Україна підписала газовий договір з Росією: всі подробиці

"Газпром" виплатить "Нафтогазу" 2,9 млрд доларів до кінця року

Україна підписала газовий договір з Росією: всі подробиці
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

19 грудня в Берліні Україна і Росія підписали протокол домовленостей про продовження транзиту газу через українську територію і врегулювання взаємних вимог між “Нафтогазом” і “Газпромом”.

Як повідомляє НАРОДНА ПРАВДА із посиланням на РБК-Україна, подробиці узгодженого протоколу озвучили на брифінгу в Офісі президента.

21 грудня під час брифінгу міністр енергетики та захисту навколишнього середовища України Олексій Оржель і виконавчий директор НАК “Нафтогаз України” Юрій Вітренко розповіли про основні положення підписаних пакетних угод.

“Газпром” виплатить “Нафтогазу” 2,9 млрд доларів до кінця року за рішенням Стокгольмського арбітражу. При цьому взаємні позови “Нафтогазу” і “Газпрому” будуть врегульовані найближчим часом;
контракт на транспортування газу повинен бути укладений до кінця року;
термін дії нового договору – 5 років, з умовою продовження ще на 10 років;
мінімальний обсяг транзиту складе в 2020 році – 65 млрд куб. м газу, в 2021-2024 рр – 40 млрд куб. м;
тарифи на транзит газу з часом будуть зростати, остаточні ставки буде визначати регулятор.

Підписання протоколу також підтвердили і в Єврокомісії. За словами віце-президента Мароша Шефчовича, угода є вигідною для кожної зі сторін.

Згідно з досягнутою в Мінську домовленністю, російська сторона виплатить Україні близько 3 млрд доларів за рішенням Стокгольмського арбітражу до кінця 2019 року (компенсація за недопоставлений обсяг транзитного газу). При цьому, вся сума боргу буде виплачена грошима, а не в газовому еквіваленті, як обговорювалося раніше.

Виконавчий директор НАК “Нафтогаз України” Юрій Вітренко також заявив, що до 29 грудня 2019 буде підписана угода про врегулювання поточних суперечок з “Газпромом” (відгук позовів на 12 млрд доларів і на 1,33 куб. м газу).

Термін дії нового договору на транспортування газу складе 5 років з можливістю пролонгації ще на 10 років до 2034 року.

Документ має бути підписаний між українськими компаніями “Оператор ГТС”, “Нафтогаз” і “Газпромом” до 29 грудня і набере чинності з 1 січня 2020 року.

У перший рік обсяг транзиту газу в Європу через українську газотранспортну систему складе 65 млрд куб. м, а в наступні 4 роки – 40 млрд куб. м.

Міністр енергетики та захисту навколишнього середовища Олександр Оржель підкреслив, що тариф на транспортування газу з часом буде підвищуватися. Однак він не назвав ставку транзиту, яка буде діяти з 1 січня 2020 року.

У пакетних угодах від 20 грудня немає положення про прямі поставки російського газу в Україну. Даний пункт був виключений з протоколу.

Як заявив Оржель, “потенційно поставки можуть здійснюватися тільки на базі ціни європейського хабу”.

У протоколі зазначено, що сторони можуть розглянути можливість поставок газу в Україну з урахуванням принципу формування ціни на базі ціни NCG (європейського хабу), за умови виконання в повному обсязі всіх пакетних домовленостей.

Пізніше Україна оприлюднила протокол зустрічі представників Європейського Союзу, України та Російської Федерації, а також компаній цих країн, яка відбулася у Берліні і Мінську 19 і 20 грудня. Протокол оприлюднений на Урядовому порталі.

Протокол, складений російською мовою, підписали:

від ЄС – віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович,
від України – помічник президента України Андрій Єрмак, віце-прем’єр-міністр України з питань європейської і євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба і міністр енергетики та захисту навколишнього середовища України Олексій Оржель,
від РФ – віце-прем’єр Дмитро Козак і міністр енергетики Олександр Новак.
Також протокол підписали глава “Газпрому” Олексій Міллер, виконавчий директор “Нафтогазу” Юрій Вітренко і керівник “Оператора ГТС України” Сергій Макогон.

Протокол містить пакетні домовленості, які включають продовження транзиту газу протягом п’яти років, а також врегулювання судових претензій між сторонами.

Зокрема, “Газпром” виплатить “Натфтогазу” до 29 грудня 2019 року біля 2,9 млрд доларів за рішенням Стокгольмського арбітражу. При цьому протокол передбачає скасування всіх арбітражних і судових позовів один проти одного, за якими не прийнято остаточних рішень, в т.ч. позови “Нафтогазу” на 12,2 млрд доларів і на 33 млрд куб. м газу.

Також мирова угода буде передбачати припинення Україною всіх поточних і можливих майбутніх вимог до ПАТ “Газпром”, заснованих на вирішенні Антимонопольного комітету України, включаючи вимоги про сплату штрафу і пені (7,4 млрд доларів).

Згідно з протоколом, “Газпром”, звернеться до ГО “Оператор газотранспортної системи України” для бронювання потужностей ГТС України в наступних обсягах:

2020 г. – 65 млрд куб. м газу;
2021 г. – 40 млрд куб, і газу;
2022 р -40 млрд куб. м газу:
2023 г. – 40 млрд куб. м газу;
2024 г. – 40 млрд куб. м газу;
за умови, що до моменту бронювання НКРЕКП буде встановлено конкурентний тариф, що визнається “Газпромом” і відповідає рівню газотранспортних тарифів, які застосовуються у країнах Західної та Центральної Європи.

Протокол також передбачає можливість продовження транзитного контракту на 2025-2034 роки.

Згідно з документом, Європейська комісія гарантує сертифікацію ТОВ “Оператор газотранспортної системи України” як нового оператора ГГС України відповідно до норм ЄС, в також відповідність законодавству України в сфері регулювання транспортування газу вимогам ЄС.

У протоколі вказується, що сторони повинні виконати всі умови і підписати угоди між компаніями до 29 грудня 2019 року.

Крім того, в документі передбачається можливість покупки Україною російського газу “з урахуванням принципу формування ціни на базі ціни європейського хаба (NGG) за винятком обґрунтованої знижки з урахуванням обсягу таких поставок”.

Нагадаємо, в четвер, 19 грудня, в результаті 7-годинних переговорів у Німеччині Україна та Росія досягли принципової згоди про новий контракт щодо транзиту російського газу територією України.

Джерело: Народна Правда