Чому долар падає, а ціни ростуть: експерти пояснили

Урядовці переконані, що зниження цін варто чекати через 6-12 місяців

Чому долар падає, а ціни ростуть: експерти пояснили
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

В Україні вже кілька місяців курс долара і євро постійно падає, однак це ніяк не позначається на очікуваному багатьма українцями зниженні цін на продукти харчування і товари широкого споживання. Більш того, деякі продукти тільки дорожчають.

Як передає НАРОДНА ПРАВДА, про це пише видання “ФАКТИ“.

Loading...

«Зниження цін після падіння курсу долара може займати до 12 місяців»

«Згідно з нашим моніторингом, за листопад 2019 року соціальний продуктовий кошик подешевшав на 0,1%, з 1306,1 грн на початку місяця до 1304,4 грн – в кінці, – повідомив в Facebook генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко . – А за даними Державної служби статистики, ціни, навпаки, виросли на 0,1%. За нашими розрахунками, в листопаді найбільше знизилися ціни на яблука (2,9%), цукор (2,3%) і куряче філе (1,8%). При цьому за листопад найсильніше подорожчали яйця (2,2%), молоко (2%) і пшеничний батон (1,4%) ».

Однак, якщо порівняти продуктові ціни з торішніми, коли долар коштував 27,8 грн, тобто був дорожче більш ніж на 4 гривні, ніж зараз, то виходить, що ціни на продукти зросли досить істотно. Зокрема, за останніми даними Державної служби статистики України, гречана крупа за останній рік, тобто з грудня 2018 по листопад 2019 року, подорожчала найбільше – на 63,8%, досягнувши позначки 27,24 грн за кілограм. За цей період також піднялася вартість пшона – на 18%, до 27,29 грн за кіло – і ячмінної крупи – на 0,4%, до 11,59 грн за кіло.

Ціна хліба пшеничного з борошна вищого сорту в листопаді 2019 року в середньому по країні становила 23,77 грн за кілограм, що на 10,6% більше, ніж роком раніше. Хліб пшеничний першого сорту подорожчав на 13,5%, до 19,55 грн за кілограм, хліб житній та житньо-пшеничний подорожчав на 15,1%, до 20,69 грн за кілограм, а батон виріс в ціні на 11,8% , до 13,82 грн за півкіло. Це при тому, що борошно пшеничне з листопада минулого року додало в ціні всього 0,4% і зараз продається в середньому по 11,28 грн за кілограм.

То що ж відбувається на українському ринку і чому продукти дорожчають або особливо не дешевшають, в той час як курс національної валюти вже кілька місяців постійно зміцнюється? Думки чиновників і експертів розійшлися.

Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук був змушений визнати, що, незважаючи на тривале зниження курсу долара по відношенню до гривні, ціни точно такими ж темпами спадати не поспішають.

«Є проблема: при зниженні курсу ціни зменшуються не настільки ж стрімко, – визнав Олексій Гончарук. – З цим потрібно працювати. Не всі події впливають за принципом “з сьогодні на завтра”. Таке явище, як посилення гривні, впливає поступово. Ціни або ростуть повільніше, або навіть знижуються по окремих позиціях. Але вони повинні падати швидше. І це робота Антимонопольного комітету ».

У профільному міністерстві також запропонували українцям почекати зниження цін … ще кілька місяців.

«Певні ціни ростуть, певні падають, і ці зміни залежать від багатьох речей, – прокоментував ситуацію міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України Тимофій Милованов. – Якщо говорити про продукти харчування, то в першу чергу вони залежать від врожаю. На ті продукти, які імпортуються або експортуються, курс валюти впливає. Але досить часто це займає певний період часу.

Зниження цін після падіння курсу долара може займати до 12 місяців. І цей процес в першу чергу пов’язаний з тим, що закупівлі проводять попередньо, ціни фіксують наперед, а фінансові плани підприємств розробляються відразу на наступний рік.

Ми можемо зараз відчувати певне попереднє підвищення курсу, а поточне зменшення курсу відчуємо навесні. Але в цілому інфляція сповільнюється. Вона буде на рівні 6-7% зараз, а в подальшому – ще менше. Але якщо інфляція і сповільнюється, то це не означає, що ціни не ростуть “, – підсумував Милованов.

«Наші торговельні мережі заробляють на максимальній націнці, а не на оборотах товару»

Однак у експертів є інша думка.

«Зміцнення гривні і невелике, але все ж зростання цін викликають подив у споживачів, особливо коли йдеться про чистий імпорт, наприклад, пального. Хоча в даному сегменті зростання вже немає, проте і істотного здешевлення теж, – розповів фінансовий аналітик, експерт інституту GROWFORD Олексій Кущ. – А тим часом гривня зміцнилася вже на 13%, а світові ціни на нафту майже не змінюються.

Причина цього цінового парадоксу криється в цілому комплексі причин. Основна – це маржинальний тип нашої торгівлі. В умовах, коли населення має обмежену платоспроможність, торгові мережі заробляють на максимальній торговельній націнкі, а не на оборотах товару з мінімальною націнкою, як це відбувається в розвинених країнах. Простими словами, українці не стануть купувати на 10% більше, якщо знизити ціну на ті ж 10%.

Причина друга – особливий характер наших ринків, коли сектор торгівлі поділений між кількома великими операторами. Похідна від цієї причина – анемічного Антимонопольного комітету, який практично не контролює необґрунтоване зростання цін.

Але є і концептуальний фактор. Як показує теорія торгівлі, є групи торговельних і неторговельних товарів. У розвинених країнах перші коштують дорожче, а другі – дешевше. У країнах, що розвиваються станах, в тому числі і в Україні, все навпаки. Саме тому домашні продукти, умовно кажучи, товари у бабусь, у нас дешевше, ніж в Європі, а деякі масові споживчі товари – навпаки, дорожче.

Пов’язано це з неефективними митними та адміністративними процедурами. Також існує фактор курсових очікувань. Торговий бізнес не бачить причин для довгострокового зміцнення гривні і закладає в прогноз занижений курс національної валюти. В такому форматі зміцнення гривні – лише привід заробити надприбуток “, – вважає Кущ.

Нагадаємо, міністр економіки, торгівлі і сільського господарства України Тимофій Милованов повідомив, що падіння долара може позначитися на цінах тільки через рік — до весни 2020 року.

Як повідомлялося раніше, експерти вважають, що зміцнення гривні може дозволити знизити частину цін. Подешевшати можуть ті товари, вартість на яку закріплена у доларах — нерухомість, імпортна продукція і навіть бензин.

До слова, кандидат економічних наук Олександр Хмелевський вважає, що в наступному році  курс долара може різко піти вгору – при негативному сценарії аж до 50 гривень за долар. До цього може призвести дефіцит торговельного балансу у понад 11 мільярдів доларів. Також експерт прогнозує відтік інвестицій з України.

Джерело: Народна Правда
загрузка...