Сибір нагрівається: вчені заявили про катастрофічні наслідки

Сибірь впливає на формування клімату всієї планети

Сибір нагрівається: вчені заявили про катастрофічні наслідки
Автор Желізняк Олександр в Наука/Новини

Експерти відзначають, що найдраматичніші зміни клімату та екосистем за останні півстоліття відбулися в Євразійській Арктиці та Сибіру. Це вже призводить до збільшення частоти екстремальних подій, які раніше не були характерні для регіонів. Вчені впевнені, якщо не виробити механізм адаптації людства до глобального потепління та виживання в нових умовах, це може призвести до соціально-економічних потрясінь, наприклад, до голоду.

Як передає НАРОДНА ПРАВДА, про це з посиланням на журнал Ambio (Q1) Шведської академії наук пише Naked Science.

Авторами статті виступили 16 науковців із провідних науково-дослідних центрів Росії, Норвегії, Великобританії, Фінляндії та інших країн, що входять в мережу SecNet. У спільній роботі вони представили результати, зібрані в ході досліджень на кількох десятках станцій, розташованих в Сибіру та  Арктиці, у тому числі на віддалених базах, таких як станція «Віллем Баренц».

«У Сибіру і Субарктиці антропогенні фактори зміни навколишнього середовища, такі як міграція, індустріалізація та урбанізація, додаються до кліматичних змін у природному середовищі – потепління атмосфери, танення вічної мерзлоти, скорочення площі льодовиків, — відзначає один з авторів статті, професор Університету Шеффілда і ТГУ Террі Каллаган. — Все це тягне за собою збільшення частоти екстремальних подій, раніше нехарактерних для Сибіру і Арктики: почастішали тундрові пожежі, які раніше були великою рідкістю, у Сибіру почали фіксувати торнадо, стало більше екстремально сухих і вологих періодів».

Найбільш «гарячою» точкою став циркумполярна (знаходиться за полярним колом) північ – запис середньорічної температури зі станції «Острів Діксон», показує, що за останні 50 років (1968-2017 роки) тут сталося підвищення середньорічної температури майже на 4 °C.

У свою чергу зміни клімату вже тягнуть за собою зміни в навколишньому середовищі, а це позначається на житті корінного населення. Так, оленярі відзначають пізніше встановлення снігового покриву, що призводить до погіршення кормової бази (вимерзання ягелю). Часто відбуваються великі перепади температури від низьких (-40 °C) до більш високих (-10-15 °C), що супроводжується сильними хуртовинами. За словами оленярів, в таку погоду часто губляться олені, яких доводиться довго шукати.

Вчені відзначають, важливість вироблення механізму адаптації людства до глобального потепління та виживання в нових умовах. В іншому випадку вже незабаром людей очікують соціально-економічні потрясіння — і одним з перших може стати голод.

При відсутності стратегії адаптації, стверджують дослідники, негативні наслідки будуть позначатися і на жителях благополучних територій, яких не торкнулися пожежі, повені та інші прояви природної стихії, оскільки в ці місця попрямують великі потоки мігрантів.

Нагадаємо, раніше директор Київського еколого-культурного центру, еколог Володимир Борейко заявив, що в Україні відбувається зміна меж усієї зими. Поступово березень і початок квітня стають «зимовими місяцями».

Джерело: Народна Правда