Працювати змусять ще більше: що готує українцям новий Трудовий кодекс

Працівника буде набагато легше звільнити і навіть без його згоди

Працювати змусять ще більше: що готує українцям новий Трудовий кодекс
Автор Романова Марі в Економічна правда/Новини

В Україні мають намір прийняти закон “Про працю”, який покликаний замінити застарілий Трудовий кодекс. Серед головних новинок: легалізація фрілансерів, більше днів відпустки, відповідальність за цькування на робочому місці (моббінг). Не обійшлося і без мінусів. Зокрема експерти заявляють, що працівника буде набагато легше звільнити і навіть без його згоди.

Про нововведення йдеться в матеріалі видання Вести, передає НАРОДНА ПРАВДА.

Loading...

Керівник експертно-аналітичного центру сайту по підбору персоналу HH Юлія Дрожжина говорить, що якщо новий Трудовий кодекс приймуть, претенденти будуть відчувати себе менш захищеними.

“Якщо говорити про звільнення за ініціативою роботодавця, то, з одного боку, законодавці передбачили, що роботодавець повинен попередити працівника за певний термін (від 15 до 90 днів, в залежності від терміну роботи) або виплатити матеріальну компенсацію. Але, по-перше, 15 днів — це недостатній термін для того, щоб людина знайшла собі роботу. А по-друге, більше половини співробітників, згідно з нашими опитуваннями, або працюють повністю неофіційно, або отримують зарплату “в конверті”. Відповідно, ця неустойка буде виплачуватись виходячи з офіційної зарплати, яка явно занижена”, — говорить Дрожжина.

Також, на її думку, з нового документа зникли обмеження понаднормової роботи, а це в свою чергу відкриває поле для зловживань з боку роботодавців:

“Ми розуміємо, що у сфері виробництва серед робочого персоналу відчувається кадровий дефіцит. Відповідно, співробітників можуть почати залучати до такої роботи частіше. Так, в законопроекті передбачені надбавки. Але якщо зараз за законом вони встановлені в двократному розмірі, то в новому — за узгодженням, але не менше 20%”.

Видання також перераховує основні зміни для працівників

— Вводяться електронні трудові книжки.

— Збільшено кількість днів мінімального відпустки до 28 (зараз — 24 дні).

— Збільшено максимальний розмір відпустки за власний рахунок — з 15 до 30 календарних днів.

— За понаднормову роботу платитимуть на 20% більше ставки.

— Гнучкий графік в межах 40-годинного робочого тижня і віддалена робота. Право на гнучкий графік роботи надається за погодженням, а умови оплати прописуються в договорі. Також передбачена можливість працювати віддалено особам з інвалідністю та пенсіонерам.

— Щотижневий безперервний відпочинок (вихідні дні) повинен складати не менше 24 годин (зараз 48) протягом кожного семиденного періоду без урахування тривалості щоденного (міжзмінного) відпочинку.

— Попередити про звільнення за 2 тижні до звільнення можна не тільки письмово, але і повідомленням з допомогою “електронних видів зв’язку”.

— Якщо роботодавець затримує зарплату більш ніж на 15 календарних днів, працівнику призначена компенсація у розмірі 0,05% від суми боргу за кожен день затримки.

— Легалізація страйків.

— Випробувальний термін — не більше 3 місяців: 1 місяць — для робітників, до 3 місяців — для фахівців, до 6 місяців — для керівників.

— Кожен з батьків — як мати, так і батько дитини до 3 років, якщо вони працюють за трудовим договором, зобов’язані використовувати відпустку по догляду за дитиною тривалістю не менше одного місяця.

Основні зміни для роботодавців
— Звільнити стане легше. Перелік причин, за яким можна звільнитися “достроково”, визначається не державними нормативами, а трудовим договором.

— Роботодавець має право в односторонньому порядку розірвати трудовий договір за порушення умов, передбачених у ньому. При цьому вводяться різні терміни попередження про майбутнє звільнення: для відпрацьованого менше 6 місяців — за 15 днів, рік і більше — за 30 днів, 5 років і більше — за 60 днів, понад 10 років — за 90 днів.

— Працівника можна звільнити негайно, без його згоди, але сплативши йому подвійну зарплату, наприклад, не за два місяці, а за чотири місяці вперед. Також працівника можна звільнити негайно, якщо він хворіє понад 150 днів на рік або був відсутній на роботі більше 10 днів з невідомих причин або двічі за 180 днів порушив умови договору.

— Скасовано необхідність отримання згоди працівника на його переведення на тимчасову або постійну роботу на тому підприємстві, де він працює або на інше підприємство.

— Забороняється будь-яка дискримінація у сфері трудових відносин (раса, колір шкіри, стать, сексуальна орієнтація тощо) Забороняється упереджене ставлення в сфері праці і мобінг (цькування), неоднакова оплата праці за аналогічну роботу.

— При звільненні роботодавець повинен компенсувати невикористану щорічну відпустку тільки за поточний і попередній робочі роки.

Нагадаємо, міністр економіки України в 1997-1998 роках Віктор Суслов заявляв, що новий Трудовий кодекс – це «революційний» законопроект, який різко обмежує права найманих працівників і різко розширює права роботодавців.

Джерело: Народна Правда
загрузка...