Пенсія в Україні: як перевірити правильність нарахування виплат

Головне, що потрібно перевірити, чи всі параметри для розрахунку виплат були враховані - зарплата і стаж

Пенсія в Україні: як перевірити правильність нарахування виплат
Автор Романова Марі в Економічна правда/Новини

Пенсія в Україні у 2020 році буде підніматися кілька разів і це пов’язано із зростанням мінімального прожиткового мінімуму і планової індексацією. Багато українців вже зараз задаються питанням, чи правильно їм нарахували пенсію.

Про те, як перевірити правильність нарахування пенсії, йдеться в матеріалі “КП в Україні“, передає НАРОДНА ПРАВДА.

Loading...

Перше, що треба перевірити, чи всі параметри для розрахунку виплат були враховані – зарплата і стаж. Відомості про порядок обчислення страхового стажу та заробіток, які взяті за основу при визначенні розміру пенсії, можна отримати з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії. Саме з нього можна дізнатися всі періоди стажу, які враховані при обчисленні пенсії. Зокрема, якщо в пенсійну справу внесені всі дані про стаж (на підставі трудової книжки, уточнюючих довідок про стаж, документів про навчання, про службі та інших періодах роботи (діяльності), то стаж при обчисленні пенсії повинен бути врахований в повній мірі.

Те ж стосується і заробітної плати. Необхідно проаналізувати, чи всі місяці заробітку враховані при обчисленні пенсії та чи відповідають дані про заробіток, отримані при обчисленні пенсії, даним, зазначеним у довідці про заробіток. В першу чергу зазначені застереження стосуються заробітку за будь-які 60 календарних місяців до 30 червня 2000 року.

Заробіток починаючи з 1 липня 2000 року, який береться в розрахунок на підставі даних системи персоніфікованого обліку, який ведеться Пенсійним фондом України, враховуватиметься при обчисленні пенсії в розмірі, на яку нараховано єдиний внесок (збір на пенсійне страхування). У розпорядженні про призначення (перерахунок) пенсії будуть відображені дані про величину коефіцієнта заробітної плати і показник середньої заробітної плати в Україні, застосовані при обчисленні пенсії. Тут же буде відображатися інформація про оптимізацію заробітку, тобто виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід), невигідного періоду до 60 календарних місяців страхового стажу підряд, але не більше 10% тривалості страхового стажу, обчисленого в одинарному розмірі.

Для того щоб отримати всю інформацію про порядок обчислення страхового стажу та заробітку, які взяті за основу при визначенні розміру пенсії, потрібно звернутися до Пенсійного фонду за випискою з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії. Це можна зробити і в електронному вигляді, якщо ви зареєстровані на сайті Пенсійного фонду.

Індивідуальні перерахунки пенсій здійснюються пенсіонерам:

  • які після призначення пенсії продовжували працювати (частина 4 статті 42 Закону україни “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”);
  • виявили бажання перейти з одного виду пенсії на інший;
    надав документи про стаж, заробіток, які не були враховані при обчисленні пенсії;
  • мають право на підвищення розміру пенсій з інших підстав (встановлення надбавок, підвищень тощо).

Пенсіонери, які продовжують працювати – через кожні два відпрацьованих роки працюючий пенсіонер має право на перерахунок своєї пенсії. Раніше для цього потрібно було звертатися в Пенсійний фонд, тепер це обіцяють робити в автоматичному режимі.

Після реформи в Україні як і раніше залишилися кілька видів пенсій, які можна розділити на спецпенсії, розраховуються за спеціальними законами, і так звані трудові пенсії, які призначаються на звичайних підставах.

При цьому держава прагне, щоб якомога більше людей відмовилися від спецпенсій і перейшли на звичайну пенсію. Для цього в результаті реформи осучаснили трудові пенсії, а по спецпенсіях жодних  змін не відбулося.

Крім того, для звичайних пенсіонерів, які працюють прибрали обмеження за розміром виплат, а для спецпенсій залишили.

– Якщо чиновник на державній службі отримує пенсію і продовжує працювати на держслужбі, то його розмір пенсії буде не 60% його окладу, як було призначено, а обчислений згідно із Законом “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. У кого як вийде – в залежності від страхового стажу і заробітної плати.

Також у Пенсійному фонді кажуть, що будь-який пенсіонер, який отримує спецпенсію, може прийти у відділення Пенсійного фонду і перерахувати свою пенсію за звичайною формулою. Якщо вона буде вище, то йому вигідніше перейти на загальну систему нарахування пенсій.

Як повідомлялося раніше, в Україні проживає 11,3 мільйона пенсіонерів, пенсія яких становить в середньому 3 тисячі 83 гривні.

Хочете читати новини в іншому форматі?
Підписуйтесь на телеграм-канал НАРОДНА ПРАВДА
Підписатись можна ТУТ
Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...