Законопроект «Про працю»: експерти вказали на небезпеку

Законопроект спрямований на захист інтересів радше роботодавців, аніж працівників

Законопроект «Про працю»: експерти вказали на небезпеку
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

Законопроект «Про працю» має замінити чинний Кодекс законів про працю, що діяв ще з 1971 року, однак він викликає багато суперечок та запитань.

Про це розповідає НАРОДНА ПРАВДА із посиланням на Дивись.info.

«На мою думку, у новому Законі про працю є важливий плюс – трудовий контракт при влаштуванні на роботу. Оскільки завдяки цьому співробітник має право спільно з роботодавцем внести умови праці, штрафів, премій тощо. Трудові книжки в електронному форматі – це теж величезний плюс … Також плюс для співробітника є в збільшенні компенсації за термінове звільнення”, – зазначила HR Generalist компанії UAPAY Антоніна Стадник.

Серед мінусів, які містить законопроект «Про працю» вона назвала ставлення до тих працівників, які багато хворіють.

“Безумовно, ще треба перевіряти, як всі ці норми будуть працювати на практиці, але в цілому Закон дуже гідний», – резюмувала експерт.

А от кандидат економічних наук Олександр Хмелевський ставиться до законопроекту не так оптимістично. На його думку, він спрямований на захист інтересів радше роботодавців, аніж працівників.

«Обов’язкові вихідні скорочуються до 1 дня на тиждень. Також за понаднормовий час оплата праці передбачається + 20% до основної ставки. Тоді як зараз виплачується подвійна ставка. Роботодавець за новим законом отримає право звільняти працівника за власної ініціативи та без пояснень. Тобто працівник буде повністю залежати від волі роботодавця. Не сподобалася людина, не так подивилася і все – договір розірвано. Зараз працівник може оскаржити рішення про своє звільнення. За новим законом – ні”, – пояснив Хмелевський.

Він додав, що на думку влади, нововведення мають скоротити тіньову зайнятість та створити легальні робочі місця. Проте, цього не станеться.

“В умовах тотального безробіття умови на ринку праці диктує роботодавець. Тому працівники змушені або погоджуватися на його умови, або залишатися безробітними», – резюмував Хмелевський.

Вкрай негативно законопроєкт «Про працю» оцінили профспілки, навіть відбулася низка протестів.

«В урядовому законопроекті авторства міністра економіки Милованова «Про працю» «плюси» є тільки для роботодавців у вигляді так званої дерегуляції трудових відносин”, – вважає Наталія Землянська, голова Всеукраїнської профспілки виробничників і підприємців, член Ради Федерації профспілок України.

Вона назвала такі проблематичні моменти законопроекту для найманого працівника:

звільнення за ініціативою роботодавця без пояснення причини (стаття 35);
запровадження короткострокових та договорів з «0» годинною зайнятістю;
зняття обмежень з застосуванння понаднормової праці;
зменшення уп’ятеро доплати за понаднормову працю, працю у вихідні та святкові дні; вилучення з об’єктів індексації позиції «оплата праці» (грошове забезпечення);
фактично скасовується два вихідних дні на робочому тижні; залучення жінок, в яких є дитина/діти віком до 3-ох років до роботи в нічний час;
запровадження випробувального терміну строком до 1 року;
запроваджується звільнення людини, яка прохворіла понад 150 днів на рік (при зростанні в Україні кількості онкохворих);
обмежується строк позовної давності в індивідуальних трудових спорах; скасовується профспілковий захист, натомість пропонується «представник трудового колективу», діяльність якого законодавством не визначена.

Нагадаємо, раніше виконавчий віце-президент Конфедерації роботодавців Олексій Мірошниченко розповів, що зараз ніхто точно не може сказати, які норми потраплять в остаточну версію законопроекту. Поки що лунають такі пропозиції: дати можливість звільняти тих, хто у відпустці і на лікарняному; тих, хто в декреті; тих, хто не пройшов атестацію.

Раніше повідомлялося, що серед головних новинок нового Трудового кодексу: легалізація фрілансерів, більше днів відпустки, відповідальність за цькування на робочому місці (моббінг). Не обійшлося і без мінусів. Зокрема експерти заявляють, що працівника буде набагато легше звільнити і навіть без його згоди.

Джерело: Народна Правда