13 січня в Україні: яке сьогодні свято

Іменини відзначають: Михайло і Петро

13 січня в Україні: яке сьогодні свято
Автор Романова Марі в Новини/Соціальна правда

13 січня – у православних Щедрий вечір (Щедрец), а за народним календарем – Васильєва коляда, Васильєв вечір.

Про це повідомляє НАРОДНА ПРАВДА.

Loading...

Щедрий вечір, Щедрец

У наших предків в ці дні були великі зимові святки або (Великі Велесові святки), які тривали дванадцять днів — з 26 грудня по 6 січня за старим стилем. Святки ділилися на дві шестиденні частини — світлу і темну. Першу частину Святок завершував Щедрий вечір або Щедрец, що доводився на 31 грудня за старим стилем, за новим — це 13 січня.
В цей день влаштовувався великий святковий бенкет, і повсюди лунали щедрівки. Серед щедрого святкового частування неодмінно знаходилося місце для страв зі свинини. Наші предки вважали, що страви зі свинини символізують багатий врожай і родючість.

Васильєва коляда, Васильєв вечір

13 січня — напередодні Нового року (за старим стилем), або Васильєва дня, коли за церковним календарем вшановують святителя Василія Кесарійського — богослова, який жив у 4 столітті в Каппадокії. Саме йому приписують винахід іконостасу, а також авторство багатьох проповідей.

Вечір напередодні Нового року називався щедрим. Господині готували багато їжі — з тим, щоб вистачило пригостити всіх знайомих і сусідів, що зайшли в гості. Існувало повір’я, що багатий стіл забезпечить господареві добробут на весь рік. Особливою популярністю користувалися страви зі свинини.

Цей день вважався самим для ворожінь. Люди вірили, що те, що нагадают на Василя, обов’язково збудеться. Найчастіше саме сьогодні дівчата ворожили на майбутнього нареченого. Віруючі відправлялися в церкву, щоб помолитися Святому Василю, а потім збиралися сім’ями на щедрим столом.

Прикмети на 13 січня

Якщо цього дня відлига, то чекай теплого літа.
Якщо іній рясно вкриває всі дерева, буде врожай на зернові.
Якщо сонце високо зійде, увесь рік буде благополучним.
Якщо ніч тиха і ясна, буде щасливий рік.
Якщо падає м’який сніг – на врожай, а коли тепло, то літо буде дощовим.

Нагадаємо, 12 січня церква вшановувала пам’ять християнської святої Анісії Солунской.

Джерело: Народна Правда