Як і де можуть підзаробити пенсіонери: огляд професій

Доатково до пенсії реально заробити від 2000 до 5000 грн.

Як і де можуть підзаробити пенсіонери: огляд професій
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

В Україні налічується 11,5 млн. пенсіонерів, з яких понад 80 % тих, хто вийшов на заслужений відпочинок по досягненню пенсійного віку. Мінімальна пенсія в Україні становить 1564 грн. У сьогоднішніх реаліях ця сума мізерно мала і пенсіонери намагаються заробити додатково до пенсії пару тисяч гривень. Згідно зі статистикою Міністерства соціальної політики, близько 2,5 млн. пенсіонерів в Україні працюють офіційно. “Народна правда” розповість, де і як знайти підробіток пенсіонерам, на яку суму можна розраховувати.

Що треба знати працюючим пенсіонерам: норми законодавства

Багато кому з пенсіонерів лячно влаштовуватись на роботу офіційно, оскільки існує думка, що доведеться обирати між пенсією і зарплатою. Подібне позбавлене законодавчого обґрунтування, а чутки активно поширювалися у минулому році. У Мінсоцполітики заспокоюють: пенсійна реформа не передбачає необхідність вибору між пенсією і роботою, навпаки, покликана припинити дискримінацію працюючих пенсіонерів.

Згідно ЗУ “Про пенсійне забезпечення” і ЗУ “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, працюючий пенсіонер не втрачає пенсію за вислугу років. Кожні два роки пенсії індексують. Пенсіонер може працювати також на “себе” і заробити додатковий стаж. Для цього необхідно оформити ФОП і тоді в пенсійний фонд відраховуватимуться податки. Відповідно, раз у два роки пенсіонеру додається стаж підприємця. Але не всім така схема подобається, адже пенсіонер може позбутися субсидії, що не завжди економічно виправдано.

Як і де можуть підзаробити пенсіонери: огляд професій
В Україні працюють понад 2,5 млн. пенсіонерів, але працевлаштуватися на пенсії досить складно

Ким можуть працювати люди пенсійного віку: топ-10 професій

Для жінок-пенсіонерок реально знайти роботу: нянями, вахтерками, гардеробницями, швачками, промоутерами, в Call-центрі, кондуктором, хатньою робітницею. Чоловіки можуть влаштуватися: водіями, швейцарами, охоронцями, кур’єрами.

  1. Няня

Пенсіонерам цілком довіряють дітей садового віку і учнів молодшої школи. Серед обов’язків няні: прогулянки, відвідування гуртків та секцій, контроль за виконанням домашніх завдань. Можливо дитині необхідно зварити/підігріти їжу. Охоче візьмуть на роботу няню з педагогічною або медичною освітою, яка мешкає неподалік. В такій роботі маса позитивного, але є й негативні моменти. Так, за надто активними дітьми необхідне ретельне спостереження. Заробіток нянь: у залежності від кількості відпрацьованого часу. Можна заробити від 5000 грн.

2. Водій

Ідеальна, високооплачувана професія для чоловіка на пенсії, не вимагає спеціальних знань, тільки водійський стаж і посвідчення. Реально влаштуватися в службу таксі або на підприємство, де авто нададуть. За наявності особистого транспорту, займаються приватними перевезеннями. Бажано оформити ФОП, оскільки можуть оштрафувати. Заробити водій може непогано.

Як і де можуть підзаробити пенсіонери: огляд професій
Пенсіонерки можуть влаштуватися нянею, але іноді роботодавці вимагають педагогічну або медичну освіту

3. Промоутер

Загалом універсальна вакансія як для жінок, так і для чоловіків. Витратний матеріал у вигляді листівок, календарів та іншої друкованої продукції пенсіонери роздають біля виходів із метро, супермаркетів і торгових центрів. Спритних пенсіонерів зобов’язують попрацювати паралельно продавцями-консультантами, наприклад, розповісти про товар і навіть прийняти замовлення. Оскільки активність людей буває в годину пік, то доведеться працювати не більше 4-х годин. Оплачують погодинно. З мінусів: промоутерів зазвичай контролюють, можуть не заплатити, якщо людина пішла з роботи раніше або роздавала по декілька листівок в одні руки. Працюючи постійно, реально заробити до пенсії близько 3 тис. грн.

4. Вахтер, консьєрж, охоронець

Пенсіонерів готові найняти до навчальних закладів, дитячих садочків, ОСББ, торгових центрів, автостоянок тощо. Робота вимагає постійної присутності, піти з робочого місця можна лише до вбиральні. А ось займатися у вільний час можна чимось корисним: читанням, в’язанням, вишиванням. Іноді вахтер має прибирати хол. Охоронцю територій дещо складніше, в нічний час вимагають обходити “володіння”, що для пенсіонерів може бути непосильним. Графік роботи стандартний для охоронців – доба через три або два через два. Вахтеру постійно треба відмахуватися від “зальотних” відвідувачів, а іноді відкривати вночі двері мешканцям. Основна умова для шукачів таких професій – відсутність шкідливих звичок, зокрема зловживання алкоголем. За роботу платять досить непогано: від 5000 грн.

Як і де можуть підзаробити пенсіонери: огляд професій
На роботу охочіше беруть молодих пенсіонерів

5. Хатня робітниця

Підходить лише фізично міцним жінкам, адже необхідно займатися прибиранням і приготуванням їжі, прати/прасувати, доглядати за домашніми тваринами, робити покупки і, можливо, доглядати за дітьми. Великий “плюс” – працювати можна декілька разів на тиждень або щодня, але по 2-3 години. На роботу бнаймають переважно молодих пенсіонерів до 60-63 років. Розцінки різні, за одноразове прибирання квартири платять від 250 грн.

6. Репетитор

Знову універсальна професія для жінок і чоловіків. Підходить для колишніх педагогів або з досвідом роботи в певній сфері. Особливо цінуються викладачі зі зв’язками у ВУЗах. Оплата: в залежності від предмета, але не менше 100 грн./година. Репетитор може працювати на своїй території, реально побудувати графік “під себе” і поєднувати роботу з особистим життям. Серед мінусів: нервове перенапруження, оскільки учні трапляються різні і необхідно шукати до них підхід, добирати методику викладання.

7. Кур’єр

Робота для молодих пенсіонерів, які здатні багато рухатися. В день у кур’єра буває до 10 завдань, і часто в різних районах міста. Тому багато пересуваються пішки або громадським транспортом. Буває, що треба нести щось більше, ніж кореспонденцію. Кур’єри зазвичай працюють щодня, але зарплата в них середня, без захмарних сум.

Як і де можуть підзаробити пенсіонери: огляд професій
Активні пенсіонери можуть попрацювати промоутерами і продавцями-консультантами

8. Кондуктор

У тролейбусно-автобусних парках завжди не вистачає кондукторів, тому знайти роботу не важко. Водночас витримати зміну на ногах за силу не кожному. До того ж робота кондуктора досить нервова, адже в громадському транспорті маса неадекватних, скандальних пасажирів. Оплата праці у кондукторів маленька, тому перш ніж погоджуватися, треба зважити всі “за” і “проти”.

9. Білетер, гардеробник, швейцар

Білетери повинні бути уважними, відповідальними і ввічливими. Сама по собі робота дуже легка, часто декілька годин в день. “Мінус” – у разі роботи на вулиці, можна застудитися або заробити сонячний удар. Платять білетеру небагато, можна розраховувати на мінімальну зарплату – близько 3000 грн.

Гардеробник – більш приємна, не “пильна” робота, жодної відповідальності за речі. Працює гардеробник лише якщо є сеанси, але і платять відповідно – мінімально. Гардеробники та білетери можуть провести на сеанс знайомих, дивитися вистави самому. Якщо наплив людей великий, то пенсіонерові може бути важко фізично. Оплата праці, як і билетеру – 3000-3500 грн. Нерідко білетери поєднують свою роботу з роботою гардеробника, і навпаки.

Швейцаром можуть працювати виключно доглянуті і акуратні чоловіки, з грамотною мовою, елементарними знаннями етикету. Але, вистояти на ногах із правильною поставою цілий день, – складно. Нерідко швейцари працюють на вулиці, тому взимку їм у лівреї холодно, а влітку спекотно. Оплачують роботу швейцарів досить добре – мінімум 5000 грн.

Як і де можуть підзаробити пенсіонери: огляд професій
Пенсіонери можуть влаштуватися вахтерами і охоронцями, головне – бути посидючим і непитущим

10. Прибиральник, двірник

Працювати прибиральником дуже непросто, потрібно проводити сухе та вологе прибирання всіх приміщень, у тому числі і туалетів, виносити сміття, доглядати за меблями і кімнатними рослинами. А приміщень може бути не два-три, а з десяток. Переваги такої роботи є скрізь. Наприклад, у закладах громадського харчування або супермаркетах можна розжитися продуктами, деякі безкоштовно годують і допомагають із транспортом. Платять прибиральникам по-різному, в залежності від кількості приміщень, але не менше мінімальної зарплати.

Працювати двірниками здатні не всі пенсіонери, адже праця – каторжна. Двірники чистять вулиці від листя, снігу, сміття різного походження з 6 години ранку, особливо важко прибирати біля сміттєвих контейнерів, які часто переповнені.

Джерело: Народна Правда