Звільняти почнуть без причини: що готує новий Трудовий кодекс для українців

Звільнитись стане простіше: відпрацювання не потрібні, а заяву можна відправити роботодавцеві на електронку.

Звільняти почнуть без причини: що готує новий Трудовий кодекс для українців
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

Звільняти і звільнятися може стати простішим. У разі внесення змін до Трудового кодексу роботодавцю для цього не потрібно буде нічого, крім бажання, а співробітники зможуть не відпрацьовувати два тижні.

Loading...

Витяги з підготовлюваного законопроєкту опублікував на своїй сторінці в Facebook міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України Тимофій Милованов, передає НАРОДНА ПРАВДА.

 • Якщо співробітник захоче звільнитися – йому просто потрібно повідомити про це за два тижні (можна навіть на електронну пошту);
 • Відмова звільняти буде вважатися порушенням Трудового кодексу;
 • Якщо роботодавець порушить трудовий договір, працівник може звільнитися коли завгодно й отримати компенсацію в розмірі 50 середньоденних зарплат;
 • Звільнити теж можуть без причини – попереджати повинні заздалегідь, а в разі, якщо роблять це терміново, повинні заплатити компенсацію;
 • Якщо співробітник за 180 днів більше двох разів порушив трудовий договір, його можуть звільнити без попередження.

Звільнитись стане простіше: відпрацювання не потрібні, заяву можна слати на електронку

Тепер працівник може звільнитися за своєю ініціативою в будь-який момент, єдине – треба попередити про це роботодавця за два тижні. Фактично, цей процес замінить двотижневе відпрацювання. Однак, у цьому моменті можуть бути корективи, які повинні відзначатися в трудовому договорі:

 • перелік поважних причин, через які він може звільнитися без такого попередження;
 • інші терміни попередження про звільнення (роботодавець може скоротити або, навпаки, збільшити цей період)

При цьому, якщо роботодавець відмовиться підписувати заяву співробітника, то він порушить трудове законодавство у грубій формі. Крім того, роботодавець не має права за допомогою цькування примушувати співробітника написати заяву “за власним”. До слова, попередити про намір звільнитися тепер можна буде не тільки в письмовому вигляді, але й електронкою, якщо це прописано в трудовому договорі.

Якщо ж роботодавець порушив умови трудового договору, то звільнитися буде простіше. У такому випадку співробітник може написати заяву на будь-яку дату, яка йому зручна і вказати факти порушень із боку роботодавця. Якщо ж той відмовиться підписувати заяву, то співробітник може розірвати трудовий договір в односторонньому порядку – для цього йому досить буде надіслати роботодавцю листа про те, що він вручив заяву.

До речі, якщо роботодавець таки підпише цю заяву, то буде зобов’язаний виплатити компенсацію, прописану в трудовому договорі, але не менше 50 середньоденних зарплат.

Тепер роботодавець може звільнити співробітника за власним бажанням і без пояснень, але попередити про це зобов’язаний заздалегідь:

 • за 15 днів, якщо людина працює менше півроку;
 • за 30 днів, якщо від півроку до п’яти років;
 • за 60 днів, якщо від п’яти до десяти років;
 • за 90 днів, якщо більш десяти років.

Також співробітник і роботодавець можуть домовитися про скорочення цих термінів, але за гроші – кожен день скорочення обійдеться в одну середньоденну зарплату. Але і тут є нюанс – начальник може за своєю ініціативою скоротити цей термін, але платити повинен буде в два рази більше. Тобто, якщо ви працюєте 5 років і вам сказали, що з завтрашнього дня ви звільнені, то вам зобов’язані виплатити зарплату за 120 днів.

До речі, якщо співробітник відмовиться підписувати додаткову угоду, що дозволяє розірвати трудовий договір у такий спосіб, то його можуть звільнити в односторонньому порядку – просто повідомити листом. Звісно, після цього можна буде оскаржити в суді.

Також роботодавець може звільнити співробітника без попередження, якщо той за останні 180 днів порушив трудовий договір більше, ніж два рази. Тут те ж саме: при відмові підписувати його просто повідомлять про звільнення і далі він може звернутися до суду.

Нагадаємо, що до кінця 2019 року українцям обіцяли представити проект нового Трудового кодексу, тому що нинішні закони вже морально застаріли.

Джерело: Народна Правда
загрузка...