Чому в Україні не зможуть скасувати призов до армії: експерт пояснив

Думки експертів з цього приводу розійшлися

Чому в Україні не зможуть скасувати призов до армії: експерт пояснив
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

Нещодавно українська влада вкотре заявила про можливість скасування призову до війська. Як наголосили в  Міноборони, це відбудеться не скоро, однак відміну обов’язкового призову до армії поставив собі за мету  глава відомства Андрій Загороднюк.

Як передає НАРОДНА ПРАВДА, про  вірогідність переходу Збройних сил України на контрактну основу йдеться в матеріалі OBOZREVATEL.

Loading...

Міністр оборони Андрій Загороднюк пояснив, що хоча скасування призову не відбудеться найближчим часом, все ж Україна впевнено рухається до створення професійної армії.

“Це моя персональна мета. Це не буде скоро, це не буде протягом року, але це моя персональна мета – скасувати призов. І це позиція держави взагалі, що ми рухаємось до професійної армії згідно зі стандартами НАТО, яка підготовлена, оснащена. І головне – що кожен військовослужбовець повинен знати своє місце, у нього має бути чітка військова кар’єра і захищені права. Так, щоб ми могли конкурувати при відборі за кращих людей”, – заявив Загороднюк.

Міністр оборони вже не вперше говорить про такі плани, в кінці вересня чиновник повідомляв, що в Міністерстві відбувається перегляд структури ЗС, і після того, як буде проведений повний огляд, можна буде говорити про строки.

Народна депутатка України Ірина Верещук упевнена, що Україна має переходити на стандарти НАТО та створювати професійну контрактну армію, та це не відбудеться ні цього року, ні навіть наступного.

“Ми маємо стратегічну мету – перехід на професійну армію за стандартами НАТО, а отже, якщо ми ставимо собі таку мету, ми маємо до неї прагнути. Якщо щиро, то я маю професійну військову освіту і розумію, чим відрізняється професійна армія від армії, створеної за радянськими лекалами. Тому я підтримую позицію переходу на контрактну армію за стандартами НАТО. Вже багато років обговорюється, що є ефективнішим на сьогодні на полі бою. Я вважаю, що професіоналізація має бути тим стандартом, до якого нам треба прагнути”, – заявила Верещук.

За оптимістичними прогнозами на реформу української армії та здатність військових виконувати завдання за новими статутами та підходами можуть піти роки, а не десятки років, навіть за умови російської агресії на території України. Таку думку висловив заступник головного редактора журналу Ukrainian Defense Review Антон Міхненко. Він упевнений, що країна має рухатися у бік професійної армії, де буде переважна більшість контрактників із досвідом виконання бойових завдань, зокрема і в зоні ООС.

Та поряд з цим військовий комісар Київського міського військового комісаріату полковник Сергій Клявлін зазначив, що повідомлення про скасування строкової військової служби найближчим часом негативно впливають на молодь.

“Якщо ми візьмемо інтернет-ресурси, то такі заголовки, як “Названа дата відміни призову на строкову військову службу”, дуже діють на молодь, і вони думають, що призов скоро відмінять, тому вважають, що краще десь заховатися і не піти у військовий комісаріат”, – повідомив комісар.

Колишній спікер Генштабу ЗСУ Владислав Селезньов пояснив своє бачення необхідності збереження обов’язкового призову до лав ЗСУ.

“Строкова служба – це підготовка та навчання мобілізаційного персоналу, у результаті якої солдат отримує відповідні військові навички для підготовки відповідних підрозділів територіальної оборони. Вона потрібна для того, щоб у разі мобілізації, військовий строкової служби зміг поповнити ЗСУ та виконувати свої бойові завдання”, – говорить він.

“Але ми маємо пам’ятати, що участь у військових діях на передовій у першу чергу беруть військовослужбовці контрактної служби. Військовослужбовці строкової служби не призиваються до районів проведення реальних бойових дій”, – зазначив Селезньов.

Підсумовуючи, Селезньов говорить, що наразі говорити про відмову від призову не можна: “Плани пана міністра у перспективі відмінити призов на військову строкову службу – це з розряду мрій, які на сьогоднішній день нездійсненні. Адже, поки буде продовжуватися агресія РФ проти нашої країни, до того часу призов буде необхідним”.

Як відомо, скасування військового призову в України вже мало місце у жовтні 2014 року. Тодішній президент Віктор Янукович своїм указом постановив не здійснювати з 2014 року призов до Збройних сил України та інших військових формувань, крім внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України.

Вже через півтора місяці на Майдані у Києві та по всій Україні розпочалися масові протести, які отримали назву “Революція гідності”. В кінці лютого 2014 року, Росія відправила свої війська у Крим та анексувала український півострів, а у квітні розв’язала війну на Донбасі.

З 1 травня 2014 року на той час в.о. президента України Олександр Турчинов повернув обов’язковий призов до ЗС.

Відтоді заяви про можливу відміну строкової служби лунали і від попередньої влади. Та підсумовуючи думки політиків та військових експертів, ще в найближчі декілька років військкомати продовжуватимуть надсилати молодикам “листи щастя” з вимогою з’явитися до призовного пункту.

Нагадаємо, в Україні з жовтня по грудень буде проходити призов на строкову військову службу. Юрист Практики управління конфліктами АТ “Юскутум” Семен Астапов звернув увагу на основні моменти, які треба знати українцям.

Джерело: Народна Правда
загрузка...