Як світова економічна криза “вдарить” по Україні: прогнози експертів

В Україні може початися «курсопад»

Як світова економічна криза “вдарить” по Україні: прогнози експертів
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

На думку багатьох експертів, на планету чекає світова фінансово-економічна криза, яка зачепить також Україну.

Як повідомляє НАРОДНА ПРАВДА із посиланням на Факти, основним чинником, який може спричинити кризу, є борги.

Loading...

Світовий банк у своєму прогнозі попередив про насування світової боргової кризи. За останні 50 років в світі відбулося чотири хвилі накопичення боргу. Нинішня ж хвиля, яка почалася в 2010 році, вважається найбільшою – з найшвидшими і найбільш масштабними темпами зростання глобальних запозичень з 1970-х років.

Як попереджають експерти банку, збереження низьких процентних ставок в середньостроковій перспективі пом’якшує деякі ризики, пов’язані з високими рівнями боргу. Але попередні три хвилі накопичення боргів в основному закінчилися фінансовими кризами в багатьох країнах, що розвиваються, і країнах з ринковою економікою, до яких зараз відноситься і Україна.

Як повідомив директор Групи перспектив Світового банку Айхан Косе, аналіз минулих хвиль накопичення боргів показує, що ці явища мають тенденцію закінчуватися вельми сумно.

У 2018 році світовий борг досяг рекордної позначки в 230% ВВП, в той час як загальний борг країн з економікою, що розвивається і економікою, що формується виріс до рекордного рівня – майже в 170% ВВП, або 55 трлн доларів, збільшившись на 54% ВВП з 2010 року.

За останні 50 років всі ці хвилі проходили в наступні періоди:

1-я хвиля – з 1970 року по 1989 рік;
2-я хвиля – з 1990 року по 2001 рік;
3-тя хвиля – з 2002 року по 2009 рік.

Варто нагадати, що, незважаючи на деяке скорочення зовнішнього боргу України в останні роки, усе одно залишається величезним. За даними Національного банку, обсяг платежів держави і приватного сектора за зовнішнім боргом в першому кварталі 2020 го оцінюється в 5,4 млрд доларів, у другому кварталі – в 3,4 млрд, в третьому – в 5,24 млрд, у четвертому – в 3 млрд.

В НБУ відзначають, що в третьому кварталі 2019 го валовий зовнішній борг України виріс на 4,4 млрд доларів – до 120 млрд доларів. Щодо ВВП країни, борг скоротився до 82,3% з 83,5% на кінець другого кварталу. А на початок 2019 року борг становив 87,8% від ВВП України.

Тема «боргового зашморгу» є однією з основних тем на форумі в Давосі.

“Як сказав один фахівець, нинішня боргова модель є функцією від ліквідності долара. Тобто ключі від боргової кризи знаходяться зараз в руках США: якщо Федеральна резервна система (ФРС) продовжить політику зниження базових ставок і часткову програму кількісного розширення, а простими словами, друкування грошей, то проблема боргової кризи отримає невелику відстрочку. Якщо ж в США зміниться монетарна парадигма і в цілях боротьби з інфляцією ФРС почне підвищувати ставки, а таке трапляється напередодні кризи, тоді на ринках, що розвиваються, в тому числі і в Україні, може початися «курсопад»”, – зазначив фінансовий аналітик, експерт інституту GROWFORD Олексій Кущ.

Ситуація ускладнюється тим, що Міністерство фінансів України ще не завершило програму часткової конвертації зовнішнього боргу у внутрішній, створюючи так звану піраміду ОВДП, і шок валютної ліквідності може створити передумови для технічного дефолту. Але в 2020 році такий ризик мінімальний.

“З огляду на резерви НБУ, Україна проходить пікові виплати боргу в поточному році без істотних потрясінь, за умови збереження нинішньої монетарної політики в США. Кредит МВФ виконує для нас функцію рефінансування: в найближчі роки ми повинні віддати фонду приблизно 6 млрд доларів і майже стільки ж МВФ готовий нам дати у вигляді нових кредитів”, – пояснив аналітик.

А тим часом прем’єр-міністр України Олексій Гончарук повідомив, що Україна найближчим часом очікує схвалення Радою директорів МВФ рішення про нову трирічну програму.

Раніше повідомлялося, що Україна та Міжнародний валютний фонд (МВФ) домовилися про нову програму співпраці в розмірі 4 мільярдів спеціальних прав запозичення (SDR) у рамках розширеного фонду МВФ.

Хочете читати новини в іншому форматі?
Підписуйтесь на телеграм-канал НАРОДНА ПРАВДА
Підписатись можна ТУТ
Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...