Українцям не платитимуть пенсію: до чого призведе скасування ЄСВ

Солідарна система - потенційний банкрут

Українцям не платитимуть пенсію: до чого призведе скасування ЄСВ
Автор Романова Марі в Економічна правда/Новини

Не так давно міністр економічного розвитку Тимофій Милованов озвучив ідею про скасування в Україні єдиного соціального внеску. Українці розцінили це як попередження про те, що разом з ЄСВ будуть скасовані і пенсії (основна частина ЄСВ йде як внесок працюючих людей в Пенсійний фонд).

У питанні, чи означає скасування ЄСВ скасування пенсій, розбиралося видання “Сегодня“, передає НАРОДНА ПРАВДА.

Loading...

Автор матеріалу зазначає, що соціальне страхування у тому чи іншому вигляді існує в усіх країнах. Але саме пенсійне страхування та пенсії – не скрізь. Насамперед мова йде про слабо розвинені держави: Танзанія, Афганістан, Нігерія. В Гамбії, Таїланді, Пакистані, Індії, Китаї пенсії отримують менше 10% населення. Проте в цьому списку є і далеко не “слаборозвинуті” країни – Грузія.

У статті йдеться, що люди похилого віку в Грузії отримують гроші по досягненні пенсійного віку, але це не пенсії (в сенсі, не повернення страхових виплат), а соціальна допомога від держави. Система накопичувальних пенсій (тобто пенсійних відрахувань) була введена тільки в цьому році. Солідарна страхова система не працювала, і при Кахі Бендукідзе скасували аналог українського ЄСВ та виплату пенсій.

Стосовно України, то, як зазначають експерти, солідарна пенсійна система працювати не може.

“Можливо, і Україні доведеться йти по грузинській моделі, тому що Пенсійний фонд вічно дефіцитний, а ЄСВ і податок на доходи фізичних осіб, які в сумі становлять 41,5% зарплат, – це суттєва причина тінізації економіки … Зараз в Україні розглядається можливість істотно зменшити оподаткування зарплат. Наприклад, перестати брати ЄСВ і платити пенсію з бюджету. А замість ЄСВ підняти податки, які складніше сховати. Наприклад, можна підняти податок на додану вартість, який складно сховати, оскільки існують автоматизовані системи збору ПДВ. Сьогодні він складає 20%, а можна його підняти, умовно кажучи, до 23%. У цьому випадку ЄСВ буде не дуже-то і потрібно”, – розповідає економічний експерт, президент інвестиційної групи “Універ” Тарас Козак.

Аналогічної точки зору дотримується і економічний експерт Олексій Кущ:

“Солідарна система – потенційний банкрут. Це підтверджують постійно зростаючі трансферти з держбюджету на покриття дефіциту ПФУ. На наступний рік вони складуть понад 170 млрд грн. Тому є така ідея – почати виплачувати пенсії безпосередньо з бюджету. Таким чином ми, по-перше, будемо економити на адмініструванні ПФУ, а по-друге, сама система стане простіше. Єдине – тоді ці виплати вже не можна буде назвати пенсіями. Це правильніше буде назвати мінімальною соціальною виплатою”.

Він також додав, що в Україні можна ввести триярусне пенсійне забезпечення: нижній ярус – мінімальна державна соціальна виплата, другий ярус – недержавний рівень, який буде фінансуватися також за рахунок обов’язкових пенсійних відрахувань, третій – добровільне недержавне пенсійне страхування.

Раніше Андрій Рева (міністр соцполітики з 2016 по 2019 роки) заявив, що скасування єдиного соціального внеску знищить пенсійну систему в країні, а це в свою чергу призведе до припинення соціальних виплат і пенсій.

Хочете читати новини в іншому форматі?
Підписуйтесь на телеграм-канал НАРОДНА ПРАВДА
Підписатись можна ТУТ
Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...