Забирайте гроші: як заробити на депозитах

Як пояснили експерти, поки випускають багато ОВДП, депозити банкам не потрібні

Забирайте гроші: як заробити на депозитах
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

Останнім часом в Україні почала стрімко знижуватися прибутковість за банківськими вкладами  – депозити населення не приносять прибутків, які були навіть рік тому. Причому це стосується як гривневих, так і валютних депозитів, як короткострокових, так і довгострокових. Експерти пояснюють, що така тенденція була очевидною вже тоді, коли Нацбанк оголосив про політику поступового зниження облікової ставки. 

Як передає НАРОДНА ПРАВДА, про зниження ставок за депозитами повідомляє сайт “Сьогодні”.

Loading...

За даними сайту index.minfin.com.ua, тільки за останній місяць, наприклад, відсоток за гривневими короткостроковими депозитами (на 3 місяці) в українських банках знизився в середньому з 14,46 до 13,56%. За гривневими 6-місячними депозитами – з 14,98 до 14,19%, за річними – з 15,39 до 14,33%. А за останніх три місяці відсотки по депозитах стали дешевшими на 1,2-1,5%.

Напередодні цього Нового року банки – вперше за довгий час – не намагалися завабити гроші населення різними святковими акціями з підвищеними відсотками. І це стало ще одним маркером, що депозитні банківські ставки знижуватимуться і надалі.

Однак експерти запевняють: прямої залежності між зниженням облікової ставки НБУ і ставками по кредитах-депозитах немає.

“Кореляція між ставкою Нацбанку та відсотками по кредитах і депозитах, звичайно, існує. Але не можна сказати, що це пряма залежність. Коли облікова ставка знижується, закладається якийсь певний стандарт вартості грошей на міжбанківському ринку на короткий період – на день або на тиждень, тобто на короткострокові міжбанківські гроші. І коли банк може брати “короткі” міжбанківські гроші, наприклад, під 5%, навіщо він буде залучати депозити під 10%? Немає сенсу. Тобто зниження облікової ставки дає можливість банкам залучати короткострокові гроші дешевше, і цей механізм до певної міри розширюється і на “довгі” гроші”, – говорить економічний експерт, президент інвестиційної групи “Універ” Тарас Козак.

Непряму залежність між ставкою НБУ і банківськими відсотками по депозитах експерт пояснив різними банківськими бізнес-моделями.

“Наприклад, деякі банки займаються споживчим кредитуванням, а ці кредити вони видають під дуже великі відсотки: під 30, 40, 50, 70%. Буває по різному. Значить, ці банки можуть залучати гроші на депозити під чималі відсотки. А ось банки, які кредитують в основному промисловість, наприклад, під 18-20%, не можуть залучати гроші на депозити за такими ж високими ставками. Тому що кредити видаються за рахунок депозитів”, – пояснює Тарас Козак.

Проте чимало банків досить синхронно стали опускати депозитні ставки слідом за ставкою НБУ. Наприклад, напередодні Нового року НБУ знизив облікову ставку на 2%, і практично на ті ж 2% подешевшали за наступний місяць депозити. Чому?

Головна причина, на думку фінансистів, – що банки зараз не зацікавлені в грошах від населення. Гроші для кредитного портфеля вони можуть з набагато меншими клопотами отримувати від облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП).

“Якщо раніше основним кредитним ресурсом для банків були депозити, і депозити населення в першу чергу, то зараз банкам не дуже цікаві депозити як такі. Оскільки вони задовольняють свої потреби в ліквідності, в кредитних ресурсах за рахунок рефінансування. Як це працює? Вони купують ОВДП через Нацбанк, потім під заставу цих ОВДП отримують рефінансування, і це рефінансування компенсує для них і поточні розриви, і в деяких випадках дають їм триваліші ресурси для операцій. Тому кредити як джерело заробляння для банків вже не такі й цікаві. Відповідно, і депозити як джерело кредитних ресурсів їм теж особливо не потрібні”, – розповідає завідувач сектором інституційної економіки Інституту економіки і прогнозування Олег Яременко.

Нагадаємо, активний випуск ОВДП почався тільки в 2019 році, обсяг державних цінних паперів зріс більш ніж вдесятеро. А оскільки в 2020 році знижувати обсяги випуску цінних паперів, судячи з усього, Мінфін не планує, можна припустити, що інтерес до депозитів населення у банків падатиме і надалі, а банківські ставки – знижуватимуться. Тим більше, що Нацбанк планує ще більше знижувати облікову ставку.

“30 січня Нацбанк встановить нову облікову ставку. Сьогодні економісти ще сперечаються, якою вона буде, 11,5% або 12,5%, але вона однозначно зменшиться (Нагадаємо, зараз ставка Нацбанку 13,5%, – ред.). І ставки по депозитах теж, безумовно, будуть падати. Можливо, на такий же відсоток, може, трохи більше або трохи менше. Повторю: прямого зв’язку немає, тільки опосередкований. Але тренд на зниження банківських ставок уже пішов, і він триватиме”, – каже Тарас Козак.

У Нацбанку запевняють: зниження банківської ставки дозволить здешевити кредити, а це надасть можливість більше інвестувати в економіку. А ось Олег Яременко впевнений у зворотному.

“Канал процентної ставки як інструмент регулювання грошового ринку у нас працює останнім часом дуже і дуже слабо. Тому що розірвався зв’язок між депозитами населення і кредитами в народне господарство, між державою та банківською системою, реальним сектором і домогосподарствами. Така схема з ОВДП, на жаль, не залишає шансів для кредитування інвестицій в реальний сектор. А значить, для зростання виробництва і зростання доходів реального сектора”, – попереджає він.

Банкіри підтверджують слова експерта: поки є можливість “грати” з ОВДП, розширювати кредитний портфель ніхто не буде. Про це, зокрема, йшлося на круглому столі на тему “Що буде з депозитами в 2020 році?”, який пройшов днями в “Фінансовому клубі”.

“На сьогоднішній день дуже серйозну питому вагу в пасивах банків мають державні цінні папери. І, природно, ми бачимо, що кредитування в зв’язку з цим дещо зменшилося. Ми маємо скорочення кредитного портфеля в порівнянні з позаминулим роком. А значить, і депозити сьогодні не мають тієї актуальності, які мали в попередні роки”, – прямо заявив під час круглого столу банкір Михайло Довбенко.

Також представники банків говорили на круглому столі, що активність населення останнім часом, навпаки, зростає. Очевидно, теж розуміючи, що депозитні ставки знижуватимуться, люди стали набагато активніше відкривати банківські депозити.

На думку Тараса Козака, якщо облікова ставка впаде нижче 10%, то найвища ставка по депозитах не перевищуватиме 15%. Тоді як сьогодні ще можна знайти депозитні ставки 17-18%.

“Моя оцінка – що максимальні депозитні ставки не більше ніж на 5% перевищуватимуть облікову ставку. А середні будуть ще нижчими”, – каже Тарас Козак.

Нагадаємо, в жовтні правління Національного банку України прийняло рішення знизити облікову ставку з 16,5% до 15,5% річних.

До слова, аналітик компанії «Альпарі» Максим Пархоменко прогнозує, що на наступному тижні в Україні курс долара може знову піти вниз через новий аукціон з продажу облігацій внутрішньої державної позики.

нагадаємо також, економісти і фінансові аналітики передбачали на 2020 рік початок нової глобальної економічної кризи. Повноцінна економічна криза може виникнути на тлі: виборів у США, народних хвилювань в Латинській Америці, торговельних війн, а також ескалації відносин на Близькому Сході. Українські експерти відзначають, що ризики у світовому масштабі актуальні і для України.

Додамо, що в  Національному банку вважають, що в 2020 році курс гривні може коливатися в обидва боки, в тому числі у бік зміцнення.

Джерело: Народна Правда
загрузка...