Українців змусять платити абонплату за газ: кого вдарить по кишені

Платити доведеться більше, тому що вступає в силу закону "Про ринок природного газу"

Українців змусять платити абонплату за газ: кого вдарить по кишені
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

З 2020 року українці будуть по-новому платити за газ: із загальної суми в платіжці буде виділена окремо плата за те, що у споживача є технічна можливість доступу до газу, незалежно від того, користується ним споживач чи ні.

Про те, для кого подорожчає газ, йдеться в матеріалі “Сегодня“, передає НАРОДНА ПРАВДА.

У Нацкомісії з регулювання енергетики і комунальних послуг пояснюють, платити доведеться більше, тому що вступає в силу закону “Про ринок природного газу”. Вимога відповідає європейським нормам, до яких поступово приводиться законодавство України.

Як видно з проекту розрахунків, опублікованих на сайті регулятора, тарифи можуть відрізнятися на порядок (в 10-12 разів): від 0,22 грн/куб. м до 2,59 грн/куб. м в залежності від постачальника. Але в цілому для більшості облгазів плата за доставку газу складе 1,1-1,3 грн/куб. м. А у великих містах – це Київ і Харків – споживачі сплатять відповідно 0,33 грн і – 0,37 грн/куб м. Також недороге постачання в Кременчуці – 0,33 грн/куб. м і в одного з постачальників у Тернополі – 0,41 грн/куб. м. Але в цілому тарифи зросли: зараз вони в середньому близько 50 коп./куб. м газу.

За словами енергоексперта Валентина Землянського, різниця в тарифах залежить від протяжності газопроводів і від того, скільки абонентів “сидить” на одному кілометрі труби:

“Припустимо, в Києві до одного кілометру газової труби підключено 10 п’ятиповерхівок, це 600-700 квартир-споживачів, а в приватному секторі Миколаєва до одного кілометру підключено 100 житлових 1-2 поверхових будинків. Витрати на експлуатацію кілометри газопроводу приблизно однакові, тому в Києві для кожного споживача доставка одного куба газу обійдеться в 33 копійки, а в Миколаєві – в 1,57 грн”.

У Нацкомісії також додали, що тариф на газ для населення складається з вартості газу як товару (71%), ПДВ (16,6%), плати за транспортування 3,1%, плати за розподіл (7,1%), прибутку трейдера (1,7%).

Так як середня вартість розподілу становить по Україні 50 коп/куб. м, то для киян за рахунок абонплати кубометр газу мав би подешевшати на 17 копійок, а для жителів Миколаєва – подорожчати на 1,07 грн/куб. м. Експерти припускають, що найбільше це вдарить по споживачах в приватному секторі, які опалюють будинки газом, так як витрати на опалення в морози навіть відносно невеликого будинку (до 100 кв. м) піде на 300-350 грн більше. А для жителів багатоповерхівок, обладнаних газовими плитами, навпаки, абонплата виявиться набагато менше.

Як повідомлялося раніше, в листопаді на українців чекають нові тарифи на газ, нові правила дорожнього руху і новий курс долара.

Джерело: Народна Правда