Перехід на зимовий час: українцям дали важливу пораду

На новий графік має перейти вся гормональна система організму

Перехід на зимовий час: українцям дали важливу пораду
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

У неділю, 27 жовтня, в Україні відбудеться перехід на зимовий час. Для багатьох ця подія стане радісною: як тільки ми переведемо стрілки годинників на зимовий час, діти зможуть спати довше і пізніше йти в школу або в дитячий садок, дорослі перестануть спізнюватися на роботу. Поки не звикнуть до нового графіку … А далі звичку міняти вже не доведеться: згідно з прийнятими постановами, на літній час жителі України більше переходити не будуть.
Як передає НАРОДНА ПРАВДА, про те, добре це чи погано, “ФАКТАМ” розповіла керівник мережі центрів «Головний біль», невролог, кандидат медичних наук Тетяна Майкова.

– Те, що ми перестанемо кожні півроку влаштовувати організму стрес, ламати звички і збивати з пантелику біологічний годинник, добре. Але це в майбутньому. А зараз нам треба постаратися без проблем перейти на новий графік. Проблема в тому, що організму треба швидко перебудувати гормональну систему, тому що кожен гормон виробляється в певний час і в основному протягом ночі. Має значення не тільки те, коли людина прокинулася, але навіть коли вона поснідала. Ритуали для мозку важливі. Він не терпить плутанини.

– І скільки часу знадобиться, щоб на новий графік перейшла вся гормональна система?

– Якщо людина здорова, то організм адаптується протягом двох-трьох тижнів. Хоча все ж треба йому допомогти: кожні три дні зрушувати звичний графік на 15 хвилин. А тому людям, хто страждає хронічними захворюваннями, людям похилого віку та дітям знадобиться більше часу для перебудови, тому що будь-які зміни режиму вимагають витрат енергії. Нею треба запасатися, її треба економити.

– Чи можна створити запаси енергії?

– Так. Зараз буде простіше сформувати звичку раніше вкладатися спати. Адже ми не раз говорили про те, що засинати бажано не пізніше 23 години, а краще ще раніше. Тоді організм встигне провести енергетичні молекули (АТФ), відправити їх про запас в так зване депо мозку, виробити достатню кількість гормонів, словом, добре виконати нічну роботу. В період переходу на зимовий час тим, хто ходить в спортзал, інтенсивні тренування краще виключити. Бажано відмовитися від алкоголю, зменшити вживання напоїв, що містять кофеїн, – кави, міцного чаю.

– А після того, як біологічний годинник перебудується на новий режим, до тренувань можна буде повернутися?

– Так. Але треба пам’ятати: організм не любить нічого робити «занадто». Енергозберігаючий режим – це помірність. Наприклад, загартовуючі процедури, такі як прохолодний душ, допомагають економити енергію, а контрастні обливання з великими температурними перепадами енергію витрачають. Під час зарядки, ходьби ми накопичуємо енергію, а коли бігаємо до знемоги – витрачаємо. І тренуватися треба з розумом, контролюючи пульс, не намагаючись зігнати з себе сім потів. Адже це навантаження для серцево-судинної, нервової, імунної систем. До того ж подібні «подвиги» погано позначаються на роботі мозку. А якщо до них ще додати переведення годинників …

– Невже дзвінок будильника з різницею в годину так чутливий для організму?

– Про будильник – це шкідливий для мозку механізм –  взагалі не йдеться. Цілком реально навчитися прокидатися без дзвінка. Тим більше зараз, коли ми можемо вставати не на годину раніше, а на годину пізніше. А про те, наскільки важливим є режим, кажуть, наприклад, такі спостереження: максимальний рівень гормону кортизолу (він відповідає за нашу адаптацію, працездатність) фіксується вранці, о 7:00. Якщо ми переводимо час назад або вперед, зміщується і тонкий цикл, до якого організм звик. У кожного живого організму природою закладені певні цикли. У людини – річні, місячні, добові. Для новонародженого не важливий переведення годинників: він ще живе згідно здоровим інстинктам. Спить, їсть і спить відповідно до своїх біологічним годинником. Саме вони показують найправильніше час. Дорослі люди не завжди можуть дозволити собі оптимальний режим. Але навчитися розуміти свій організм під силу кожному. Просто прислухайтеся до себе.

Нагадаємо, враховуючи думку більшості жителів Європи, уряд Євросоюзу планує відмовитися від переходу на зимовий час.

А поки в Україні годинники все ж переводять, вчені з Інституту медичної психології в Мюнхені розповіли, як підготувати організм до переходу на “зимовий час”.

Джерело: Народна Правда