День святої Великомучениці Варвари: що не можна робити в цей день

Свята вважається покровителькою військових, шахтарів, ремісників, моряків, торговців і мандрівників. А також вважається, що Варвара допомагає вийти заміж

День святої Великомучениці Варвари: що не можна робити в цей день
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

17 грудня православні відначають день святої Великомучениці Варвари. З цією датою в українців пов’язано багато традицій, прикмет і вірувань.

Про це повідомляє НАРОДНА ПРАВДА.

Loading...

Свята Великомучениця Варвара прийняла мученицьку смерть за християнську віру 306 року за царювання імператора Максиміана.

День святої Варвари: історія

Варвара народилася в Стародавньому Єгипті, в місті Іліополь (зараз Сирія) в кінці III століття в родині язичників. Після смерті дружини батько Варвари збудував замок, де ув’язнив свою дочку, щоб вона не змогла спілкуватися з християнами.

Чоловік планував видати доньку заміж, але Варвара, яка, перебуваючи в ув’язненні, милувалася світом з вікна, сказала, що не бажає вступати в шлюб, а хоче пізнати світ. Тоді батько дозволив дівчині спілкуватися з подругами, сподіваючись, що вони напоумлять її вийти заміж.

Одного разу, коли батько перебував у подорожі, Варвара познайомилася з християнками, які розповіли їй про Бога. Дівчина незабаром прийняла хрещення, вирішивши присвятити своє життя Ісусу Христу.

Дізнавшись про це, батько Варвари вирішив убити дочку, але вона сховалася в горах. Він все ж знайшов дівчину і віддав її під суд правителю міста, який намагався схилити Варвару відректися від її віри.

День святої Великомучениці Варвари: що не можна робити в цей день

Але воля дівчини була непохитною. Варвара була кинута до темниці, де її піддали тортурам. Однак вранці на її тілі не було й сліду від них – вночі їй явився Господь і зцілив від усіх ран.

Мучениця Варвара в результаті так і не зреклася християнства, і батько власноруч обезголовив її. Того ж дня чоловік був вщент спалений блискавкою.

Після хрещення Русі великомучениця Варвара стала однією з відомих шанованих святих. Мощі її в 6-му столітті були привезені до Константинополя, а в 8-му – дружиною російського князя Михайла Ізяславича, княжною Варварою, – до Києва. Вони по сей день знаходяться в соборі святого Володимира.

День святої Варвари: традиції

Свята великомучениця Варвара вважається покровителькою військових, шахтарів, ремісників, моряків, торговців і мандрівників. Крім того, вважається, що свята допомагає вийти заміж. Перед іконою Святої Варвари просять про жіноче щастя, про вдале і швидке заміжжя, про вагітність, про захист від раптової смерті без покаяння, про зцілення від хвороб, про здоров’я дитини.

Крім того, в день Варвари служать панахиди за померлими.

У слов’ян День Варвари прийнято святкувати лише жінкам. Свято пов’язане з Савою (18 грудня) і Миколою (19 грудня) – втрьох вони утворюють цілий ритуальний комплекс.

День святої Великомучениці Варвари: що не можна робити в цей день

У День Варвари традиційно освячують воду. Раніше було прийнято йти до ополонки за водою добре одягненими і причесаними, вітатися і розмовляти з нею, як з живою. Потім на цій воді варили ритуальну кашу, залишаючи на ніч у котлі. А по застиглій скоринці судили про благополуччя в родині і врожайність наступного року.

Дівчата в День святої Варвари влаштовують ворожіння на варениках: начинка з цукру обіцяла солодке життя; монетка означала прибуток і матеріальне благополуччя; кріп – міцне здоров’я; біла нитка – далеку подорож, чорна – коротку дорогу; кільце – весілля; борошно – невдачі.

Прикмети в День Варвари

– Напередодні дня Варвари багато зірок на небі – чекай холодів, небо тьмяне і похмуре – тепла.

– Якщо захід яскравий і насичений, то погода буде сонячна і ясна.

– Тепла погода в день святої Варвари обіцяла хороший урожай льону.

– Якщо на вулиці сильний мороз, то він ще довго протримається.

День святої Великомучениці Варвари: що не можна робити в цей день

День Варвари: що не можна робити

У День святої Варвари не можна прати, білити, місити глину – це вважається гріхом. Також не можна прясти і займатися домашніми справами.

У той же час дозволяється вишивати, оскільки, за легендою, свята була вмілою рукодільницею і вишила ризи самому Ісусові.

Нагадаємо, 9 грудня за народним календарем був Єгорій Зимовий або Юрій Холодний — це свято присвячений річниці освячення храму великомученика Георгія Побідоносця в Києві.

До слова, 22 грудня, в день зимового сонцестояння, православні відзначають День святої Анни,  а 13 грудня у православних День Апостола Андрія Первозванного, одного з дванадцяти апостолів.

Джерело: Народна Правда