Українці можуть залишитися без необхідних ліків і вакцин: що сталося

Якщо парламент підтримає законопроект у другому читанні, він позбавить доступу до важливих ліків і вакцин тяжкохворих українців, в тому числі і дітей

Українці можуть залишитися без необхідних ліків і вакцин: що сталося
Автор Желізняк Олександр в Новини/Політична правда

Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №1076 “Про внесення змін до Закону України “Про публічні закупівлі та деякі інші законодавчі акти України щодо вдосконалення публічних закупівель”, внаслідок чого в країні стало ймовірним  скасування закупівель ліків та вакцин через міжнародні організації. Це може позбавити доступу важкохворих українців до необхідних препаратів.

Як передає НАРОДНА ПРАВДА, про це повідомляє “Українська правда“.

Законопроект внесли  нардепи від фракції  партії “Слуга народу”: Роксолана Підласа, Олена Шуляк, Віталій Безгін, Дмитро Костюк, Валерій Стернійчук, Андрій Клочко, Павло Фролов. “За” проголосував 351 нардеп.

Проти ухвалення даного документу виступили організації “Пацієнти України” та “100% Життя”. За словами виконавчої директорки БФ “Пацієнти України” Інни Іваненко, якщо законопроєкт проголосують у цій редакції, він загрожуватиме здоров’ю та життю важкохворих українців, зокрема і дітей, адже позбавить їх доступу до важливих ліків та вакцин.

Вона розповіла, що наприкінці закону були винятки, які дозволяли закупівлі через міжнародні організації МОЗу та оборонній сфері. А згідно з новою редакцією, у МОЗ не буде такої можливості.

Народна депутатка Ольга Стефанишина написала на своїй сторінці у Facebook, що вони з головою комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Ради Михайлом Радуцьким домовилися про правки між першим і другим читанням.

За її словами, практика міжнародної закупівлі надзвичайно важлива. Вона перерахувала головні причини потреби в ній щонайменше на кілька років:

  • Сьогодні 10 видів вакцин від 10 небезпечних хвороб, які діти і дорослі мають отримати згідно з Календарем щеплень, є в усіх областях України.
  • Вакцини для України закуповує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) – лише якісні та ефективні.
  • Держава повністю забезпечує безоплатне стентування для всіх пацієнтів з інфарктом з елевацією сегмента ST, які потребують негайної допомоги.
  • Прорив у забезпеченні трапився у 2016 році, коли міжнародні організації за ті самі кошти змогли закупити втричі більше стентів, ніж це раніше робило МОЗ.
  • 90% онкологічних препаратів МОЗ закуповує дешевше, ніж до міжнародних закупівель. На деякі ліки ціну вдалося знизити у 67 разів.

“Водночас ми повністю підтримуємо розвиток національної системи… Наразі є розуміння, що міжнародні закупівлі треба подовжити мінімум на два роки для ліків та медвиробів, вакцин – назавжди”, – наголосила Стефанишина.

“Пацієнти України” пояснили, що така реформа в охороні здоров’я розпочалася у 2015 році, після ухвалення відповідного закону. Тоді функцію централізованих закупівель ліків, медвиробів та вакцин передали міжнародним організаціям, зокрема ПРООН, ЮНІСЕФ, Crown Agents тощо.

Нагадаємо, 11 вересня Верховна Рада України підтримала внесений президентом Володимиром Зеленським законопроект про конфіскацію активів, які отримані незаконним шляхом – так звану “цивільну кофіскацію”. Законопроект №1031 у першому читанні і за основу підтримали 254 народних депутати.

Нагадаємо також, президент України Володимир Зеленський погодив кандидатуру колишнього народного депутата Віктора Чумака на посаду головного військового прокурора. Раніше посаду головного військового прокурора займав Анатолій Матіос.

Напередодні президент України Володимир Зеленський відхилив петицію про легалізацію зброї, враховуючи велику кількість зброї, що знаходиться у незаконному обігу в державі.

Тим часом, генпрокурор України Руслан Рябошапка вимагає негайного зняття депутатської недоторканості з Петра Порошенка і притягнення його до кримінальної відповідальності.

Джерело: Народна Правда