Новий Трудовий кодекс: які зміни чекають на українців

Паперові трудові книжки замінять електронними реєстром.

Новий Трудовий кодекс: які зміни чекають на українців
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

До кінця 2019 року українцям обіцяли представити проект нового Трудового кодексу, тому що нинішні закони вже морально застаріли.

Loading...

Про це повідомляє НАРОДНА ПРАВДА з посиланням на президента Всеукраїнської асоціації кадровиків Вікторії Липчанской.

“Немає багатьох понять, які є в трудовому законодавстві. Там навіть немає поняття “роботодавець”. Немає “фріланса”, “аутсорсингу”, немає навіть пояснення, що таке “поєднання”, “дистанційна/віддалена робота”, – перераховує Липчанський.

Деякі статті КЗПП змінювалися, але точково. Новий кодекс анонсували як ліберальний для бізнесу. Щоправда, проект так досі і не опублікували.

“Це реформа по підвищенню зайнятості населення. І щоб люди самі вирішували, як їм краще працювати”, – пояснив міністр розвитку економіки Тимофій Милованов.

Змін буде багато. Наприклад, паперові трудові книжки замінять електронними реєстром. Стане менше бюрократії під час працевлаштування – не треба буде надавати навіть оригінал паспорта. А роботу з гнучким графіком або вдома, нарешті, узаконять. Крім того, чоловіків почнуть відпускати в декрет.

“І чоловік, і жінка повинні скористатися мінімум одним місяцем декретної відпустки. А після цього вони вже можуть вирішити, хто скористається всім іншим. Можна взяти половину – 1,5 роки декретної відпустки для чоловіка і 1,5 для жінки”, – пояснив Милованов.

А поки уряд працює над новим кодексом, депутати вирішили доповнити старий підставами для звільнення. Законопроектом № 2584 вони пропонують дозволити роботодавцю розривати угоду з підлеглими з-за розголошення комерційної таємниці та втрати довіри. Але, як відзначають експерти, поки що в законопроекті немає досить чіткого формулювання, що таке “втрата довіри”.

“Якщо не обґрунтувати, що таке втрата довіри, з одного боку, роботодавець не буде застрахований від зустрічі з працівником в суді, а з іншого боку, працівник не буде захищений від свавілля роботодавця”, – пояснює Липчанський.

Втім, як вважає податковий консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу Олександра Томашевська, роботодавець в Україні залишається менш захищеним, ніж працівник. А тому для тих, хто створює робочі місця, додатковий захист була б дуже до речі.

“Наш КЗПП захищає працівника. І я, якщо у мене офіційна зарплата, і роботодавець захоче мене звільнити, можу над ним знущатися – відновитися на роботі, писати у всі органи, що мене намагаються незаконно звільнити. Роботодавець буде доводити, що звільняє через невідповідність професійного рівня, а я буду стверджувати, що відповідаю, буду псувати репутацію. Тому роботодавець буде змушений буквально повзати на колінах, щоб я погодилася на компенсацію в 10 окладів і зникла з його життя”, – наводить приклад Томашевська.

В іншому, вона стримано оцінює “втрату довіри” як можливу причину для звільнення. Експерт вважає, що законодавці повинні чітко визначити це поняття, адже користуватися суб’єктивним фактором не можна – це неминуче призводити до зловживань.

“Ти можеш мені не довіряти, але я виконую свої функції. Що означає втрата довіри? Це означає, що можна звільнити без причини? А якщо настрій такий, що сьогодні нікому не віриш? Тоді звільняти весь персонал?” – дивується спеціалістка.

Нагадаємо, раніше Кабінет міністрів України прийняв рішення, яким перевів трудові книжки працівників в Україні в цифровий формат.

Джерело: Народна Правда
загрузка...