Пожежа в Одесі завдала непоправної шкоди науці: археологи втратили унікальні колекції

Пожежа сталася 4 грудня: загинули 16 людей, 30 - постраждали

Пожежа в Одесі завдала непоправної шкоди науці: археологи втратили унікальні колекції
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

Пожежа на Троїцькій в Одесі обірвала 16 людських життів, знищила пам’ятник архітектури (прибутковий будинок Асвадурова, 1914 рік) і завдала непоправної шкоди науці.

НАРОДНА ПРАВДА нагадує, що крім коледжу економіки і права, в будівлі розміщувалися інститут морської біології НАН України та одеський відділ інституту археології НАН.

При пожежі загинули директор інституту морської біології Борис Александров і його колега Галина Іванович, вогонь знищив колекції і документи. Археологам пощастило набагато більше, загиблих співробітників немає. При цьому згоріли безцінні, з точки зору науки, матеріали.

Думская пише, що археологи напередодні пожежі провели підсумкове засідання: здали звіти, закрили рік і пішли у відпустку.

Колишній співробітник одеського відділу інституту археології НАН розповів виданню, що установа перебувала у закутку, куди дуже важко було дістатися:

“Там був справжній лабіринт коридорів, єдиний ліфт і сходи, до яких не так просто добратися. Впевнений, що якби в день пожежі там перебували люди, то всі б загинули».

Пожежа в Одесі завдала непоправної шкоди науці: археологи втратили унікальні колекції

На щастя, ніхто з відділу не постраждав, але ось безцінні експонати знищені.

Колишня завідувачка відділом Тетяна Самойлова зазначила, що на Троїцькій, залишалася і зараз, по всій видимості, знищена вогнем величезна колекція палеозоологічних матеріалів.

«Ці кістки тварин були знайдені при розкопках комплексу пам’яток національного значення в сучасному Білгороді-Дністровському. Мова йде про античну Тіру і середньовічний Бєлгород. З ними працював палеозоолог і приводив колекцію в порядок, щоб потім передати на зберігання в Одеський археологічний музей. Ця колекція загинула. Крім того, загинув увесь архів відділу».

Видання зазначає, що в приміщеннях відділу та підвалі будинку Асвадурова зберігалася не тільки палеозоологічна колекція, але й інші знахідки, зроблені в різних місцях. Директор Одеського археологічного музею Бруяко Ігор стверджує, що значну частину цього багатства, зокрема тірську кераміку, буквально за кілька днів до пожежі передали до фондів музею.

Пожежа в Одесі завдала непоправної шкоди науці: археологи втратили унікальні колекції

Тетяна Самойлова, яка залишила посаду керівника відділу два роки, також розповіла, що єдине приміщення в будинку Асвадурова, де працювала пожежна сигналізація, були кімнати відділу археології:

«Може бути, за два роки там щось змінилося, але судячи по підсумку, ні, — говорить вчений. — Комісія ходила по всьому будинку, і наказано було всім структурам зробити пожежну сигналізацію, включаючи коледж. До мене прийшли і сказали: треба встановити. З мене нічого не вимагали, ні на що не натякали. Мені був дан припис установити сигналізацію — я замовила проект, встановила її, а потім кожен рік вона обслуговувалася».

Як повідомлялося раніше, депутати Одеської обласної ради проголосували за виділення матеріальної допомоги постраждалим при пожежі на Троїцькій. Всього було виділено 2 мільйони 860 тисяч гривень.

Джерело: Народна Правда