за допомогою … покупців

Але не “пряниками” єдиними нова влада має намір міняти економічну ситуацію в країні. Ряд законопроектів передбачають посилення покарання для порушників законів і правил.

Так, законопроект №1053 “Про внесення змін до закону” Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг “щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг” та №1073 “Про внесення змін до Податкового кодексу щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі та послуг “, з одного боку, пропонують спростити життя торгівцям, які не виконували вимоги закону в силу невисоких доходів, а з іншого боку – суттєво посилюють покарання для “тіньовиків”.

Перш за все, крім звичайних реєстраторів розрахункових операцій (РРО) законопроект вводить програмні реєстратори. Тобто “узаконює” спеціальні програми для смартфонів, які будуть виконувати ті ж функції, що і звичайні РРО. Ті торговці, для кого придбання РРО занадто дороге, тепер зможуть фіксувати свої операції в “віртуальному” реєстраторі. Дані будуть передаватися на фіскальний сервер контролюючого органу і таким чином вийдуть з “тіні”.

Одночасно зростуть штрафи. Так, якщо раніше продавець, що попався вперше на проведенні розрахунків без чека, міг відбутися штрафом в 1 (одну) гривню, тепер йому доведеться заплатити відразу 150% вартості товару, проданого без чека. За повторне таке ж порушення зараз передбачається штраф не менше 50 неоподатковуваних мінімумів – буде не менше 100 мінімумів. За ненадруковану контрольну стрічку був штраф 10 мінімумів – став 50, за відсутність на чеку марки бензину штрафували на 5 мінімумів – будуть на 50, за “перенастроювання” РРО карали на 10 неоподатковуваних мінімумів – будуть на 500, і т. Д.

Але високі штрафи – це не все, чого доведеться боятися “сірим” і “чорним” продавцям. Цими ж законопроектами вводиться практика мотивування покупців скаржитися на продавців – порушників закону. Покупцеві, який довів факт порушення закону продавцем, повертатимуть 100% вартості товару або послуги, придбаної у цього продавця. Здається, нестачі в бажаючих отримати товар за фактом безкоштовно не буде.

Спростять звітність по соцвнеску і податку на доходи фізосіб

Законопроекти №№1057 і 1072 – про внесення змін до законів щодо звітності по єдиному внеску на загальнообов’язкове державне соцстрахування і податку на доходи фізосіб – розроблені для спрощення та уніфікації податкової звітності, як то кажуть в пояснювальних записках до них.

“У більшості випадків база нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування збігається з базою нарахування податку на доходи фізичних осіб у вигляді заробітної плати та винагороди за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. З огляду на зазначене, об’єднання звітності з єдиного внеску з звітністю з податку на доходи фізичних осіб дозволить скоротити кількість звітів для платників податків – страхувальників (підприємств і самозайнятих осіб) “, – зазначено в документі.

Спростять реструктуризацію “поганих” кредитів

Після фінансової кризи і “банкопаду” 2015-2016 років на балансі фінансових установ досі висять непогашені і не працюючі кредити. Вони складають більше 50% загального кредитного портфеля українських банків, а в державних банках їхня частка перевищує 71% (414,9 млрд грн). Законопроект №1070 “Про внесення змін до деяких законів щодо вдосконалення процедури фінансової реструктуризації” ставить за мету врегулювати законодавчі складності, які заважали банкам швидше і ефективніше проводити реструктуризацію таких кредитів. Зокрема, передбачається, що прийняття цього законопроекту дозволить більш широко застосовувати процедуру позасудового врегулювання відносин з боржниками.

Нагадаємо, раніше міністр фінансів Оксана Маркарова заявила про намір України відмовитися від кредитів МВФ. Нова програма МВФ для України може стати останньою. Новий Кабінет міністрів планує завершити співпрацю з МВФ після виконання умов програми кредитування.

Хочете читати новини в іншому форматі?
Підписуйтесь на телеграм-канал НАРОДНА ПРАВДА
Підписатись можна ТУТ
Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...