Пожежа на Троїцькій в Одесі обірвала 16 людських життів, знищила пам’ятник архітектури (прибутковий будинок Асвадурова, 1914 рік) і завдала непоправної шкоди науці.
НАРОДНА ПРАВДА нагадує, що крім коледжу економіки і права, в будівлі розміщувалися інститут морської біології НАН України та одеський відділ інституту археології НАН.
При пожежі загинули директор інституту морської біології Борис Александров і його колега Галина Іванович, вогонь знищив колекції і документи. Археологам пощастило набагато більше, загиблих співробітників немає. При цьому згоріли безцінні, з точки зору науки, матеріали.
Думская пише, що археологи напередодні пожежі провели підсумкове засідання: здали звіти, закрили рік і пішли у відпустку.
Колишній співробітник одеського відділу інституту археології НАН розповів виданню, що установа перебувала у закутку, куди дуже важко було дістатися:
“Там був справжній лабіринт коридорів, єдиний ліфт і сходи, до яких не так просто добратися. Впевнений, що якби в день пожежі там перебували люди, то всі б загинули».
На щастя, ніхто з відділу не постраждав, але ось безцінні експонати знищені.
Колишня завідувачка відділом Тетяна Самойлова зазначила, що на Троїцькій, залишалася і зараз, по всій видимості, знищена вогнем величезна колекція палеозоологічних матеріалів.
«Ці кістки тварин були знайдені при розкопках комплексу пам’яток національного значення в сучасному Білгороді-Дністровському. Мова йде про античну Тіру і середньовічний Бєлгород. З ними працював палеозоолог і приводив колекцію в порядок, щоб потім передати на зберігання в Одеський археологічний музей. Ця колекція загинула. Крім того, загинув увесь архів відділу».
Видання зазначає, що в приміщеннях відділу та підвалі будинку Асвадурова зберігалася не тільки палеозоологічна колекція, але й інші знахідки, зроблені в різних місцях. Директор Одеського археологічного музею Бруяко Ігор стверджує, що значну частину цього багатства, зокрема тірську кераміку, буквально за кілька днів до пожежі передали до фондів музею.
Тетяна Самойлова, яка залишила посаду керівника відділу два роки, також розповіла, що єдине приміщення в будинку Асвадурова, де працювала пожежна сигналізація, були кімнати відділу археології:
«Може бути, за два роки там щось змінилося, але судячи по підсумку, ні, — говорить вчений. — Комісія ходила по всьому будинку, і наказано було всім структурам зробити пожежну сигналізацію, включаючи коледж. До мене прийшли і сказали: треба встановити. З мене нічого не вимагали, ні на що не натякали. Мені був дан припис установити сигналізацію — я замовила проект, встановила її, а потім кожен рік вона обслуговувалася».
Як повідомлялося раніше, депутати Одеської обласної ради проголосували за виділення матеріальної допомоги постраждалим при пожежі на Троїцькій. Всього було виділено 2 мільйони 860 тисяч гривень.