Вибори по інтернету: у ЦВК розповіли, як будуть голосувати в Україні

Голосування в смартфоні відкладається

Вибори по інтернету: у ЦВК розповіли, як будуть голосувати в Україні
Автор Желізняк Олександр в Новини/Політична правда

Голова Центральної виборчої комісії (ЦВК)  Олег Діденко заявив, що найближчі роки в Україні не варто чекати запровадження онлайн-голосування на виборах.

Як передає НАРОДНА ПРАВДА, про це він розповів в інтерв’ю виданню  “Лівий берег”.

За словами Діденка, на даний час в Україні немає технічних можливостей, щоб запроваджувати голосування в інтернеті.

“Якщо говорити саме про інтернет-голосування, на мою суб’єктивну думку, станом на зараз передчасно говорити про запровадження його в Україні. Все-таки в нас поки недостатньо підготовлена технічна база, та й, мабуть, рівень розвитку суспільства ще недостатній, щоб запроваджувати голосування в інтернеті. Так, під час інтернет-голосування неможливо (принаймні я не розумію, як це зробити) забезпечити принцип таємності голосування, щоб виборець нікому не демонстрував свій вибір. А це – міжнародний стандарт виборів.

На сучасному етапі для України було б актуально запровадити онлайн-сервіси на виборах, можна вести мову про застосування технічних засобів для автоматичного опрацювання бюлетенів або машин для голосування, засобів автоматичної ідентифікації виборців на дільницях та запровадження роботи Державного реєстру виборців в онлайн-режимі, введення даних до ІАС “Вибори” на рівні дільничних виборчих комісій”, – сказав Діденко.

Зазначимо, що не так давно міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров заявив про те, що через 5 років українці зможуть голосувати електронно, за допомогою смартфонів і комп’ютерів.

“Я сам собі пообіцяв, і президенту, що ми це зможемо робити на наступних президентських виборах. Це дуже амбітна мета, але я думаю, ми зможемо на наступних президентських виборах так голосувати”, – сказав міністр.

Додамо, що перед Новим роком президент Володимир Зеленський підписав новий виборчий кодекс України, який набере чинності вже 1 січня 2020 року.  Так, одномандатні округи скасовуються, тепер вся Рада буде обиратися за партійними списками, але сама партія визначить тільки першу десятку. Вирішувати, хто увійде в ці списки, будуть самі виборці на дільницях. Йдеться про так звані “відкриті списки”.

Відтак українці голосуватимуть по-новому вже з 2020 року – без мажоритарки і з відкритими виборчими списками.   Головні нововведення нового Виборчого кодексу: Верховна Рада відмовилася від змішаної системи виборів із мажоритаркою, водяться відкриті партійні списки з регіональними округами,  прохідний бар’єр для партій становить 5%, виборець зобов’язаний проголосувати і за партію, і за одного з її кандидатів у регіональному списку, регіональним кандидатам треба зібрати 25% виборчої квоти голосів, щоб потрапити у “прохідну” частину списку.

Джерело: Народна Правда