Стихійні лиха та вимирання: вчені попередили про трагічні наслідки глобального потепління

За минулий рік були побиті всі температурні рекорди

Стихійні лиха та вимирання: вчені попередили про трагічні наслідки глобального потепління
Автор Желізняк Олександр в Наука/Новини

Глобальне потепління з кожним роком все більше загрожує життю планети. Так, в минулому році середня  температура поверхні Землі підвищилася на 1,71 градуса вище середньої температури XX століття, що, в свою чергу, викликало аномалії погоди в різних регіонах й призвело до стихійних лих і жертв. Таким чином 2019 рік окреслив загрози, до яких треба готуватися людству, і напрямки задля спільного порятунку планети.

Як передає НАРОДНА ПРАВДА, про це повідомляє “Лента.ру”.

Loading...

За даними вчених, діяльність людей спровокувала те, що Земля не просто нагрівається – змінюються і шляхи перерозподілу енергії в атмосфері, що зі свого боку робить погоду непередбачуваною, а стихійні явища ще потужнішим.

Найспекотніший рік

За даними тисяч станцій наземного моніторингу, липень 2019 року став найтеплішим місяцем на планеті за всю історію спостережень. Тоді теплові хвилі спровокували панування рекордної спеки, а також пожежонебезпечної ситуації одразу в декількох регіонах планети.

Наприклад, на початку минулого літа температура на півночі Індії в місті Чуру (штат Раджастхан) досягла 50,6 градуса Цельсія, що призвело до декількох смертельних наслідків. Ця погода тривала щонайменше тиждень і в низці інших штатів – там термометри показували до 44-47 градусів.

Як зазначають фахівці, в тропічній частині Тихого океану більше не спостерігається Ель-Ніньо – коливання температури поверхневого шару води. Тобто, підкреслюють дослідники, спека 2019-го майже повністю пов’язана не з природними циклами, а саме з глобальним потеплінням.

Гренландський парник

Не менший удар теплові хвилі справили й по Північній півкулі. Так, 1 серпня 2019 року Гренландія втратила рекордну кількість льоду – маса талої води, що пішла в океан, склала рекордні 12,5 мільярда тонн.

За словами вчених, таке швидке танення зафіксовано вперше за всю історію спостережень – починаючи з 1950 року. Водночас за короткий термін 60 відсотків поверхні льодового щита Гренландії протануло на один міліметр углиб – тільки за першу половину 2019 року розтануло 248 мільярдів тонн льоду.

За минулий рік були побиті всі температурні рекорди й на Алясці. Наприклад, 4 липня в штаті Анкоридж температура досягла 32 градусів за Цельсієм, тоді як нормою є 18-19 градусів.

Таке потепління вчені пов’язують саме з таненням арктичних льодів і зростанням температури Північного Льодовитого океану. Аномальна погода призвела до голоду серед тварин і смерті тисяч тупиків, оскільки через підвищену температуру води риба, якою харчуються ці птахи, попливла в холоднішу частину океану на північ.

Ліси у вогні

Поряд із спекою у 2019 році континенти охопили найпотужніші лісові пожежі. Це стихійне лихо кліматологи назвали найбільш безпрецедентним за масштабом, яке було спровоковане кліматичними змінами.

Так, із початку червня в районі Північного полярного кола вчені зафіксували понад сто лісових пожеж, які опинилися були найсильнішими за 16 років супутникових спостережень. У деяких випадках загоряння охоплювало понад сто тисяч гектарів.

А в кінці осені минулого року пожежі, викликані спекою і посухою, також охопили австралійський штат Новий Південний Уельс. У результаті стихійного лиха загинули понад 20 людей, декілька тисяч змушені були покинули свої будинки. Вогонь, який поширився приблизно на п’ять мільйонів гектарів лісу, знищив тисячі будинків. Стихія також погубила понад мільярд диких тварин. Водночас причиною загибелі тварин стало не тільки полум’я, а й знищення їхнього природного місця існування.

Нагадаємо, кліматологи з Університету в Мельбурні (Австралія) розробили два сценарії потепління на Землі і передбачили, що швидке збільшення глобальної середньої температури призведе до екстремальної жари в багатьох регіонах планети.

Нагадаємо також, глобальне потепління завдає шкоди нашій планеті – з 1980 року середня температура на Землі зросла на один градус. Ця цифра для звичайної людини не виглядає тривожно, проте насправді, зростання температури на один градус загрожує дуже негативними наслідками.

До слова, організація «Бюлетень вчених-ядерників» перевела вперед стрілки Годинника Судного дня, які символізують настання глобальної катастрофи — тепер до неї лишилося «100 секунд».

Джерело: Народна Правда
загрузка...