Отримали величезні рахунки за опалення: експерт пояснив, куди звертатися

Пам'ятайте, ніхто не має права не пускати вас до загальнобудинкового лічильника

Отримали величезні рахунки за опалення: експерт пояснив, куди звертатися
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

Рахунки за комунальні послуги, на тепло і гарячу воду в 2020 році знизилися більш ніж на чверть. Перерахунок був проведений у 19 обласних центрах України. Таку заяву напередодні зробив прем’єр-міністр України Олексій Гончарук. Незважаючи на це, деякі українці напередодні отримали платіжки з “космічними” сумами.

Як передає НАРОДНА ПРАВДА з посиланням на Факти, мова йде про мешканців столичної багатоповерхівки, розташованої за адресою: вулиця Олеся Гончара, 14.

Люди скаржаться, що отримали шокуючі платіжки за грудень. Приклад: квартира площею 60 квадратних метрів – у листопаді опалення коштувало 2372 грн, а гаряча вода 516 грн, але в платіжці за грудень плата за опалення становила вже 3038 грн, а за гаряче водопостачання — 929 грн.

Голова Асоціації професійних управителів нерухомістю України, кандидат юридичних наук Андрій Нікончук на прикладі цього будинку пояснив, чому так могло статися і куди потрібно звертатися.

Перше, на що він звертає увагу: ніхто не має права не пускати вас до лічильника – це загальнобудинковий лічильник, рахує теплову енергію, яка є частиною будинку. Вас не можуть не пускати навіть у тому випадку, якщо в будинку не створено ОСББ, і мешканці його не купували. І навіть якщо це власність КП «Київтеплоенерго».

Питання лише в тому, хто із співвласників будинку і як про це просить.

“Поки у пункті 14 Постанови КМУ № 630 від 21.07.2005 року «…показання будинкових засобів обліку знімаються представником виконавця один раз на місяць у присутності постачальника та представника споживачів…». Звертаю увагу на фразу «представника споживачів», тобто цей співвласник повинен представляти споживачів, в даному випадку — інших співвласників, а це можливо, якщо він буде мати відповідні на це повноваження. Де їх взяти? Закон «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» дає відповідь на це питання. Уповноважену особу обирають на загальних зборах під протокол, або ж це управитель будинку. Про голову ОСББ ми не говоримо, само собою зрозуміло, що він має таке право. Якщо є питання щодо об’єктивності нарахувань, то співвласникам-споживачам необхідно звернутися з відповідним письмовим запитом до КП «Київтеплоенерго», – зазначає експерт.

Він також звертає увагу українців на те, що парламент прийняв Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22 червня 2017 року, а Кабмін прийняв нову Постанову № 830 від 21 серпня 2019 року, якими визначено, що «…зняття показів вузлів комерційного обліку щомісяця здійснюється виконавцем комунальної послуги або певним власником (співвласниками) іншою особою, яка здійснює розподіл обсягів комунальної послуги, у присутності споживача або його представника (представника ОСББ, управителя багатоквартирного будинку), якщо інше не передбачено договором».

Ця формула зняття показань запрацює, коли будуть укладені нові договори між мешканцями та постачальниками послуг, передбачені новим Законом «Про житлово-комунальні послуги».

Якщо вас не пускають до лічильника

Никончук каже, що треба подати заяву про те, що КП «Київтеплоенерго» уникає спільного зняття показань, що ставить під сумнів розмір нарахувань – скаржитися з цього питання потрібно в Департамент житлово-комунальної інфраструктури міськадміністрації.  Адже за такою поведінкою комунальників можуть критися: вкрадений лічильник, неробочий лічильник,  неправильні показання.

“Потрібно визнати також, що комунальники не зобов’язані на першу вимогу показувати лічильник кожному мешканцю. Показання вони знімають один раз в місяць. Саме тому повинна бути уповноважена одна людина від будинку, якій довіряють мешканці. Вона і буде разом з комунальниками контролювати показання лічильника і доводити цю інформацію до інших власників”, – підкреслив експерт.

Стосовно величезної різниці в рахунках (а в сусідньому будинку платіжки істотно нижче), Никончук каже, що теоретично і навіть практично таке можливо:

“Важко однозначно сказати. Потрібно з’ясовувати … Буває, що в одному будинку місяць двері не закривалися, всі вікна були відчинені й топили вулицю, а в іншому будинку все було закрито. В одному будинку не було аварійних витоків води, а в іншому були, але про це ніхто не знав. Адже все це пройшло через лічильник. Може таке бути? Може!”.

Нагадаємо, наприкінці минулого року уряд прийняв рішення, яке може посприяти зниженню цін на опалення для населення на 30%, перерахував міста, які зайнялися переглядом тарифів.

Джерело: Народна Правда